Wszyscy wiemy bardzo dobrze, co jest pamięć jesteśmy świadomi, że bez niej nie rozciągnęlibyśmy się więcej niż jeden dzień i doskonale zrozumieliśmy, że natura nagrodziła nas tym darem, tak że wszystkie zdobyte przez nas doświadczenia życiowe nie zniknęły z dnia na dzień w czarnej otchłani bezczasowości, ale służyły nam jako podstawa postrzegania świata, na którym spoczywa całe ludzkie życie.

Mechanizmy pamięciowe lub jak działa pamięć?

Większość z nas nawet nie myśli o tym, jak dokładnie zapamiętujemy zdarzenie lub które mechanizmy pamięci są w to zaangażowane. Jesteśmy w stanie zapamiętać wizualny obraz, dowolną informację dźwiękową w postaci dźwięków, możemy dotknąć tekstury obiektu, a także mieć pewność, że nasze receptory bolesne lub smakowe przypomną nam w odpowiednim czasie o kwaśnym smaku cytryny lub o ostrożności podczas pracy z ostrym obiekty. Wszystkie te mechanizmy ludzkiego mechanizmu pamięci obracają się w jednym celu: chronić nas przed wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwami i maksymalizować nasze życie. Właśnie za to wielkie strategiczne zadanie wysyła się miliony wiadomości SMS do mózgu, lecąc ze wszystkich części naszego ciała poprzez synoptyczne połączenia neuronowe. To tam wszystkie uzyskane informacje są dokładnie sortowane na pliki i przechowywane w archiwach długoterminowych i pamięć krótkotrwała z którego w odpowiednim momencie otrzymujemy wszystkie potrzebne informacje.

Jak długo, krótko ...

Dlaczego niektóre wydarzenia, na przykład, nieprzyjemna rozmowa z kolegą lub spotkanie absolwentów na jubileuszu szkoły, pamiętamy wystarczająco długo, ale w momencie, gdy mija nas nieznajomy w niebieskiej kurtce, jesteśmy w stanie zapomnieć po kilku sekundach i nie pamiętać o nim do końca swoich dni. Chodzi o to, że mechanizmy pamięci długotrwałej i krótkoterminowej, które rozwinęły się w toku ewolucji, świetnie sobie radzą z funkcją filtrowania otrzymywanych informacji i uporządkowania ich według ważności. Po co zagracać komórki wspomnień informacjami niepotrzebnymi z praktycznego punktu widzenia? Jeśli pamiętamy każdą chwilę naszego życia, każdy krok robiony podczas chodzenia lub każdego ruchu, który wykonujemy, gdy nasza dłoń dociera do pilota z telewizora, oszalejemy po kilku dniach. Nasz mózg po prostu przełącza tę bazę danych do trybu automatycznego, aby móc skupić się na ważniejszych zadaniach.

Logika czy mechanika?

Kiedy próbujesz zapamiętać tekst lub rozwiązać problem matematyczny, wszystkie procesy zapamiętywania zachodzące w tej chwili w twojej głowie zaczynają być podzielone na logiczne i mechaniczne. Logiczne myślenie sprawia, że ​​zagłębiasz się w znaczenie przekazywanych informacji, a mechaniczna odpowiada za jasność mechanizm pamięci ludzkiej percepcja wizualnych i słuchowych składników tego. Mechanizmy pamięci w ludzkiej psychologii nie mają bowiem wyraźnego rozróżnienia między tymi dwoma kierunkami. Jest to to samo, co porównanie lewej ręki, w której trzymamy widelec, trzymając kawałek pysznego steku na talerzu i prawej dłoni, próbując wyciąć to arcydzieło sztuki kulinarnej nożem. Obie koncentrują się na jednym zadaniu: nakarm cię.

Wydaje nam się, że decydujemy, czy zachować nasze wspomnienia z tego czy tamtego wydarzenia z naszego nietrwałego życia, w rzeczywistości wszystko od dawna zostało dla nas obliczone. O wiele łatwiej jest zapomnieć o bólu, który nam przysporzył, niż o radości, jakiej doświadczyliśmy w czasie pierwszej randki. Mądra natura próbuje ochronić nas przed negatywnymi i pomóc znaleźć sens w przyszłym istnieniu. Dlatego stworzyła dziwaczne labirynty ludzkiej pamięci, bez których nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy i na pewno nie byliby dumni z tego, że nazywali się Homo Sapiens.