Dla tych, którzy chcą ugotować bardzo smaczne wędzone makrele w domu, powiemy ci, jak to zrobić wędzarnia gorąco wędzone i w aerogrilu z płynnym dymem.

Wędzona makrela w domu w wędzarni - przepis

Składniki:

  • Makrela świeżo mrożona - 1-1,2 kg;
  • sól, nie jodowana - 70 g;
  • mielony czarny pieprz i kompozycja przypraw do ryb - do smaku;
  • olchy lub wiórki owocowe - 2 garści.

Gotowanie

Przed każdym paleniem ryby muszą być odpowiednio przygotowane i solone. W tym celu tuszę rozmraża się, umieszcza w chłodnym miejscu lub w dolnej części lodówki na kilka godzin, po czym tniemy wzdłuż brzucha i usuwamy wnętrzności. Najważniejsze jest, aby całkowicie wyczyścić czarny film wewnątrz jamy brzusznej, w przeciwnym razie ryba może być gorzka w formie gotowej. Głowę, ogon i płetwy można pozostawić lub odciąć, biorąc pod uwagę, że są spożywane przez zwierzęta domowe lub po prostu wyrzucane.

Teraz przygotuj miskę z solą kamienną, nie powinna być jodowana i dodaj do kryształów soli wonnych przypraw i przypraw. Pocierać mieszaninę ryb wewnątrz i na zewnątrz mieszaniną ryb wewnątrz i na zewnątrz, włożyć je do tacy, pojemnika lub innego pojemnika szklanego lub emaliowanego i pozostawić kęs w lodówce na pięć do siedmiu godzin. Teraz zmywane z solonych tuszek resztki soli i przypraw, starannie osuszamy je serwetkami i dodatkowo zawieszamy je na pół do dwóch godzin, aby wyschły w przewiewnym miejscu.

Około piętnastu minut przed proponowanym paleniem moczymy mokre wióry w wodzie, po czym woda zostaje spuszczona i umieszczamy surowce na dnie wędzarni. Na górze mamy paletę na tłuszcz, a następnie ruszt, na którym umieszczamy wysuszone małe rybki. Przykryj urządzenie pokrywką i umieść na ogniu o średniej intensywności. Po około dziesięciu minutach, po tym, jak wędzarnia zacznie wydzielać dym, otwórz pokrywkę, wypuść dym i pozwól makrelowi trochę wyschnąć. Zamykamy pokrywę i palimy ryby przez kolejne dwadzieścia do trzydziestu minut, w zależności od wielkości tusz.

Przygotowując wędzoną makrele, pozwól jej ostygnąć i wysuszyć trochę, zawieszając rybę na co najmniej godzinę w tym samym wentylowanym miejscu.

Jak zrobić wędzoną makrelę w domu w aerogrilli z płynnym dymem?

Składniki:

  • Makrela świeżo mrożona - 1-1,2 kg;
  • sól, nie jodowana - 70 g;
  • przepis na wędzoną makrelę w domu
  • mielony czarny pieprz i kompozycja przypraw do ryb - do smaku;
  • ciekły dym - kilka kropli zgodnie z instrukcją.

Gotowanie

Aby gotować w piecu konwekcyjnym, ryby muszą być przygotowane z uwzględnieniem zaleceń z poprzedniego przepisu. W ten sam sposób rzeźbimy i wyżywamy tuszę, ale w tym przypadku smarujemy ryby dodatkowo na całej powierzchni płynnym dymem. Solone tusze są oczyszczane z kryształów soli i układane na ruszcie grillowym. Gotować makrele w temperaturze 160 stopni przez trzydzieści minut, a następnie całkowicie schłodzić, zawijając w folię.