Domowej roboty kwaśna śmietana, oczywiście, okazuje się o wiele zdrowsza i smaczniejsza niż zakup! Nie jest to wcale trudne, ale musisz wiedzieć, że nie wszystkie mleko nadaje się do tych celów. Jeśli chcesz zrobić prawdziwą, domowej roboty śmietanę, nie leniw się, aby znaleźć mleko, które nie zostało poddane obróbce w fabryce. Więc teraz powiemy ci, jak zrobić zdrową i smaczną śmietanę w domu.

Śmietana śmietanka w domu

Składniki:

  • krem 35% - 1 łyżka stołowa;
  • mleko - 1 l;
  • picie jogurt - 2 łyżki. łyżki.

Gotowanie

Jeśli nie masz kremu, weź słoik z mlekiem i włóż go do lodówki na około 20 godzin. Po pewnym czasie zobaczysz wzrost śmietanki. Ostrożnie wyjąć je łyżką i włożyć do osobnej miski. Twoje dalsze działania będą zależeć od rodzaju kwaśnej śmietany, którą chcesz otrzymać. Możesz po prostu włożyć krem ​​do lodówki, a stwardnieją, zamieniając się w słodkawy, gęsty miąższ. Możesz dodać trochę jogurtu i wszystko dokładnie wymieszać. Następnie kładziemy pojemnik w dowolnym miejscu na ciepło i pozostawiamy go na około 6-8 godzin. Następnie lekko ubij sfermentowany produkt mleczny mikserem o najsłabszej prędkości i włóż do lodówki. Im dłużej domowej roboty kwaśna śmietana pozostanie w chłodnym miejscu, tym smaczniejszy i grubszy okaże się.

Śmietana z mleka

Składniki:

  • mleko sklepowe - 300 ml;
  • masło - 300 g;
  • śmietana - 3 łyżki. łyżki.

Gotowanie

Aby przygotować kwaśną śmietanę w domu, weź masło, pokrój na kawałki i włóż do rondla. Pozostaw go na jakiś czas w temperaturze pokojowej, aby zmiękło. Następnie wlewamy mleko, wkładamy na średnim ogniu i stale mieszając roztopiamy olej. Teraz przelej miksturę do miski miksera i włącz ją z pełną mocą na 3 minuty. Umieść śmietanę w gotowym ciepłym śmietanie, wymieszaj i wlej mieszaninę do termosu lub słoika, który zawijamy ciepłym kocem. Pozostaw ten projekt w ciepłym miejscu na około 10 godzin. Po upływie tego czasu przenosimy śmietanę do pojemnika i wyjmujemy w celu dojrzewania w lodówce na całą noc. Możesz dostosować zawartość tłuszczu, zmieniając stosunek produktów. Pamiętaj, że im dłużej pozostaje w cieple, tym mądrzejszy się okazuje. Jak widzisz, nie jest trudno zrobić kwaśną śmietanę w domu, najważniejszą rzeczą jest mieć swoje pragnienie!

Prosty przepis na domowej roboty kwaśną śmietanę

Składniki:

  • mleko - 3 litry.

Gotowanie

domowej roboty kwaśna śmietana z mleka

Bierzemy proste mleko sklepowe - najtańsze. Następnie wlać do rondla, podgrzać do ciepłego stanu i wlać go starannie do karafki z tworzywa sztucznego. Od góry zamykamy go grubą serwetką, wiążemy ją ciasno i kładziemy kęs w ciepłym miejscu, aby zakwasić i stać w sposób naturalny. Zwykle zajmuje to 2 dni, a zimą, w chłodne dni - 5 dni. W procesie kwaszenia nie wstrząsaj nim ani mieszaj. Po upływie określonego czasu zobaczysz, że surowica ustabilizuje się poniżej i wypełni około jednej czwartej puszki. Następnie umieściliśmy durszlak na szerokim talerzu, wyściełaliśmy go gęstą gazą i wylaliśmy na nią nasze mleko, które się pojawiło. Pozwól mu osiąść i osuszyć całą serum. Gdy zostanie całkowicie opróżniony, po 1,5 godziny pojawi się masa podobna do galaretki. Wrzuć go do miski i dobrze ubij mikserem. Jeśli chcesz uzyskać wodnistą śmietanę, wlej trochę mleka i wymieszaj, aż będzie gładka. Rozsypywamy bitą śmietanę w pojemniku, zamykamy pokrywką i odstawiamy na pół godziny do lodówki.