Instynkt macierzyński jest obecnie dość kontrowersyjnym zjawiskiem, które należy rozumieć jako wrodzoną gotowość matki do opieki nad dzieckiem i jego ochrony. Jeżeli praktycznie nie było wątpliwości co do instynktu macierzyńskiego instynktu, teraz opinia naukowców na ten temat różni się. Pytanie to zostało poruszone w popularnym programie telewizyjnym "Let them talk" w wydaniu "Paralysis of Maternal Instinct".

Kiedy instynkt macierzyński się obudzi?

Instynkt macierzyński to mechanizm, który sprawia, że ​​kobieta troszczy się o swoje potomstwo. W gruncie rzeczy jest to ciężka praca bez weekendów i świąt 24 godziny na dobę. Zazwyczaj do pojawienia się instynktu macierzyńskiego potrzebne są następujące punkty:

  1. Obecność atrakcyjnych próbek w umyśle. Kiedy dziewczynka zobaczyła z dzieciństwa, jak jej matka opiekuje się dzieckiem, ona najprawdopodobniej powtórzy to w swoim życiu.
  2. Ważnym czynnikiem jest odcisk dziecka przez matkę. Dzieje się tak, gdy dziecko po urodzeniu zostaje natychmiast umieszczone na piersi matki, ale we wszystkich innych sytuacjach pozostaje ono w wątpliwość.
  3. Niektóre doświadczenia na żywo związane z narodzinami i nie ma znaczenia, czy są pozytywne czy negatywne. Z tego powodu cięcie cesarskie i środki przeciwbólowe są uważane za niepożądane.
  4. Zrozumienie scenariusza macierzyńskiego, a co za tym idzie - włączenie do niego. Kiedy matka zaczyna opiekować się dzieckiem, zaczyna ją lubić, a ona szybko się nią interesuje.

Jednocześnie instynkt macierzyński zwykle tłumi lęki, ponieważ nowy status społeczny daje kobietom wiele - poczucie osobistej potrzeby żywej istoty, szacunku do samego siebie, szacunku od krewnych i innych osób. Ponadto wszelkie spory ze współmałżonkiem są teraz łatwiejsze do rozwiązania na ich korzyść dla młodej matki.

Brak instynktu macierzyńskiego

Udowodniono, że instynkt macierzyński rozwija się iw przyszłości nadal jest wspierany nie przez wszystkie kobiety. Aby to udowodnić, możesz zgłosić się w każdym szpitalu do izby osób, które odmówiły przyjęcia - noworodków, których matki opuściły dzieci.

Sensacyjna kwestia programu telewizyjnego Let the Speak rozpatrywała przypadek, w którym młoda matka dziecka z ciężkim porażeniem mózgowym opuściła dziecko i mąż, załatwiła rozwód, a nawet pozwała część majątku, mimo że ojciec nadal opiekuje się dzieckiem i wszelkimi sposobami stara się postawić go na nogi.

Oczywiście matka dziecka spowodowała ostre potępienie. Mówiąc głośno, że nie kochasz dziecka, lub zostawiasz go, jeśli jesteś kobietą, jest właściwą drogą do publicznej nagany, gdy dla mężczyzn takie zachowanie dzisiaj spotyka raczej liche protesty. Dowodzi to ogromnego odsetka samotnych matek, których mężowie po prostu uciekli, pozostawiając kobietę z dzieckiem. O tych mężczyznach nie można usunąć programu telewizyjnego - to prawie norma. Ale kobieta podobno "musi" kochać dziecko.

W rzeczywistości w naszym społeczeństwie konsumpcyjnym, kiedy rodziny są coraz jednym dzieckiem, i często jest to "przypadkowe", istnieje wyraźna tendencja do nowych wektorów życia. Teraz kobiety dążą do niezależności, samorealizacji. Macierzyństwo doprowadza kobietę do pewnych granic, uzależnia ją od mężczyzny i często towarzyszy problemom materialnym. Nie wszyscy są gotowi na to.

W związku z tym ruch "bezdzietny" stał się bardzo popularny na świecie - dobrowolnie bezdzietni ludzie - mogą mieć dzieci, ale kiedy instynkt macierzyński budzi się nie chcę. Fora kobiet w sieci coraz częściej stawiają pytanie: "Czy to normalne, że nie mam instynktu macierzyńskiego?". Wielu traktuje ze współczuciem, inni mówią o tym, w jaki sposób dzieci były przynoszone przez czyjeś zamówienia i żałują, i zazwyczaj są tacy, którzy szukają w sposób niegrzeczny, aby wyjaśnić, że instynkt macierzyński powinien być i jego brak - prawie choroba.

W rzeczywistości wszystko jest wyjaśnione w prosty sposób: naukowcy uważają, że około 7-8% instynktu macierzyńskiego kobiet jest po prostu nieobecne, co oznacza, że ​​niechęć do posiadania dzieci jest naukowo oparta i w rzeczywistości jest normą dla niektórych kobiet.