Pierwsza wojna światowa, a potem Wielka Depresja - wszystko to z jednej strony nauczyło ludzi bardziej uważać na pieniądze, az drugiej zwiększało ich zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną. Grupa psychoterapia Został on wynaleziony w latach 20-30 XX wieku przez Jakuba Moreno, ale gdyby nie on, ktoś by go wymyślił. Zbyt źle społeczeństwo potrzebowało "ekonomicznej psychoterapii".

Trochę historii

1 kwietnia 1921 r. Pod kierownictwem Moreno odbył się teatr 1 kwietnia 1921 r. Była to teatralna improwizacja, kiedy uczestnicy produkcji wchodzili w interakcje i angażowali publiczność w działania. Inscenizacja nie udała się, ale psychodrama pojawiła się jako metoda psychoterapii grupowej.

Moreno przeniósł się do USA i wkrótce zaczął się rozwijać, zakładając własną klinikę i opatentował tę metodę.

Podkreślamy - do psychodramy psychoterapia grupowa w ogóle nie istniała.

Krążyły pogłoski, że między Moreno i Freudem dochodziło do prawdziwych starć, ponieważ pierwsza została wydrukowana w drugim czasopiśmie i uznali, że metody psychoterapii są zupełnie inne.

Co jest lepsze: psychoterapia indywidualna lub grupowa?

Porozmawiajmy o różnicy między psychoterapią indywidualną a grupową.

Psychoterapia indywidualna:

  1. Pacjent czuje się bezpiecznie. Zgadzam się, większość ludzi jest znacznie łatwiej otworzyć przed psychoterapeutą niż przed tuzinem osób z zewnątrz. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że pacjent będzie szczery i stres dla niego zminimalizowany.
  2. Czas - cały czas i uwaga psychoterapeuty kierowana jest do konkretnego klienta.
  3. Metody "frustracji" i "wsparcia" stosowane w psychoterapii nie mogą być jasno wyrażone przez samego psychoterapeutę. Mówią, że psychiatrzy traktują władzę, bo jeśli to nie jest przekonujący dla Ciebie, można łatwo otmahnetes przez co usłyszał.
  4. Pacjenci czasami kłamią lub pozostają z powrotem. Są ludzie, którzy czysto fizjologicznie nie mogą mówić całej prawdy, inni próbują upiększyć rzeczywistość, a jeszcze inni po prostu nie zdają sobie sprawy z niektórych aspektów swojego zachowania. W rezultacie musisz wyrazić na nie swoje słowo.

Psychoterapia grupowa:

  1. Grupowe ćwiczenia psychoterapeutyczne pomagają modelować małe życie. Osoba uczy się postrzegać konflikty z zewnątrz i rozwiązywać je bez większych szkód dla siebie i społeczeństwa.
  2. Wsparcie i frustracja - kiedy 10 osób wierzy w ciebie, to lepiej, niż gdy jesteś wiwatowany przez 1. Poza tym bardzo trudno jest ci odrzucić to, co grupa cię przekonuje.
  3. Psychodrama - pierwszy rodzaj psychoterapii grupowej. Najważniejsze jest to, że ci, którzy chcą rozmawiać o swoim problemie, stawiają swoje krzesła w kręgu i ćwiczenia psychoterapeutyczne tworzą "wewnętrzne" koło. Uczestnicy nie słuchają tego, o czym chcieliby dziś rozmawiać, i wybierają temat, który jest dla nich najbardziej aktualny. Role w tej produkcji są rozprowadzane, scena jest odtwarzana aż do znalezienia rozwiązania, a następnie wszyscy uczestnicy i widzowie dzielą się swoimi wrażeniami. Ci ostatni opowiadają o swoich podobnych sytuacjach życiowych.

Jest to sprzężenie zwrotne, eksperyment i wymiana doświadczeń w tym samym czasie. Bardzo ważne jest, aby pacjent zrozumiał, że nie jest pierwszym, który stanął przed takim problemem, a zatem istnieje wyjście.