Jak wiadomo, majonez w wersji klasycznej to sos z oliwy z oliwek i żółtek jajek z dodatkiem gotowej do spożycia musztardy.

Obecnie majonez jest jednym z najpopularniejszych sosów na obszarze postsowieckim. Z jakiegoś powodu danie z majonezem wydaje się być bardziej smaczne dla większości ludzi. Szybko zorientuj się w sałatce: wszystkie składniki z majonezem można łatwo połączyć w jednym naczyniu.

Jednak większość majonezów oferowanych przez przemysł zawiera wiele niezdrowych dodatków chemicznych - substancje te przedłużają okres przydatności do spożycia majonezu (różne środki konserwujące, emulgatory, wzmacniacze smaku i tym podobne).

W międzyczasie, gotowanie pysznego majonezu w domu jest szybkie nawet bez jaj, i powiedzieć, jak to zrobić. W tym wykonaniu ten sos jest bardzo dobry na szybkie dni, a także nadaje się do pewnych rodzajów diety i wegetariańskiego jedzenia.

Majonez bez jaj w domu z blenderem przez 5 minut - przepis

Kiedy gotujemy bez jaj, muszą zostać zastąpione innym produktem (lub kilkoma). Niektórzy uważają, że mleko jest najbardziej odpowiednie do tego, jednak w tym przypadku jest ono raczej bliższe przepisowi na słynny sos Bechamel . Zróbmy to inaczej: zmieszaj śmietanę lub kremowy jogurt ze słodkim białym winem. Nasz sos okaże się bardzo wyrafinowany.

Składniki:

  • oliwa z oliwek - 200 ml;
  • kremowy lub kremowy jogurt lub mieszanina około 80 ml;
  • białe wino z Martini, na przykład - 30 ml;
  • musztarda gotowy bez konserwantów - 1 łyżka. łyżka;
  • sok z cytryny;
  • sól;
  • skrobia kukurydziana.
  • domowej roboty majonez bez jaj

Gotowanie

Wymieszaj oliwę z oliwek, śmietanę lub jogurt, wino, musztardę i sok z cytryny. Dodaj sól do smaku. Konsystencja jest regulowana przez dodanie skrobi (nie powinno to być zbyt duże). Do sosu można dodać 1 łyżeczkę sproszkowanego cukru, składnik ten nada sosowi niezbędną lepkość, w jakiś sposób zastępując jajka.

Ten przepis może być traktowany jako podstawa, a różne mielone przyprawy (kolendra, koper włoski, gałka muszkatołowa, kminek, goździki, ziele angielskie i czerwona ostra papryka i inne) mogą być dodawane do majonezu. Przydałoby się również dodanie ściśniętego czosnku do takiego domowego majonezu.