Czy wiesz, że w obliczu państwa każdy z nas jest przyzwoity i nieskalany. Konstytucja daje nam prawo do dobrego imienia, a dopóki nie zostanie ustalone inaczej przez sąd, wszyscy jesteśmy sumiennymi obywatelami. Jednak, jak w każdym czasie, czasami spotykamy się z nieprzyjemnymi zjawiskami, które dyskredytują dobre imię: oszczerstwa i zniewagi. O tym, co to jest, jak te koncepcje się różnią i, co najważniejsze, jak uchronić się przed tymi nieprzyjemnymi zjawiskami, dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest oszczerstwo?

Wyobraź sobie, że nie podoba ci się sąsiad na podeście. Nie lubić cię, ma rację, ale jej sąsiad zaczyna rozpowszechniać plotki, kiedy to słyszysz, rozumiesz, że ta nie jest tylko złym charakterem, ale także doskonałą fantazją skierowaną w brudne kłamstwo. Oszczerstwa sąsiadów mogą okazać się drogie: milczący bojkot od innych lokatorów, a nawet eksmisja, jeśli mieszkanie nie jest Twoją własnością.

Jak już zrozumiałeś, główną oznaką zniesławienia jest celowe rozpowszechnianie świadomie niewiarygodnych, fałszywych informacji, które podważają godność i reputację innej osoby. A jeśli inni uczestnicy przekazujący fałszywe informacje przez radio szeptane nie podejrzewają, że źródło jest niewiarygodne, to ich działania nie będą zwane oszczerstwami. Tylko obraza ...

Czym jest obraza?

W przeciwieństwie do zniesławienia, zniewaga jest subiektywną oceną czyichś działań, wyrażoną w formie, która jest dla ciebie obraźliwa. Na przykład, używając wulgaryzmów. Pojęcia oszczerstw i kłamstw są ściśle ze sobą powiązane, ale w tym przypadku osoba wierzy w to, co zostało powiedziane. Inną sprawą jest to, że nie wszystkie myśli mamy prawo do głosu bezkarnie. Atakując honor i godność osoby, nawet subiektywną ocenę, choć fałszywe informacje, trzeba być przygotowanym na odpowiedzialność administracyjną, a nawet karną.

Kara za zniesławienie i zniewagę

Na szczęście, w obliczu takich zjawisk, jak oszczerstwa i zniewagi, możesz liczyć na ochronę twojego dobrego imienia przez państwo, ponieważ w Kodeksie karnym Federacji Rosyjskiej znajdują się dwa oddzielne artykuły o odpowiednich nazwach: "Oszczerstwa" (Artykuł 129) i "Zniewaga" (art. .130).

Jednakże, aby otrzymać odszkodowanie za obrażenia moralne (to jest poprawnie nazwane "szkodą") za oszczerstwo, nadal musisz rozwiązać sprawę w sądzie. Szkoda moralna jest zdefiniowana w artykule 151 Kodeksu cywilnego Federacji Rosyjskiej, jako fizyczne i / lub moralne cierpienie w związku z naruszeniem twoich praw. Jeśli chodzi o wysokość rekompensaty za moralne szkody, jest ona określana arbitralnie przez sąd. Ponadto od lipca 2012 r. Oszczerstwo znów stało się przestępstwem. Wysokość grzywny i innych sankcji zależy od rodzaju oszczerstw:

  • rozpowszechnianie świadomie fałszywych informacji, które podważają reputację innej osoby - grzywna w wysokości do 80 tysięcy rubli / w wysokości wynagrodzenia (lub innego dochodu) przez okres do sześciu miesięcy / obowiązkowej pracy (120-180 godzin) / pracy naprawczej do 12 miesięcy / ograniczenie wolności do 12 miesięcy;
  • zniesławienie publiczne w mediach - grzywna do 120 tysięcy rubli / w wysokości wynagrodzenia (lub innego dochodu) na okres do jednego roku / praca obowiązkowa (180-240 godzin) / praca naprawcza do 24 miesięcy / ograniczenie wolności do 24 miesięcy ./ aresztowania, do 6 miesięcy;
  • zniesławienie związane z oskarżeniem ofiary o popełnienie grobu / szczególnie ciężkiego przestępstwa - grzywna w wysokości do 300 tysięcy rubli / w wysokości wynagrodzenia (lub innego dochodu) do dwóch lat / ograniczenie wolności do trzech lat / zatrzymanie, do 6 miesięcy / pozbawienie wolności do 3 lat.

Jak chronić się przed oszczerstwem?

Niestety, bardzo niewielu z nas, w taki czy inny sposób, nie zostało zniesławionych i nie myślało o tym, jak z nim walczyć. Przed faktem jak chronić się przed oszczerstwem Oskarżenie i / lub obrażanie nie zostanie udowodnione w sądzie, możesz jedynie przestrzegać ogólnych zasad:

  • nie usprawiedliwiaj się. Unikaj okazji do plotek za plecami, bezpośrednio wyjaśniając jednoznaczną, w twojej opinii, sytuację;
  • Miej mniejszy udział w dyskusji o innych ludziach i unikaj komunikacji z tymi, którzy kochają ploteczki;
  • wyjaśnij, że nie staniesz się ofiarą oszczerstw, przypominając oszczercom Kodeksu karnego. Niech plotki wiedzą, że jesteś świadomy, jak chronić się przed oszczerstwami.