Substancje, które mogą pobudzać i zwiększać wydajność, od dawna cieszyły się powodzeniem u ludzi. Najczęściej znaleziono je w różnych roślinach i ich częściach: w Azji były to liście z liści herbaty, w Ameryce - owoce guarany, w Afryce - ziarna kawy. Europa chętnie pożyczyła tradycje konsumpcji pierwszych "inżynierów energii", jednocześnie opracowując własne metody.

W dobie wysokiej technologii nadszedł czas na nowy "eliksir wigoru" - tak zwane napoje energetyczne, łączące wydajność, użyteczność i równowagę kompozycji, w każdym razie, firmy mówią, że produkują. Zobaczmy, jak ich wypowiedzi odpowiadają rzeczywistości.

Korzyści i szkodliwość energii

Większość firm reklamowych pozycjonuje źródła energii jako źródło radości, której wykorzystanie pozwala na niemal niemożliwe. Jednak nie jest to do końca prawdą - napoje energetyczne, podobnie jak inne stymulanty, po prostu otwierają dostęp do ukrytych rezerw organizmu, zarezerwowanych na deszczowy dzień. Jednak warto dać inżynierom energii należne, działają one znacznie szybciej niż herbata lub kawa , a efekt ich użycia trwa około 4-5 godzin, w przeciwieństwie do 2-3 po filiżance mocnej kawy. Prawda i skutki uboczne ich używania będą o wiele potężniejsze, ponieważ zabieramy energię z naszego własnego ciała, i za to nie powie nam dzięki. Dlatego przed "okradzeniem" ciała należy ocenić, jak jest to konieczne, ponieważ podwyższenie emocjonalne i fizyczne nieuchronnie następuje po odpłacie, co w najlepszym przypadku spowoduje zmęczenie i łagodną depresję, aw najgorszych problemach z układem sercowo-naczyniowym, chronicznymi bólami głowy i zaburzenia snu. Dlatego, pomimo skuteczności tych napojów, częste stosowanie napojów energetycznych może powodować znaczące szkody zdrowotne.

Ponieważ jedna z zalet tonów energetycznych jest często nazywana - wygodą ich użycia. Z tym trudno się kłócić - mały słoik takiego napoju można zabrać zarówno na drogę, jak i do czytelni. Nie muszą być przygotowani na proces użytkowania, wygodnie jest przechowywać. Pod względem wygody napoje energetyczne wyraźnie wyprzedzają tradycyjne używki.

Jeśli chodzi o równowagę kompozycji - jest to co najmniej bardzo kontrowersyjna kwestia. Po pierwsze, ich główny składnik, kofeina, jest w sektorze energetycznym od 100 do 350 mg / l, podczas gdy zdrowy dorosły może spożywać nie więcej niż 250 mg tej substancji dziennie bez szkody dla zdrowia. Oznacza to, że przedawkowanie kofeiny może być dostarczane tylko przez kilka słoików o szczególnie silnych napojach energetycznych i jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także manifestuje bardzo nieprzyjemne objawy:

  • drżenie kończyn;
  • zwiększone ciśnienie;
  • nudności;
  • zamieszanie;
  • tachykardia.

Ponadto oprócz zdrowych suplementów (witamin, aminokwasy ) w większości energetotovnikov są barwniki, z reguły sztuczne smaki również nie różnią się od siebie, ale także konserwanty. szkody i korzyści energetyczne Zgadzam się, nie z najbardziej przydatnymi substancjami, dotyczy to niealkoholowych napojów energetycznych, ale szkoda napojów energetycznych z dodatkiem alkoholu jest jeszcze większa. Faktem jest, że kofeina i alkohol mają przeciwny wpływ na organizm: jeśli drugi odpręża się, pierwszy, przeciwnie, jest stymulantem. Połączenie tych dwóch substancji, szczególnie w dużych dawkach, może prowadzić do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, a także do gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi, a nawet do powstania kryzysu nadciśnieniowego.

W oparciu o powyższe, energia napoju powinna być ostrożna, wiedząc, jakie możliwe szkody można uzyskać z ich użycia.