Z pewnością często słyszałeś stwierdzenie, że uczucia są solidną "chemią". Emocje, których doświadczamy, są w rzeczywistości wynikiem różnych reakcji biochemicznych w naszym ciele. Na przykład człowiek odczuwa duchowe odzyskiwanie, radość i bezgraniczne szczęście w momencie uwalniania specjalnych hormonów, które są również nazywane "hormonami radości". W twoim arsenale istnieje wiele dostępnych sposobów, które pomogą stymulować ich produkcję i czuć się prawie zawsze w dobrym humorze.

Rodzaje hormonów radości

Istnieją różne hormony, które mogą wpływać na stan psycho-emocjonalny człowieka. Serotonina jest dobrze znanym hormonem radości. Reguluje pracę wielu układów ciała, w tym redukuje ból. Kolejnym hormonem radości jest endorfin. To jego wydanie jest najłatwiejsze do sprowokowania. Uważa się, że wytwarzanie serotoniny i endorfiny można wzmocnić akupunkturą. Na koniec warto wspomnieć o trzecim hormonie radości, oksytocynie. Jego stężenie we krwi znacznie wzrasta u kobiet podczas porodu, podczas laktacji, a także podczas podniecenia seksualnego. Oksytocyna zmniejsza lęk i strachu i daje poczucie satysfakcji.

W poszukiwaniu hormonu radości i szczęścia

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uwolnienie tych hormonów jest długotrwałe, ale nie wyczerpujące ćwiczenie. Najlepsze są bieganie, spacery, tenis lub pływanie. Najprawdopodobniej pamiętasz, jak w trakcie biegu miałeś poczucie bezprecedensowej łatwości - jest to tak zwana "euforia biegacza". I przez prawie cały dzień po uprawianiu sportu odczuwamy radość i podniecenie - to także praca endorfin.

Hormon radości endorfin jest również produkowany podczas słuchania ulubionej muzyki. Nie jest tak ważne, jaką muzykę preferujesz, o ile wywołuje przyjemne skojarzenia. Umieść swoją ulubioną melodię na budziku, a poranny wzrost nie wydaje się już taki ciężki.

Aromaterapia to kolejny skuteczny sposób stymulowania produkcji hormonu radości. Uważa się, że uwalnianie endorfin bardziej niż inne stymuluje pewne olejki eteryczne (olej różany, olej paczulowy, lawenda, geranium). Najważniejsze jest jednak, abyś polubił wybrany zapach. Cóż, jeśli twoja kolekcja będzie kilka butelek perfum. Przechodząc do świadomie przyjemnego wydarzenia lub długo oczekiwanej podróży, użyj jednego z smaków. W przyszłości to on wywoła pozytywne emocje.

Oczywiście jednym z najbardziej przyjemnych sposobów na wywołanie silnego uwalniania wszystkich trzech hormonów jest uprawianie seksu. Aktywny rozwój hormonu radości odbywa się także w czasie, kiedy śmiejesz się serdecznie.

Jakie pokarmy szukać hormonu radości?

W rzeczywistości te hormony nie występują w czystej postaci w produktach, ale zawierają substancje, z których powstają serotonina i endorfiny. Jednym z tych związków jest aminokwas tryptofan.

  1. Produkty zawierające hormon radości Hormon radości w czekoladzie a raczej tryptofan: daty, banany, figi i śliwki.
  2. Często można usłyszeć, że hormon radości jest w czekoladzie. W rzeczywistości czekolada jest źródłem tego samego tryptofanu. Staraj się wybierać ciemne odmiany, ponieważ w nich jest najwyższa zawartość tego aminokwasy .
  3. Tryptofan można również znaleźć w pomidorach, więc może się zdarzyć, że sałatka z pomidorami trochę poprawi nastrój.
  4. Mleko jest również źródłem peptydów, na podstawie których syntetyzuje się serotoninę w naszym ciele.

Jeśli użyjesz metod opisanych powyżej, aby zwiększyć produkcję hormonów radości, możesz zapomnieć o złym nastroju o każdej porze roku iw wielu sytuacjach.