Mleko jest jedną z najpopularniejszych i najpopularniejszych potraw tradycyjnie stosowanych w codziennym żywieniu większości rodzin. Pytanie o to, jaki rodzaj mleka najlepiej nadaje się do codziennej konsumpcji, powoduje ciągłe kontrowersje. Niektórzy wolą kupować wyłącznie przemysłowe pasteryzowane mleko, ale wartość odżywcza takiego produktu jest znacznie zmniejszona z powodu przetwarzania.

Mleko domowe zawiera dużo więcej składników odżywczych, ale kupując je, musisz mieć pewność, że pochodzi on od zdrowej krowy. Gotowanie to najłatwiejsza metoda oczyszczania mleka ze szkodliwych mikroorganizmów w domu. Ale jaka jest korzyść i szkoda w postaci gotowanego mleka?

Korzyści z gotowanego mleka

Świeży świeży mleko - To jest cały spichlerz składników odżywczych, witamin i bakterii mlecznych, które mogą wzbogacić dietę człowieka. Pod warunkiem, że zwierzę jest zdrowe, otrzymało ekologicznie czystą dietę i podczas produkcji mleka zaobserwowano higieniczne standardy, produkt ten jest cennym źródłem tak ważnych składników odżywczych, jak:

  • mikro- i makroelementy, w szczególności wapń, fosfor, potas;
  • ponad 20 rodzajów enzymów mlecznych (laktazy, amylazy, lipazy, fosfatazy itp.);
  • witaminy A, C, K, D3, B1, B2, B6, B12;
  • węglowodany, z których głównym jest cukier mleczny;
  • białka, w tym kazeinę, laktoalbuminę, laktoglobulinę.

Pytanie, czy gotowane mleko jest przydatne, można śmiało odpowiedzieć twierdząco. Mając wszystkie zalety, świeże mleko ma wiele niebezpiecznych czynników, może zawierać patogenne mikroorganizmy, które aktywnie rozmnażają się podczas przechowywania. Podczas gotowania prawie wszystkie patogenne bakterie są neutralizowane. Chociaż takie przetwarzanie mleka prowadzi do częściowego zniszczenia niektórych Kalorie z mleka gotowanego Odkładanie witamin i białek zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych, co wydłuża okres przydatności do spożycia i zapewnia bezpieczeństwo.

Mleko gotowane kalorycznie wynosi 65-70 kcal, wartość odżywcza w 100 g:

  • białka - 3,4 g;
  • tłuszcze - od 3-4 g;
  • węglowodany - 5,5 g.

Aby uzyskać zdrową dietę, gotowane mleko jest jednym z najbardziej użytecznych produktów, szczególnie dla osób o wysokiej aktywności fizycznej lub aktywnie uprawiających sport.