Mapy metaforyczne są nowym, ale już udowodnionym trendem w psychologii związanym z technikami projekcyjnymi. Psychologowie, którzy korzystają z map asocjacyjnych w swojej pracy, potwierdzają ich skuteczność. Zaletą tej metody jest to, że można pracować z kartami niezależnie dla rozwoju potencjału twórczego, wyobraźni .

Czym jest mapa metaforyczna?

Metaforyczne karty asocjacyjne (MAC) - zestaw kart lub kart, które przedstawiają różne rodzaje zdarzeń, postaci, twarzy, natury, obiektów, zwierząt, abstrakcji. Czym są mapy metaforyczne dla pozornie nieskomplikowanych i prymitywnych obrazów? Psychologowie twierdzą, że taka prymitywność jest złudna, a praca z mapami jest wielowarstwowa i daje wspaniały leczniczy, terapeutyczny efekt w krótkim czasie.

Metaforyczne mapy w psychologii

Metaforyczne mapy w pracy psychologa są potężnym i skutecznym narzędziem do badania skojarzeń i obrazów ludzkiej podświadomości. Jest dobrze znanym faktem, że podświadomy umysł opiera się manifestacji, a taka technika rzutowania, jak IAC, pomaga ominąć ten opór i odkryć subiektywne przyczyny nieskutecznych wzorców zachowań i reakcji.

Celem pracy z kartami metaforycznymi

Psychosomatyka i metaforyczne mapy jako metoda diagnostyczna są od dawna wykorzystywane w pracy psychologów w celu zidentyfikowania problemu, który spowodował rozwój istniejącego stanu chorobowego. Każda dziedzina psychologii, czy to rodzinna, indywidualna czy grupowa, może wykorzystywać mapy asocjacyjne jako poważne narzędzie pomocnicze. Cele współpracy z IAC:

 • obejście racjonalnego myślenia;
 • realizacja dialogu "wewnętrzny - zewnętrzny";
 • rekonstrukcja przeszłych wydarzeń, które doprowadziły do ​​powstania fobie , nerwica, psychotrauma;
 • wyjaśnienie bieżących doświadczeń i potrzeb;
 • ukończenie "niedokończonych" zdarzeń przynoszących energię;
 • modelowanie linii czasu od przeszłości do przyszłości.
метафорические карты виды

Mapy metaforyczne - typy

Takie różne metaforyczne mapy - znaczenie każdej talii zależy od tematu. Są bardziej skoncentrowane i uniwersalne. Ale wszyscy są bardzo zaradni. Najbardziej popularny wśród psychologów IAC:

 • " Persona / Persona " - zestaw kart z twarzami ludzi, odzwierciedlający różne emocje i stany;
 • " Tandu / Tandu " - karty asocjacyjne do badania związku w parze;
 • " Ecco / Ecco " - ujawnienie potencjału twórczego;
 • " Cope / Cope " - praca z traumą psychiczną;
 • Saga / Saga - rozwój wyobraźni i kreatywności;
 • " Morena / Morena " pomaga zobaczyć zasoby;
 • " Ona " to żeńska, bardzo zasobowa paczka;
 • " Okna i drzwi " - praca z państwami, poszukiwanie zasobów, nowe rozwiązania;
 • " Z klatki piersiowej przeszłości " - badanie urazów w dzieciństwie, nerwic, postaw.

Jak wybrać mapę metaforyczną dla siebie?

Najlepsze karty metaforyczne to te, które spełniają cele, preferencje i gusty danej osoby. Komunikacja z talią odbywa się intuicyjnie, dla niektórych wystarczy rzucić jedno spojrzenie na pokład, aby poczuć połączenie z tymi obrazami, które są w nim nadrukowane. Zaufaj swoim uczuciom, trzymaj w rękach. W gabinecie psychologa zasada wyboru talii jest dokładnie taka sama: pozwalając wzrokowi "chwycić" talię, która zareaguje, jeśli jest ich kilka (zwykle tak jest). Wiele istniejących platform IAC jest wielopłaszczyznowych i pozwala badać różne sfery życia.

Karty metaforyczne - jak pracować?

Praca z kartami metaforycznymi zaczyna się od istniejącej prośby klienta, a następnie od tego, co przychodzi do psychologa. Zasada dotycząca problemu i pokrewnego żądania działa również w niezależnej pracy. Metaforyczne karty ćwiczeń i metod w poszczególnych talii mogą się różnić, ale ogólnie istnieją dwie strategie w pracy z kartami metaforycznymi:

 1. Otwórz Przed osobą, pokład leży w górę. Psycholog zadaje pytanie, a klient odbiera karty za jego stan, jak się czuje. Technika ta jest uważana za bezpieczną, całkowicie kontrolowaną, co powoduje pewność i odprężenie, zmniejsza lęk.
 2. Zamknięte , lub inaczej można nazwać - wróżbiarstwo, jest to metoda wybierania kart na ślepo, jak w tradycyjnych prognozach, takich jak Tarot. Ta technika wybierania kart losowych zakłada głębszą pracę i jest odbierana intuicyjnie przez człowieka jako przesłanie z góry, "palec losu", co czyni technikę bardziej atrakcyjną, intrygującą, może zwiększać niepokój, dlatego jest wykorzystywana przez terapeutę po pracy w otwartej technice.
техники с метафорическими картами

Techniki z metaforycznymi mapami

Wróżby na mapach metaforycznych można dokonać za pomocą następujących technik:

 1. Zmiana punktu percepcji (M. Egetmeyer). Słabo wyciągnięte 2 karty. Jeden symbolizuje problem, drugi - rozwiązanie. Osoba ta krótko mówi, jak ją postrzega - rozwiązanie problemu poprzez obrazy pochodzące z mapy. Następnie nazwy kart zostają zmienione: ten, który był problemem, staje się rozwiązaniem i na odwrót. Aby przejść z jednego stanu do drugiego, możesz narysować kolejną kartę z innej talii.
 2. Rysunek Wyciągnij kartę ze stosu i połóż ją na czystym arkuszu, jak na filmie ze stanu. Zadanie narysowania obrazu, kontynuowanie go na arkuszu. Opisz, co się stało.
 3. Analiza istniejących relacji . Na ślepo wyciągnij 5 kart, z których każda ma pytanie, a karty będą odpowiedziami na te pytania:
 • "Co przestało działać w tym związku?";
 • "Czy moja odpowiedzialność w tym związku?";
 • "Odpowiedzialność partnera?";
 • "Co działa w związku?";
 • "Co się stanie, aby związek się zmienił?"

Metaforyczne karty asocjacyjne - nauka

Metaforyczne karty szkoleniowe są najlepiej wydawane przez certyfikowanych specjalistów lub autorów tych talii, które chcielibyście wykorzystać w swojej pracy. Istnieje wiele kursów dotyczących kart metaforycznych i możliwe jest zdalne przekazywanie ich przez Internet, jeśli nie ma możliwości osobistego udziału w szkoleniu. Popularne na dziś różne kursy z zakresu arteterapii obejmują część prac z IAC. Jednak najbardziej skutecznym szkoleniem jest praktyka, gromadzenie doświadczenia w pracy z kartami i czytanie literatury fachowej, wymiana doświadczeń na forach poświęconych pracy z zespołami towarzyszącymi.

метафорические карты книги

Mapy metaforyczne - książki

Mapy asocjacyjne są technikami rzutowymi, które są uważane za bardzo skuteczne narzędzie psychologa. Każdy specjalista ma swoje ulubione talie, nie każdy ma korzyści, ponieważ metaforyczne karty asocjacyjne są bardziej intuicyjnym narzędziem. Generalnie istnieją standardowe ogólne zasady dotyczące pracy z mapami. Niektóre popularne talie są tak lubiane przez psychologów, a wszystkie zdobyte doświadczenia znajdują odzwierciedlenie w następujących książkach:

 1. " Mapy metaforyczne " G. Katz, E. Mukhamatulina. Zastosowanie map asocjacyjnych w doradztwie, coachingu biznesowym, indywidualnej pracy z dziećmi i dorosłymi. Przegląd różnych pokładów.
 2. " Karty asocjacyjne w trudnym przypadku " N. Dmitrieva, N. Buravtseva. Podręcznik ten będzie przydatny w pracy z wytrwałymi nastolatkami, w leczeniu warunków kryzysowych. Książka jest interesująca dla studentów i już praktykujących profesjonalistów.
 3. " Metaforyczne mapy asocjacyjne w poradnictwie rodzinnym " S. Tolstaya. Podręcznik opisuje skuteczne techniki i techniki pracy z różnymi platformami, pokazując aspekty pracy w następujących systemach rodzinnych: małżeńskim, rodzicielskim i rodzeństwie.
 4. " 50 technik MAC na każdą okazję " T. Demeshko. Przydatny materiał przedstawiony w książce bada aspekty pracy ze zdrowiem, karierą, relacjami rodzinnymi i finansami.
 5. " Od życia każdego " Metaforyczne mapy w pracy grupowej. T. Pavlenko. Podręcznik jest pełen różnych technik pracy z pokładami i obejmuje temat zaburzeń zachowania żywieniowego - jak można pracować przez ten IAC.

Badania na temat metaforycznych kart asocjacyjnych

Metaforyczne karty asocjacyjne - napisano wiele prac na ten temat, opracowano wiele autorskich technik i talii. Badanie potwierdziło, że ludzka podświadomość "myśli" za pomocą symboli i obrazów, jest najprostszym językiem do wyrażania poza tym, co jest w podświadomy ale wynik jest zawsze imponujący. To, co nie może być powiedziane i wyrażone bezpośrednio podczas rutynowych konsultacji, jest łatwiejsze do osiągnięcia przy pracy z mapami asocjacyjnymi - jest to ogromny efekt terapeutyczny.