Idiom "nici Ariadny" pochodzi z historii Greków i zachował swoją wartość aż do tego stulecia. Z mitów greckich wiadomo, że piękna Ariadna stworzyła wyjście z labiryntu za pomocą plątaniny, dlatego drugie imię tego wątku prowadzi. Kto uratował tę dziewczynę i dlaczego ingerował w jej los? bogowie olympusa ?

Co oznacza wyrażenie "nić Ariadny"?

Idiom "nitka Ariadny" - jeden z niewielu, który od wieków nie zmienił swojego znaczenia. Historia Tezeusza, któremu Ariadne pomógł wyjść z labiryntu, jest najlepszym wytłumaczeniem znaczenia tego wyrażenia. Jego lingwiści o wymiarze graficznym wyjaśniają, jak:

  • wyjście z trudnej sytuacji;
  • wątek wskazujący ścieżkę;
  • wiodąca zasada.

Kim jest Ariadne w mitologii greckiej?

W mitologii Ariadna jest córką władcy Krety Minos i Pasiphai, wychowanego na wyspie. Wchodzi w legendy, dzięki interwencji w losy wielkiego bohatera Grecji, Tezeusza. Dziewczyna pomogła odważnemu mężczyźnie wyjść z labiryntu, gdzie uderzył potwora, który poświęcił ludzi. Zdając sobie sprawę, że zostaną pokonani przez gniew władcy, kochankowie uciekli do Aten, do ojca Tezeusza. Ale wtedy bogowie Olimpu zainterweniowali w losach dziewczyny. Istnieje kilka wersji przyszłego losu zbawiciela bohatera:

  1. Bogowie nakazali Tezeuszowi opuścić dziewczynę na wyspie Naxos, gdzie została zabita strzałą bogini łowów Artemidy.
  2. Kiedy zwycięzca Minotauru wylądował Ariadną na Naxos, bóg Dionizos wybrał ją na swoją żonę. Nadał pięknu koronę diamentów, została zachowana legenda, podobno ten klejnot jest trzymany na niebie, jak konstelacja Północnej Korony.
  3. Tezeusz uciekł z samej Krety, a Ariadna zmarła podczas porodu, jej grób znajdował się w zagajniku Afrodyty od dawna.

Mity starożytnej Grecji - wątek Ariadny

Mit o Ariadnie jest częścią mitu o Tezeuszu, jednym z najsłynniejszych bohaterów eposu greckiego. Jego ojciec został powołany, a ateński król Egeya, i bóg Posejdon . Król Aten zostawił chłopca wraz z matką w mieście Trezene, nakazując mu, by wysłał go, gdy osiągnął pełnoletność. W drodze do ojca, młody człowiek popełnił wiele wyczynów, został uznany księciem.

Sesay i Ariadne

Co to jest wątek Ariadny?

Mit opowiada o bohaterskim bohaterze Tezeusza, który wyruszył na wyspę Kreta, aby pokonać Minotaura. Potwór każdego roku domagał się poświęceń od siedmiu młodych ludzi. Aby się nie wyrwać, trzymano go w labiryncie zbudowanym przez wielkiego naukowca Dedala. Córka króla Krety, Ariadna, zakochała się w Tezeuszu i odważyła się pomóc, chociaż zdała sobie sprawę, że spowoduje gniew władcy.

Dziewczyna zrozumiała, że ​​nawet jeśli bohater pokona Minotaura, nie zdoła wydostać się z labiryntu. Jak Ariadna pomogła Tezeuszowi? Potajemnie wręczył piłkę z nici. Śmiałek zawiązał nitkę przy wejściu do galerii i rozwinął się na drodze. Po zabiciu potwora bohater na tym szlaku był w stanie wrócić i wydobyć wszystkich skazanych na ofiarę na Minotaura. Wątek Ariadny jest wyjściem z trudnej sytuacji, wskazała drogę, więc jest również nazywana przewodnią.

Ariadne i Theseus - mit

Uważa się, że Tezeusz i Ariadna - bohaterowie legend odwagi, miłości i ofiary. Ale według jednej z wersji miłość do Tezeusza zrodziła się w sercu księżniczki bogini piękna Afrodyta, która polubiła bohatera. Według innej wersji, Minotaur był bratem Ariadny, którego rodzina się wstydziła i której się obawiano, dlatego nie było chętnych do współżycia z władcami Krety. Z tego powodu księżniczka postanowiła pomóc bohaterowi: znaleźć męża i zejść z wyspy.

Niektórzy gawędziarze z Grecji twierdzili, że rzekomo Ariadna przeniosła na śmiałka nie tylko kulę z nićmi, ale także niezwyciężony miecz ojca, tylko z taką bronią potwór mógł zostać powalony. A kiedy kochankowie wrócili drogą morską do Aten, król Minos błagał bogów, aby zwrócił córkę, a piękno zostało uprowadzone ze statku. W odwecie Tezeusz rzucił biały żagiel w morze, co miało być znakiem zwycięstwa władcy Aten. Widząc czarny kolor na horyzoncie, rzucił się ze smutku z klifu i ogłosił, że bohater Tezeusz jest królem.