Na pierwszy rzut oka sypialnia może wydawać się najmniej ważnym pomieszczeniem pod względem oświetlenia. Jeśli nie ma dodatkowego obciążenia pracą, głównym celem przestrzeni jest utrzymanie snu wymagającego umyślnego braku światła. Warto jednak zastanowić się, a potrzeby oświetlenia sypialni będą szersze: od ogólnego oświetlenia po czyszczenie pomieszczenia, do dodatkowych źródeł - przy toaletce do nakładania makijażu; i lampki nocne - do czytania i odpoczynku.

освещение в спальне

Norma oświetlenia w sypialni

Schemat oświetlenia w sypialni powinien być taki sam jak w każdym innym pomieszczeniu - przemyślany i zrównoważony. W przepisach budowlanych i przepisach przewidziano, że do sypialni potrzebnych jest 150 apartamentów. Lux - jednostka miary oświetlenia, 1 Lumen na 1 metr kwadratowy. Na każdej żarówce podano tę informację. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę całkowity materiał z pokoju.

Przykład - musisz kupić lampę w lampie w sypialni na suficie, powierzchnia pomieszczenia to 30 metrów kwadratowych. m. W tym celu pomnożymy 150 na 30, otrzymujemy 4500 Luksów, to jest niezbędna norma oświetlenia. Sypialnia wymaga obecności nie tylko światła ogólnego, ale także "wyspecjalizowanego", a całkowita ilość wskaźników strumienia świetlnego może przekroczyć tę liczbę.

норма освещения в спальне

Opcje oświetlenia w sypialni

Aby odpowiednio ustawić oświetlenie w sypialni, musisz wybrać odpowiednie źródła światła. Oświetlenie w sypialni jest inne w tym celu:

 1. Wspólne lub podstawowe światło. Tutaj nie można obejść się bez dobrego zasobu na suficie.
 2. варианты освещения в спальне
 3. "W ramach określonego zadania." Dla tych, którzy lubią czytać w łóżku, potrzebna jest lampka nocna. Powinieneś pomyśleć o rzeczach, które robisz każdego dnia - nakładaj makijaż, prasuj - wszystko to wymaga dostatecznego oświetlenia.
 4. светильники в спальню
 5. Oświetlenie akcentujące w sypialni. Dodaj nastrój, romantyczną atmosferę lub wieczorny relaks można uzyskać przyciemniając istniejące lampy lub dodając dekoracyjne światła i świece.
 6. освещение спальни

Oświetlenie sufitowe w sypialni

Najpopularniejsza opcja - żyrandol lub lampa wisząca pośrodku sufitu. Jest to skuteczny sposób na oświetlenie każdego pomieszczenia. Jednak wybierając źródło światła sufitowego do sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka niuansów:

 1. "Zamknięte dno", dzięki któremu podczas leżenia w łóżku nie trzeba patrzeć na jasną żarówkę.
 2. Matowy lub malowany szklany sufit - przezroczyste lampy będą zbyt jasne dla sypialni.
 3. Szczelnie pasujący do lampy sufitowej nadaje się do niskiego pułapu.
 4. Żyrandol lub lampa wisząca ma znaczenie w sypialni z wysokim sufitem.
 5. Możliwość regulacji jasności światła będzie dodatkowym atutem.
 6. Obecność pilota zwiększy wygodę.
 7. Oświetlenie sypialni bez żyrandola na suficie jest możliwe dzięki reflektorom i jest zalecane do niewielkiego nagrania.
потолочное освещение спальни

Oświetlenie punktowe w sypialni

Oświetlenie w małej sypialni ma swoje cechy - para lampek nocnych wraz z zawieszonym na suficie żyrandolem zagracie pomieszczenie. Dlatego zaleca się wykorzystanie oświetlenia sufitowego w małej sypialni - to wizualnie rozszerza przestrzeń . Aby oświetlić obszar przy łóżku, możesz wybrać ścianę - im mniej powierzchni jest zajętych, tym bardziej wygląda pokój.

точечное освещение спальни

Oświetlenie nad łóżkiem w sypialni

Wybierając rodzaj oświetlenia nad łóżkiem, należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, wystrój wnętrza i funkcjonalność urządzeń:

 1. Oświetlenie punktowe w sypialni są popularne jako lampka nocna jako alternatywa dla tradycyjnych lamp na cokołach. Wygląda niecodziennie i nowocześnie, może stać się prawdziwym wzornictwem znajdującym się w wystroju sypialni.
 2. освещение над кроватью в спальне
 3. Inną interesującą opcją do oświetlenia miejsca nad łóżkiem - lampy wiszące na łańcuchu. Jest to modny i popularny typ, ale nadaje się tylko do wysokich sufitów.
 4. освещение кровати в спальне
 5. Bra lub kinkiety - klasyka gatunku, jednocześnie wygodna i stylowa.
 6. дизайн освещения в спальне

Oświetlenie toaletka w sypialni

Lampy do sypialni - to nie tylko lampy na stoliku przy łóżku, toaletka, jeśli jest, również wymaga dobrego oświetlenia. Bardzo ważne jest, aby zwracać należytą uwagę na obszar lustra - aby zainstalować oświetlenie punktowe, klamra lub umieścić lampę biurkową lub lampę podłogową o wystarczającej mocy.

освещение туалетного столика в спальне

Jak udekorować sypialnię?

Projekt oświetlenia w sypialni zależy od wystroju pomieszczenia. Zawsze ważne jest, aby pamiętać, że dobre światło jest ważnym elementem wnętrza każdego pokoju. Zaleca się łączenie różnych typów opraw, aby stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale także piękne oświetlenie:

 1. Lampa sufitowa i lampki nocne dobrze się prezentują, jeśli są wykonane w tym samym stylu.
 2. освещение спальни
 3. Świecznik-kandelabr i lakoniczne białe lampy - opcja wygrana-wygrana dla sypialnie w klasycznym stylu .
 4. свет в спальне
 5. Pułap oprawa oświetleniowa idealny do sypialni w nowoczesnym stylu, nowoczesnym lub minimalistycznym.
 6. светильник в спальню

Oświetlenie w sypialni na Feng Shui

Feng shui, popularny chiński filozoficzny system harmonii ze środowiskiem, służy do tworzenia wnętrz w wielu domach. Dotyczy to nie tylko właściwego ustawienia mebli, światło odgrywa ważną rolę w systemie feng shui. Uważa się, że naturalne światło oczyszcza i odświeża energię w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest, aby pozostawić otwarte okna w ciągu dnia.

Świece są preferowane dla nie-światła pory dnia, ogień również oczyszcza energię. Popularny w tym kierunku lampy solne , które tworzą miękkie i zmysłowe oświetlenie. Podstawową zasadą, której należy przestrzegać przy projektowaniu światła elektrycznego, jest wytwarzanie energii świetlnej, która odżywi. Oświetlenie sufitu w sypialni przez Feng Shui to delikatny odcień plafonów i lampa z ciepłym światłem.

освещение спальни по фен шуй