Pamięć jest jedną z najważniejszych funkcji umysłowych człowieka. Wcześniej naukowcy eksperymentalnie chcieli dowiedzieć się, która część mózgu jest odpowiedzialna za pewien rodzaj mózgu, ale z biegiem czasu okazało się, że żaden z nich nie ma określonej lokalizacji. Oznacza to, że aby zapewnić pełne funkcjonowanie wszystkich typów pamięci, niezbędny jest dobrze znany robot całego mózgu człowieka.

Jakie są rodzaje i składniki pamięci

Istnieje kilka klasyfikacji gatunków i składników pamięci. Odnośnie modalności percepcji informacji ze środowiska emitują:

 1. Wizualne - zapamiętywanie odbywa się w postaci obrazów i obrazów.
 2. Auditory - informacja w postaci dźwięków, muzyki.
 3. Motor - zapamiętywanie ruchów.

Odnośnie czasu zapamiętywania:

 1. RAM - 5-20 sekund. Ten typ pamięci jest często używany przez nas do wykonywania obliczeń matematycznych w umyśle.
 2. Pamięć krótkotrwała - 1 minuta - 5 dni. Pamięć taka ma na celu zapamiętanie zdarzeń, które nie mają dla nas szczególnego znaczenia, na przykład, co zrobiliśmy w zeszłym tygodniu lub jaki film obejrzeliśmy wczoraj wieczorem.
 3. Pamięć długoterminowa - od 1 tygodnia do nieskończoności. Ten typ pamięci pozwala przechowywać w pamięci obrazy zdarzeń lub obiektów przez wiele lat, jeśli mają one regularne wzmocnienie.

Sposoby, metody i techniki tworzenia pamięci

Istnieje wiele sposobów i technik rozwijania pamięci. Specyfika ich zastosowania jest tylko tym typem pamięci, który chcesz ćwiczyć. Nie zapominaj, że jeśli jesteś poważnie zestrojony, popraw cechy swojej pamięci, to musisz regularnie używać technik do jej rozwoju.

 1. Kombinacja różnych typów pamięci do zapamiętywania jednej informacji. Ta metoda jest odpowiednia jako opcja do rozwijania pamięci długotrwałej. Pamiętaj, że rodzice zmuszali cię do nauki tabliczki mnożenia, wymawiając ją głośno, w tym przykładzie możemy obserwować użycie pamięci wizualnej i słuchowej, aby zapamiętać jeden rodzaj informacji.
 2. Zapamiętywanie w częściach. Jest to jeden z najprostszych sposobów rozwijania pamięci. Jego istotą jest to, że aby zapamiętać dużą ilość informacji, należy ją maksymalnie uprościć i umieścić na półkach.
 3. Samoorganizacja. Czasami ludzie odwołują się do złej pamięci, nawet nie myśląc, że problem leży w ich braku organizacji. Aby rozwiązać ten problem, bardzo dobrze nadaje się do prowadzenia pamiętnika, w którym można nagrywać wszystkie swoje sprawy.
 4. Pomyśl o swojej drodze do usprawnienia procesu zapamiętywania. Zastanów się, jaki rodzaj zapamiętywania jest dla Ciebie najbardziej przystępny i prosty. Na tej podstawie spróbuj wymyślić własny system zapamiętywania. Na przykład, jeśli masz słabą pamięć wzrokową, a następnie zapamiętaj numery telefonów, spróbuj nie tylko nagrywać je, ale także wymawiać je głośno kilka razy.

Zalecenia dotyczące pamięci

Jeśli nie wiesz, jak szybko rozwijać pamięć, oto kilka zaleceń. jak rozwijać pamięć wzrokową przyczyniając się do poprawy pamięci różnych typów:

 • jak rozwinąć pamięć wzrokową? Do tego trzeba pociągnąć uwagę. Specjalnie dla tych celów wynaleziono obrazy "znajdź 10 różnic", które pozwalają ci rozwinąć wzrokową pamięć w formie gry;
 • Możesz rozwijać pamięć słuchową za pomocą specjalnych kaset audio do nauki języków obcych. W ten sposób poprawisz pamięć i nauczysz się obcego języka.

To właśnie wasze pragnienie samokształcenia jest głównym czynnikiem wpływającym na rozwój pamięci.