Nie ma na świecie człowieka, który nie bałby się niczego. Niektóre lęki istnieją w naszych umysłach na poziomie lęku, inne przekształcają się w prawdziwe fobie, naruszając naszą spokojną egzystencję. Ale skąd bierze się to uczucie, które może odwrócić duszę i ciało do góry nogami, zmuszając serce do bicia szybciej i budzenia się w nocy z zimnym potem? A co najważniejsze, jak pokonać uczucie strachu? Spróbujmy zrozumieć ten pilny problem.

Przyczyny strachu

Uczucie strachu, podobnie jak wszystkie inne duchowe odczucia, czai się w głębi naszej świadomości. A najczęściej nie wiemy, skąd pochodzi. W pewnym momencie zaczynamy czuć dyskomfort, zamieniając się w lęk, a następnie w panikę. Ale aby przezwyciężyć tę sensację, trzeba poznać naturę jej pochodzenia.

Wszystkie ludzkie lęki powstają z trzech głównych powodów:

 1. Przywiązanie do przedmiotów świata i uzależnienie od nich. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do otaczania się ludźmi lub przedmiotami, bez których nie możemy sobie wyobrazić naszego istnienia. Naturalnie w głębi nas żyje strach przed utratą tych obiektów i tych ludzi. Trzymając się ich, uzależniamy się i pozostawiamy zbyt mało miejsca na racjonalną ideę, że wszystko kończy się wcześniej czy później.
 2. Brak wiary w Boga i wyższe moce. Może to zabrzmieć dziwnie, ale dla ateistów odczuwa się lęk i strach dużo częściej niż ludzi wierzących. Jest to szczególnie dotkliwe w czasach kryzysu, gdy osoba nie ma duchowego wsparcia i zaczyna się obawiać zależności od szczęścia i woli. Przeciwnie, wierzący żyją spokojniej i harmonijniej. Wierzą, że nawet w trudnych czasach, Coś powyżej chroni ich rodziny i siebie. Ponadto są wolne od głównego ludzkiego strachu - śmierci, tk. we wszystkich religiach ludzie wierzą w życie po śmierci.
 3. Niepokój i strach przed ich niekompetencją. W świecie wielu ludzi, którzy nie wierzą w swoją siłę, boją się wyróżnić z szarych mas i ogłosić się. Boją się, że zostaną wyśmiani za swoją niezdolność. Od strachu popełniają jeszcze więcej błędów, a błędne koło zamyka się, staje się nieskończone.
 4. Fobie i strach paniki. Ta różnorodność jest wytworem czynności psychiki i podświadomości. Fobie występują w dzieciństwie i ostatecznie stają się przewlekłe. Kolejna odmiana fobii jest konsekwencją życia w dużych miastach. Z powodu gwaru i wysokich prędkości ruchu, samotności wśród tłumu i utraty samych siebie, coraz więcej osób odczuwa nagły strach i wkrótce staje się pacjentami psychologów i psychoterapeutów.
 5. Osobną kategorią są obawy kobiet. Są stany alarmowe charakterystyczne tylko dla słabszej płci. I zdarzają się dość często. Wśród najbardziej popularnych można wymienić: lęk przed utratą dziecka, lęk przed porodem, lęk przed starością, samotność i wreszcie strach przed gryzoniami, owadami i wężami. W każdym razie wszystkie te fobie są związane z głównym celem kobiety - prokreacją, a wiele z nich jest genetycznie ułożonych.

Z pewnością, jeśli każda osoba nie wie na pewno, to przynajmniej domyśla się źródła jego lęku. A kwestia pozostaje niewielkim, ale emocjonalnie czasochłonnym procesem, jak pokonanie strachu.

Jak pozbyć się uczucia strachu?

Jest takie powiedzenie, że jeśli czegoś się boisz, to najpierw musisz to zrobić. I nie jest bez pewnej logiki. Tylko patrząc na nasze lęki w oczach, możemy je ograniczyć. Jak możesz pokonać strach i zapomnieć o nim na zawsze? Można to zrobić na kilka sposobów:

1. Staraj się nie zwracać uwagi na własne obawy i po prostu postępuj dalej. Powiedz sobie: "Tak, boję się, ale i tak to zrobię". Uwierz mi, nic nie może się równać z uczuciem zwycięstwa, które poczujesz po pokonaniu strachu.

2. Wyobraź sobie najgorszy wynik wydarzeń, których się boisz. Powiedzmy, że martwisz się przed występem, a nie masz lęku i strachu. Wyobraźcie sobie najgorszą rzecz, jaka się wydarzy, jeśli tak się stanie. Psychicznie dostosuj się do takiego wyniku zdarzeń i opisz obraz swojego upadku. Jak tylko to zrobisz, twój strach cię opuści.

3. Ćwicz umiejętność pracy ze swoimi lękami za pomocą skutecznej metody:

 • ustal, który strach jest najważniejszy w twoim życiu i przeszkadza w twoim istnieniu;
 • rozebrać go na kawałki tak, aby powstało co najmniej 5 małych lęków;
 • Obawy przed człowiekiem
 • zacząć pokonywać najłatwiejszy strach w sposób opisany powyżej;
 • przezwyciężyć w ten sposób inne drobne obawy;
 • stale powtarzaj te ćwiczenia, gdy masz uczucie lęku i strachu.

Wiele osób, które później odniosły sukces w swoim czasie, również przezwyciężyło swoje obawy. I wszyscy twierdzą jedno: prawdopodobieństwo, że to, czego się obawiamy, stanie się prawie zawsze zerowe. Przygotuj się na wynik wydarzeń, a wkrótce zrozumiesz, że nie masz absolutnie czego się bać.