Grzechy śmiertelne to termin, od którego zaczynają nas przerażać od dzieciństwa, abyśmy dorastali w cnocie. Są one również nazywane podstawowymi grzechami człowieka lub podstawowymi, ale nie zmienia to zbytnio esencji. Chrześcijaństwo identyfikuje je na listach 7 i 8 grzechów (siedem dla katolików, osiem dla prawosławnych). Taki podział nie oznacza, że ​​ci pierwsi są mniej moralni niż ci ostatni, istnieje tylko pewna różnica w systematyzacji.

Grzechy osoby należy odróżnić od dziesięciu przykazań, choćby dlatego, że przykazania pochodzą z biblijnego pochodzenia, a lista grzechów została opracowana przez naszych przodków - odpowiednio Cypriana z Kartaginy i papieża Romana Grzegorza Wielkiego.

Siedem grzechów głównych

Lista siedmiu grzechów Papieża Rzymu kieruje dumą i uzupełnia pożądanie. Dante Alighieri użył tej listy, kiedy opisał siedem okręgów czyśćca, jeden grzech na koło.

Lista 7 grzechów głównych osoby jest następująca:

 • duma;
 • zazdrość;
 • gniew;
 • zniechęcenie;
 • chciwość;
 • obżarstwo;
 • pożądanie
Osiem zabójczych grzechów

System ośmiu grzechów człowieka został rozpowszechniony przez Jana Kasjana i sprowadzony do nich przez ich Egipt:

 • obżarstwo;
 • wszeteczeństwo;
 • chciwość;
 • gniew;
 • smutek;
 • przygnębienie;
 • próżność;
 • duma.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na alternatywne położenie tych samych rzeczy. Im wyższy jest grzech, tym bardziej "śmiertelny". Te dwie listy ilustrują w wielkim stopniu różnice moralne w chrześcijaństwie zachodnim i wschodnim.

Śmiertelne grzechy w sposób naukowy

Nauka nie stoi w miejscu i próbuje "wspinać się" i radzić sobie ze wszystkim, co zostało napisane i stworzone przez naszych przodków. Taka jest ludzka ciekawość.

Hiszpański biolog, J. Medina, napisał nawet książkę o związku między śmiertelnymi grzechami człowieka a reakcjami chemicznymi zachodzącymi w ciele, będącymi przyczyną wtórnej upadku.

 1. Lenistwo - według Medyny i wielu innych badaczy nasz mózg ma własny "budzik" i harmonogram aktywności. Włącz i wyłącz geny alarmowe, które zawierają informacje o tym, kiedy należy naładować baterie. W zasadzie, gdyby nie ten "budzik", wszyscy bylibyśmy "stachanowcami" i prawdopodobnie nasze życie byłoby znacznie krótsze.
 2. Obżarstwo jest jednym z najbardziej popularnych grzechów współczesnego człowieka. Obżarstwo spowodowane jest działaniem smaku i receptorów węchowych, a także hormonem leptyny. Hormon ten przekazuje sygnały do ​​centrum apetyt w podwzgórzu, a gdy tylko ciało potrzebuje energii (psychologicznej lub fizjologicznej), rozkazuje jeść. Zasadniczo, nawet jeśli ktoś cierpi obżarstwo, szkodzi mu tylko, a nie ludzkości.
 3. Gniew jest bardzo starożytnym grzechem, który pomógł ludzkości przetrwać. Przecież nasi przodkowie tylko ten stan zwierzęcy dał szansę na rywalizację w okrutnym świecie. Kiedy świat stał się cichszy i spokojniejszy, specjalna strefa tłumienia gniewu - przednia część mózgu - rozwinęła się w naszym mózgu, ale niemożliwe jest usunięcie tego mechanizmu z naszej świadomości w 100%.
 4. Chciwość - w sercu tego grzechu znajdują się geny odpowiedzialne za strach i niepokój. Osoba doświadcza tych uczuć, gdy jest właścicielem, ale jest go pozbawiona. Ponadto amerykańscy naukowcy zidentyfikowali centrum chciwości - okazuje się, że w oczekiwaniu na pieniądze, krew aktywnie przepływa do mózgu.
 5. Zazdrość jest tym, co popycha nas do działania. Zazdrość Jest owocem ewolucji, która jest stworzona do motywacji.
 6. Duma - ten grzech pochodzi od zwykłych uczuć niższości. Do pojawienia się dumy należą dwa geny odpowiedzialne za ambicje i arogancję. Ale w zasadzie człowiek wyniosły jest nieszkodliwy, może przekazać znaczną kwotę na cele charytatywne, aby wyżywić swoją dumę.
 7. Żądza - gdyby nie ten grzech, ludzkość by się zdegenerowała. Jest to najbardziej "biochemiczny" grzech, ponieważ w akcji włączono ponad 30 mechanizmów i genów. Co więcej, nie możemy uważać tego za szkodliwe, ponieważ w korzeniu leży to samo pragnienie, aby człowiek kontynuował swoją rasę.

Oczywiście można uznać, że wygodnie jest usprawiedliwiać się zwierzęcymi instynktami i nie ponosić odpowiedzialności za swoje czyny. Jednak dopóki wszystko jest w umiarkowaniu (a nawet obżarstwo i żądza mogą być łagodne), grzechy te mogą być bardzo przydatne dla społeczeństwa.