Woda jest niezbędna dla ludzkiego życia. Słowiańskie plemiona, prowadzące osiadły tryb życia, osiedliły się w pobliżu zbiorników wodnych. Jednak ten niebezpieczny element może pozbawić żniwa, mieszkania, a nawet życia. Przed wydarzeniami natury prymitywny człowiek był bezbronny. W warunkach niewiedzy o prawach natury powstała wiara w nadprzyrodzone siły.

Kim jest woda?

Tajemnicze i potężne duchy w przedstawieniach prymitywnych ludzi były mistrzami terytoriów znajdujących się pod ich kontrolą i posiadały ludzkie cechy. W zależności od stopnia zagrożenia, osoba obdarowała ich złością lub dobrą naturą. Jednym z przedstawicieli sił nadprzyrodzonych był duch wody, zwany Wodą na cześć elementu, który kontrolował.

Woda w mitologii słowiańskiej

Według starożytnych Słowian, przyczyną wszystkich problemów związanych z wodą była woda. Mitologia przedstawia go jako zły, ale humanizowany charakter:

 1. Duch wody nie żyje jako pustelnik. Otacza go wiele żon, które wybiera od młodych utopionych kobiet, które zamieniły się w syreny. A wieczorami, przemieniając się w mężczyznę, odwiedza wdowy. Możesz nauczyć się wody poprzez kapanie z jego wody. Urodzony ze swoich dzieci, Woda wraca do stawu. Tam też rodzą się jego dzieci syreny .
 2. Właściciel wody jest przyjazny właścicielowi lasu. Często kłócą się dwie kłótliwe kłótnie, a potem hałas i rozbicie całego sąsiedztwa przerażają przesądnych chłopów.
 3. Znak wodny jest znany u młynarza. Trudno nazwać przyjaźń, to raczej współpraca biznesowa. Miller daje wodę z ziarnem, mąką i piwem, od czasu do czasu przynosi ofiary, dla których młyn jest zawsze domem dla czarnego fiuta lub kota. Woda nie łamie koła młyńskiego i chroni zaporę.
jak wygląda woda

Jak wygląda Watery?

W mitologii bóstwa miejscowe i duchy określane są jako starcy i starsze kobiety, prowadzące działalność gospodarczą typową dla danej osoby. Nie był wyjątkiem i Woda, o mitach o których opisują podwodne pastwiska, gdzie wypasane są stada, opowiadają o utopionych ludziach, którzy stają się jego robotnikami, a także o brzydkim wyglądzie właściciela wody. Opis Woda jest bardzo zróżnicowana w zależności od miejsca jej siedliska, ale występują tu wspólne cechy:

 • zwiotczałe, spuchnięte ciało, uwikłane w błoto i glony;
 • długie zielone włosy i ta sama broda;
 • membrany między palcami;
 • nogi przypominające kurze łapki lub dolną część ciała w kształcie syreny.

Gdzie mieszka woda?

Każdy staw staje się habitatem dla Wody, bez względu na to, czy jest to jezioro, rzeka, bagno czy sztuczny staw. Jego mieszkaniem jest nora wykopana w ziemi. W rzekach i jeziorach ozdobione są gładkimi kamieniami i muszlami, a także w tamach i bagnach - rzęsą i wodorostami. Wejście do mieszkania znajduje się w basenie - najgłębszym miejscu zbiornika. Zimą, gdy życie podwodne zamarza pod grubą warstwą lodu, duch zasypia w swoich salach.

Wiosną właściciel wody wydobywa się z głodu i gniewu. On z uderzeniem łamie lód, straszy ryby i innych mieszkańców wód. Aby zapewnić, że w potopie wody nie zaszkodzi, a latem nie pozbawiło rybaków połowu, chłopi namawiają go do smakołyków. W trakcie są jadalne zapasy (chleb, mąka) i napoje (piwo i miód pitny). Kiedy zagrożenie powodziowe jest zbyt duże, potrzebne są bardziej radykalne środki - ofiarne ofiary. W wodzie rzucać czarne zwierzęta (koguty i koty) lub czaszkę konia.

Podobne rytuały można powtórzyć latem, jeśli zdarzy się zbyt dużo wypadków na wodzie. U ludzi wierzono, że duch jest zły, o czym świadczy duża liczba osób utoniętych. Istnieją legendy, że te tradycje są echem starszych i okrutnych rytuałów, kiedy jako ofiara na dno zbiornika wysłano żywego konia lub piękną dziewczynę. Latem woda jest zwykle cicha i spokojna. W nocy wychodzi na plażę i przeczesuje swoją brodę grzebieniem.

duch wody

Jak nazwać wodę?

Nasi przodkowie wiedzieli, jak wywołać ducha wody:

 1. Rybacy wypuścili pierwszy połów z powrotem do wody z prośbą o nadrobienie większej ilości dużych ryb.
 2. Jeśli przyniesiesz do domu szczotkę do włosów znalezioną na plaży, nikt nie będzie musiał dzwonić. Woda sama przyjdzie po swój herb.

Nowoczesne zalecenia dotyczące wywoływania ducha wody bardziej dotyczą syren i sugerują użycie:

 • lustra i grzebienie;
 • dekoracja prezentowa;
 • srebrny pierścionek.