Gdziekolwiek noc, tam i spać. Każdy, kto marzył o czymś złym, niezwiązanym z prawdziwym życiem, jest do tego przyzwyczajony. Ale czy rzeczywistość jest tak dalece odległa od tego, co widzimy, gdy nasze ciało spoczywa na codziennej pracy? Dlaczego ludzie marzą, i jaką wartość mają w naszym życiu? Spróbujmy odkryć przynajmniej część tej tajemnicy.

Dlaczego mamy sny?

W kwestii snów człowieka w różnych stuleciach działały różne wielkie umysły. Na przykład Arystoteles wierzył, że we śnie ludzkie ciało znajduje pokój i harmonię z naturą, a dusza zaczyna posiadać dar jasnowidzenia. Na początku XX wieku naukowcy uważali sny za część fizjologicznych procesów zachodzących w ciele podczas odpoczynku. W szczególności wysunięto teorię, że rozprasza ona różne substancje chemiczne gromadzone w mózgu przez jeden dzień. Jedna z najbardziej wiarygodnych wersji sugeruje, że sen to rodzaj ponownego uruchomienia mózgu i uwolnienia od niepotrzebnych informacji. Naukowcy udowodnili, że w okresie szybkiego snu potrzeba około 30-45 minut na wzrost ciśnienia krwi w mózgu, szybko zmienia on swoją aktywność, a jeśli obudzisz osobę w tym momencie, będzie mógł dokładnie powiedzieć, o czym marzył. Ten fakt jest jedną z odpowiedzi na pytanie, czy wszyscy ludzie mają sny. Ci, którzy potrafią rozmawiać o swoich snach, widzą ich w tzw. Fazie szybkiej. Zwykle dzieje się to rano. A jeśli ktoś twierdzi, że nigdy nie marzył o żadnych snach, oznacza to, że po prostu tego nie pamięta, ponieważ był w długim okresie.

Jednak nikt nie dał dokładnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego mamy sny. Współcześni naukowcy cytują słynnego naukowca I.P. Pawłow, który odkrył, że mechanizm snu jest kontrolowany przez kora mózgowa. Komórki nerwowe kory mózgowej są odpowiedzialne za sygnały, które wchodzą do wszystkich narządów i mają wysoką reaktywność. Z powodu przepracowania w tych komórkach aktywowany jest mechanizm ochronny - hamowanie, podczas którego wszystkie informacje zgromadzone w komórkach w ciągu dnia są przetwarzane i usuwane. Ten proces hamowania występuje we wszystkich częściach mózgu, co wyjaśnia, dlaczego dana osoba widzi sny.

Istnieją jednak takie sny, których nie można wytłumaczyć wyższą aktywnością nerwową. Na przykład ci, którzy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością lub są prorocy. Psycholog Zygmunt Freud skojarzył ten sen z pracą naszej podświadomości i przekonywał, że w procesie relaksacji informacja, która była w korze mózgowej i nie została rozpoznana przez osobę, staje się korą. Wielu naukowców aktywnie działa w tym kierunku, ale nie potrafią też w pełni wyjaśnić, dlaczego na przykład sny erotyczne mają sen, podczas gdy osoba nie ma na to żadnych przesłanek itp.

I jeszcze kilka puzzli

Ponadto, do końca nie jest jasne, dlaczego marzy się o jasnych snach, a drugie - o tym, co czarne i białe. Badanie z 1942 r., Kiedy większość uczestników badania stwierdziła, że ​​mają sny bez odcieni kolorów, zostało odrzucone w 2003 r. W Kalifornii, kiedy naukowcy doszli do wniosku, że osoby, z którymi przeprowadzono wywiady, były po prostu pomylone z cechami ich własnych snów. Jednym z powodów błędnego przekonania może być to, że ludzie nie zwracają uwagi na schemat kolorów swoich snów lub zapominają, czym byli.

Dlaczego niektórzy ludzie rzadko marzą? Odpowiedź na to pytanie leży na powierzchni. Przeciętnie człowiek widzi sen co 90 minut. Badania mózgu za pomocą elektroencefalogramu potwierdziły, że dzieje się tak prawie za każdym razem, gdy zasypiamy. Почему снятся яркие сны A ci, którzy nie rozumieją, dlaczego przestali śnić, również otrzymają jednoznaczną odpowiedź - wszystko jest w porządku ze snami. Oni byli i będą. Tylko takie czynniki jak zmęczenie, stres emocjonalny i zmęczenie przyczyniają się do zdrowego snu, tj. jego długa faza, w której sny nie są pamiętane.

Tajemnica snów jest wciąż pokryta ciemnością. Szczególnie ciekawi mogą zajrzeć do wymarzonej książki lub spróbować samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego marzenia i co oznaczają sny. A bardziej szczegółowe i profesjonalne badanie tego wyjątkowego zjawiska zajmie więcej niż jedną dekadę.