Według WHO niedobór jodu jest najczęstszą niezakaźną chorobą na świecie. Okazuje się, że większość ludzi codziennie otrzymuje mniej jodu w dwóch do trzech razy. Niedobór jodu nie jest łatwy, ponieważ przy braku jednego z mikroelementów, cały metabolizm , ale także dlatego, że jod bierze udział w regulacji hormonalnej, od której zależy praca każdej komórki naszego ciała.

Działanie jodu

W rzeczywistości zależy to od jodu, jak głęboki jest twój sen i jak wysoki jest twój poziom intelektualny. WHO uważa, że ​​niedobór jodu w organizmie zagraża degradacji intelektualnej. Udowodniono, że dzieci, które dorastały na obszarach pozbawionych jodu, mają niższy poziom inteligencji niż ich rówieśnicy żyjący w miejscach bogatych w jod.

Nawet funkcja rozrodcza kobiet zależy od jodu. Niebezpieczeństwo polega na tym, że niedobór występuje najczęściej w czasie ciąży, kiedy konieczne jest zwiększenie dawki jodu, ponieważ dziecko zaczyna już przechowywać własne magazyny. Jeśli w tym okresie nie zwiększy się zawartość jodu w menu, ryzyko posiadania dziecka z wrodzonym kretynizmem wzrasta kilkakrotnie.

Ale oprócz tych wszystkich poważnych rzeczy, nadal istnieje duży powód, aby zwracać uwagę na zawartość jodu w diecie - są to hormony tarczycy.

Hormony tarczycy są przewodnikami życia, zależy od nich rozwój całego organizmu. Jeśli dziecko nie otrzyma jodu, będzie rosło po prostu słabo rozwinięte.

Hormony tarczycowe są syntetyzowane z jodu i tyrozyny. Regulują one aktywność mózgu, metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, pracę gruczołów, a także ogólny wzrost i rozwój.

Objawy niedoboru jodu

W rzeczywistości objawy niedoboru jodu w organizmie są niesamowite. Ponieważ jod pokrywa wszystkie nasze źródła utrzymania, deficyt może nękać go wszędzie. Jeśli podejrzewasz objawy wymienione poniżej, najlepiej wziąć pod uwagę zawartość jodu lub funkcję hormonów tarczycy.

Najczęstsze objawy niedoboru jodu w organizmie to:

  • utrata apetytu i przybieranie na wadze;
  • letarg, zmęczenie, senność;
  • drażliwość, nietrwały nastrój;
  • przedwczesne siwienie, utrata włosów, suchość skóry i łuszczenie;
  • zaburzenie pamięci, koncentracja, uwaga ;
  • bóle głowy;
  • zmniejszona odporność;
  • zwiększyć wola.
Sprawdź niedobór jodu

Jak widać, objawy niedoboru jodu mogą mówić o zupełnie innych chorobach. Istnieje jednak możliwość samodzielnego sprawdzenia bilansu jodu.

Aby to zrobić, na skórze uda lub przedramienia konieczne jest narysowanie siatki jodu, wiedząc, że w ciągu następnych 12 godzin nie będziesz pływać. Jeśli kratka znika w ciągu dwóch godzin - masz ostry niedobór jodu. Jeśli nie zniknie w ciągu 12 godzin - wszystko w porządku z jodem.

Poniżej możesz zobaczyć grupę produktów, które są regularnie używane, niedobór jodu Ci nie zagraża.

niedobór jodu w organizmie