Strach towarzyszy nam przez całe życie, niezależnie od tego, czy jest to egzamin, pierwsza randka, ważne spotkanie biznesowe czy skok spadochronowy. Jak wiadomo, strach pojawia się pod działaniem odpowiedzialnych hormonów strach . Jednym z nich jest adrenalina.

Adrenalina hormonu strachowego

Adrenalina to hormon strachu uwalniany przez gruczoły nadnercza, uwalniany do krwioobiegu i powodujący reakcję w walce i ucieczce. W rzeczywistości adrenalina powinna być uważana za materialną ucieleśnienie uczucia lęku i natychmiastowej reakcji mózgu na niebezpieczeństwo. Jego koncentracja wzrasta znacznie wraz ze stresem, bólem i bezpośrednim niebezpieczeństwem. Z reguły hormon adrenaliny strachu działa w ekstremalnych sytuacjach, w tym czasie osoba doświadcza ataków gniewu, strach , wściekłość, niechęć i stara się pokonać napotkane przeszkody. W codziennym życiu adrenalina jest nam potrzebna, abyśmy nie bali się niebezpieczeństw, nie poddawali się, łatwo radzili sobie z trudnościami życia i umiejętnie mobilizowali swoje wysiłki w celu zwalczania problemów.

Przy silnych afektach, które wyrażają się w przejawach intensywnych zewnętrznych doświadczeń emocjonalnych, dochodzi do naruszenia skojarzeń, zmętnienia świadomości. Pierwszą rzeczą w emocjach strachu, ciało wydaje się zamarzać, czekając na kontynuację, a następnie poglądy, które powstały na samym początku strachu, pozostają z osobą przez bardzo długi czas, wpadając w pamięć. Wpływ ten może objawiać się szybkością bicia serca, rozszerzeniem źrenic oraz silnymi zmianami w oddychaniu i krążeniu, co często prowadzi do omdlenia, aw rzadkich przypadkach nawet śmierci.

Należy zauważyć, że hormony strachu wpływają nie tylko na fizyczne i emocjonalne zdrowie osoby, pomagając w walce z urazami lub w sytuacjach szokowych. W życiu codziennym reakcje te mają raczej korzystny wpływ, ponieważ wraz z uwalnianiem hormonów strachu wszystkie systemy są stonowane - od układu sercowo-naczyniowego i oddechowego do przewodu pokarmowego

.