Popularność świateł punktowych rośnie z każdym rokiem. Nowoczesny rynek produktów oświetleniowych oferuje różnorodne reflektory, spośród których każdy może wybrać odpowiednią opcję dla siebie.

Reflektory punktowe mogą być wykorzystywane jako oświetlenie główne i pomocnicze w dowolnym pomieszczeniu. Głównymi zaletami reflektorów są:

  • rentowność. Reflektory punktowe zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, a zatem oszczędności są opłacalne;
  • ergonomia. Reflektory mają niewielki rozmiar i mogą być instalowane w niemal każdym miejscu dogodnym dla klienta;
  • możliwość ucieleśnienia każdego pomysłu na projekt. Za pomocą reflektorów można tworzyć różne kompozycje, na przykład gwiaździste niebo na suficie. Położenie reflektorów może być dowolne - na podłodze, suficie i ścianach. Mogą również służyć do podkreślania obrazów i szafek.

W nowoczesnych sklepach można kupić reflektory o dowolnym kształcie i rozmiarze. Również w zależności od wystroju wnętrza można wybrać krętlik lub nieobrotowy reflektor punktowy.

Lampy do reflektorów

Reflektory są podzielone na trzy grupy w zależności od używanych lamp:

  1. Reflektory z lampą żarową. Główną zaletą żarówek jest ich niski koszt i łatwość użytkowania. Żarówki w zawieszonej lub powierzchniowej lampie reflektorowej można łatwo wymienić - wystarczy odkręcić stary i wkręcić nowy. Brak reflektora z żarówką - duży rozmiar. Ta część lampy, która jest ukryta za sufitem, ma rozmiar do 12 cm, co oznacza, że ​​sam sufit zostanie obniżony na tę odległość. Dlatego stosowanie reflektorów zaprojektowanych do współpracy z lampami żarowymi nie jest zalecane w pomieszczeniach o niskim suficie.
  2. Галогенные точечные светильники
  3. Reflektory z lampą halogenową. Wymiary reflektorów halogenowych są niewielkie. Reflektory halogenowe, w przeciwieństwie do lamp z żarówkami, świecą jaśniej. Ale jedną z niewielu wad w oprawie jest trudność wymiany lampy. Ale jest ważna zaleta - takie reflektory są energooszczędne. Halogenowe lampy energooszczędne do reflektorów działają znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki.
  4. Reflektory LED. Reflektory punktowe LED stosowane są zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Oprawy LED również są energooszczędne - przy niskim zużyciu energii mają wysoką wydajność. Diody LED to przyjazne dla środowiska urządzenia oświetleniowe, które nie mają żadnego szkodliwego wpływu na organizm ludzki. Łatwość użycia i instalacja reflektorów LED sprawia, że ​​są szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy zamierzają dokonać napraw własnymi rękami.

Zanim wybierzesz reflektor do mieszkania, powinieneś zwrócić uwagę na sposób Как выбрать точечные светильники będą pasować do ogólnego wnętrza pokoju. Reflektory są zazwyczaj pokryte mosiądzem, brązem lub chromem. Powłoka może być matowa lub błyszcząca. Warto zauważyć, że wielokolorowe reflektory o nietypowej powłoce są bardzo kosztowne.

Eksperci zalecają zainstalowanie reflektorów w małych pomieszczeniach jako głównego światła. W przypadku dużych salonów lub biur, potrzebujesz dużej liczby reflektorów, które rzadko wpasowują się w wystrój wnętrza. W takich pomieszczeniach zaleca się stosowanie reflektorów jako dodatkowego światła.