Bóg wiatru był ceniony w różnych czasach przez Greków i Słowian. Każdy patron posiadał własny, ale generalnie sfera wpływów i siła się pokrywały. Powietrze jest jednym z głównych elementów wszechświata, dlatego bogowie byli czczeni i przynosili im prezenty. I dla każdego kierunku wiatru odpowiedział pewien bóstwo.

Bóg Wiatru w słowiańskich Stribogach

Stribog narodził się z oddechu Roda. Reprezentował go na obrazie wysokiego, szczupłego starca, za którym były skrzydła. Charakterystyczne cechy to cztery oczy i grube czarne brwi, a jego włosy i broda były szare. Jeśli chodzi o ubrania, to długa bluza ciemnoszara. W rękach bicza Striboga. Mieszka na skraju świata w gęstym lesie lub na wyspie znajdującej się w centrum morza. Stribog nie był jedynym władcą wiatru, jego synowie i wnukowie pomagali mu w zarządzaniu żywiołami:

  1. Najstarszy syn był stewardem burzy, ale nazwał go Sinister.
  2. Gorący wiatr pustyni miał swojego władcę - Pdaga.
  3. Bóg północnego wiatru, który wyróżniał się jego surowością i zimnem - Siverko.
  4. Dla łatwego i ciepłego wiatru, Weather odpowiedział.
  5. Jeśli w ciągu dnia był ciepły wiatr, wtedy rozkazał im Poludenik, a na nocny chłodny wietrzyk odpowiedziała Nocna sowa.

Bóg wiatru Stribog miał zdolność przywołania i uspokojenia wiatru dowolnej mocy. Jeszcze w jego uległości był ptak Stratim. Nawiasem mówiąc, Stribog mógłby wcielić się w nią z własnej woli. Dzięki zdolności do kontrolowania wiatrów słowiańskich Boże potrafił latać, by tworzyć iluzje, stawać się niewidzialnymi i przyczyniać się do zaniku innych obiektów. Czczony Stribog, przede wszystkim nawigatorzy i rolnicy. Pierwszy poprosił go o rzetelny wiatr, aby osiągnąć swój cel tak szybko, jak to możliwe. Aby drugi wiatr był potrzebny do napędu chmur, prosił go też, aby nie nawiedzał pól. Świątynie tego boga zostały ustawione w pobliżu zbiorników. Idol został wykonany z drewna i postawił go na północ. Obok niego miał być wielki kamień, pełniąc rolę ołtarza. Stribogu zostało złożone w ofierze różnym zwierzętom.

Bóg wiatru w mitologii greckiej

Grecy mieli również kilku patronów tego elementu, w zależności od strony świata:

  1. Boreas odpowiedział na północny wiatr. W Rzymie korespondował z Aquilonem. Reprezentował tego boga ze skrzydłami, długimi włosami i brodą. Mieszkał w Tracji, gdzie jest stale zimno i ciemno. Ten bóg wiatru u Greków był wyjątkowy Umiejętność - mógłby zostać reinkarnowany jako ogier. Boreas miał dwóch synów, Zeta i Kalaida, którzy również reprezentowali wiatr.
  2. Bogiem południowo-wschodniego wiatru jest hebrajski. Pochodzenie tego bóstwa jest nieznane. Można to przypisać bardziej negatywnym bohaterom, ponieważ przynosiło to wiele żalu marynarzom i powodowało poważne burze. Obraz tego boga nie ma żadnych nieodłącznych właściwości i cech wyglądu.
  3. Brat Boreas i władca zachodnich wiatrów - Zephyr. Ten bóg jest znany z tego, że wraz z harpią stworzył słynne konie Achillesa, różniące się od innych niesamowitą szybkością. bóg wiatru północnego Początkowo jego wiatr uznano za destrukcyjny i dopiero po pewnym czasie uznano go za łagodny i delikatny wiatr. Nawiasem mówiąc, to Grecy uważali Zefir za niszczyciela, a dla Rzymian był zwiastunem łagodnych i lekkich wiatrów.
  4. Bogiem południowego wiatru jest muzyka. Grecy przeważnie przedstawiali go z brodą i skrzydłami jak Boria, nawiasem mówiąc, on jest jego bratem. Przynosi muzykę wilgotną mgłą.

Innym znanym bogiem wiatrów jest Aeolus. Jego nazwisko jest bezpośrednio związane z miejscem zamieszkania - wyspą Aeolia. Ten bóg miał sześć córek i sześciu synów. O tym wspomina się w dziele Homera, tam daje Odyseuszowi torbę z burzliwymi wiatrami.