Znaczenie jogurtu naturalnego dla zdrowej diety już dawno zostało udowodnione i dlatego ten produkt powinien z pewnością być obecny w naszej diecie. Korzystne bakterie zawarte w nim nie tylko normalizują mikroflorę jelitową, ale także zmniejszają ryzyko rozwoju patogennej flory, stymulują układ odpornościowy i przyswajanie różnych witamin i aminokwasów, a także pomagają oczyścić organizm z różnych toksyn, co jest tak ważne w naszym środowisku, które nie jest zbyt korzystne.

Brak stabilizatorów, zagęszczaczy i konserwantów w naturalnym jogurcie domowej roboty sprawia, że ​​jest on znacznie bardziej priorytetowy i bardziej pożądany niż przemysłowy. Co jest potrzebne do prawidłowego przyrządzenia jogurtu naturalnego?

Jak zrobić jogurt naturalny w domu?

Składniki:

  • mleko - 2 litry lub zgodnie z instrukcjami dla zakwasu;
  • zakwas - 1 opakowanie.

Gotowanie

Do przygotowania jogurtu naturalnego potrzebne są tylko dwa produkty - to mleko i zakwas . Mleko wybieraj dowolne nietrwałe przechowywanie, które można kupić w dowolnym sklepie lub na rynku. Zakwas to zestaw bakterii, które w interakcji ze środowiskiem mleczarskim zaczynają się rozwijać, zamieniając mleko w wyjątkowo zdrowy jogurt. Możesz kupić ten cudowny surowiec w aptece lub specjalistycznych działach sklepów i supermarketów.

Sam proces gotowania jest całkowicie nieskomplikowany. Wystarczy obserwować kilka niepodważalnych warunków i przestrzegać przepisu wskazanego na opakowaniu z zakwasem. I możesz zrobić jogurt, tak jak przy użyciu gadżetów kuchennych, takich jak ekspres do jogurtu lub wolna kuchenka i najbardziej prymitywna metoda domowa. W każdym razie naczynia użyte do wytworzenia produktu muszą być sterylne. Pomoże to uniknąć rozwoju wraz z pożytecznymi patogennymi bakteriami.

Do najprostszego przygotowania jogurtu Ponownie zagotujemy mleko i pozostawić do ostygnięcia do temperatury około czterdziestu stopni, dodać starter w ilości zgodnie z instrukcjami, dokładnie wymieszać i owinąć. Dla korzystnej pracy bakterii konieczne jest utrzymanie temperatury pożywki (mleka) na tym samym poziomie początkowym. Dlatego oprócz ocieplenia pojemnika z elementem obrabianym pożądane jest umieszczenie go dodatkowo w ciepłym miejscu, na przykład w pobliżu baterii, pieca lub w lekko nagrzanym i wyłączonym piekarniku. Przy prawidłowym przestrzeganiu wszystkich warunków, w ciągu ośmiu godzin naturalny jogurt domowej roboty będzie gotowy.

Jogurt naturalny w powolnej kuchence?

Składniki:

  • mleko - 2 litry lub zgodnie z instrukcjami dla zakwasu;
  • zakwas - 1 opakowanie.

Gotowanie

Niektóre urządzenia multi-cook są wyposażone w tryb "jogurt", który pozwala im z pewnością korzystać z tego procesu. Ale nawet jeśli twoje urządzenie nie ma takiej funkcji, możesz użyć trybu z minimalnymi warunkami temperaturowymi, jak na przykład "Ogrzewanie".

Przygotowanie do przygotowania naturalnego jogurtu domowej roboty w multivark, gotować i schłodzić do temperatury czterdziestu stopni mleka. Zmieszamy je z zaczynem w proporcjach wskazanych w instrukcjach i wlewamy do słoików, które instalujemy na patelni multicastry i napełniamy wodą o tej samej temperaturze co mleko, aby dotarło do "na wieszakach". Po ośmiu godzinach pracy w trybie "Jogurt" lub "Podgrzewany" produkt będzie gotowy. Po prostu fajnie jogurt naturalny w domu jego kilka godzin w lodówce.

Z każdego domowego jogurtu naturalnego można zrobić grekę. Aby to zrobić, umieszczamy go czterokrotnie cztery razy i ważymy przez kilka godzin na misce lub umywalce. Im dłużej serwatka płynie, tym grubszy jogurt grecki wyjdzie.

Ponadto, jeśli chcesz, możesz dodać kakao w proszku do mleka podczas przygotowywania jogurtu, więc dostajemy czekoladowy jogurt. Dodając kawałki owoców, jagód lub przecierów owocowych do gotowego produktu, wypełnimy go nowymi smakami i dodatkowymi witaminami.