Wiele osób niepokoi się dziś o jakość produktów dostarczanych do sklepu. Dotyczy to zwłaszcza produktów mlecznych. W dobie gospodarki rynkowej i rozwiniętej konkurencji produkty różnych producentów mają niską cenę. Ale niewiele osób myśli o jakości. Dla tych, którzy chcą zapewnić rodzinie produkty naturalne, przygotowaliśmy ten artykuł, który mówi, jak zrobić ser z mleka.

Domowy przepis na mleko

Składniki:

  • mleko - 3 litry.

Gotowanie

Przed wyrobieniem mleka z twarogu, mleko musi być zmielone. Aby to zrobić, musisz umieścić go w około 36-48 godzin w ciepłym miejscu. Mleko zamienia się w jogurt, serwatka jest oddzielona. Nie obawiaj się, że w tak długim okresie czasu produkt się pogorszy. Naturalne mleko nie zniknie, okaże się dokładnie to, czego potrzebujemy - kwaśne mleko . Prostokwasza ma lekki kwaśno-mleczny zapach, smakuje jak kefir. Jeśli w pojemniku z mlekiem wyczuwalny jest ostry, nieprzyjemny zapach, stał się on obrzydliwy, wówczas nie można go użyć.

Gotowy jogurt ma dość gęstą strukturę - niezbyt twardą i niezbyt miękką. Można go zebrać łyżką, jednocześnie nie ma kształtu (w przeciwieństwie do śmietany lub twarożku). Włóż jogurt na patelnię i zapal ogień. Podgrzać do 40-50 °, ciągle mieszając. To pomoże oddzielić serum. Musimy jednak pamiętać, że nie da się przegrzać zsiadłego mleka - to zepsuje walory smakowe twarogu.

Po rozgrzanym jogurcie należy pozwolić mu ostygnąć i stać. Surowica będzie musiała zostać osuszona. Na serwatkę można na przykład upiec naleśniki. Aby sprawić, że domowy twarożek z mleka będzie udany, lepiej zlać serwatkę przez gazę złożoną z kilku warstw. Nie zmieści się durszlak i sito, ponieważ wystarczająca ilość twarożku może przedostać się przez ich dość duże otwory. Gazę lub bawełniany materiał składany kilka razy łatwo przechodzi przez serwatkę, podczas gdy cały twaróg pozostaje w torebce. Po opróżnieniu serwatki, twaróg jest gotowy. Możesz zjeść to jako gotowe danie, ale możesz zrobić z niej coś pysznego .

Twarożek ze świeżego lub kwaśnego mleka?

Twarożek produkowany jest z kwaśnego mleka. Świeże mleko musi zostać wstępnie zmiażdżone, czyli zamienione w jogurt. Twarogowy może być wytwarzany ze świeżego mleka bez dodawania żadnych dodatkowych substancji. W razie potrzeby do szybkiego dojrzewania mleka można dodać trochę kefiru (1/2 szklanki). Jednak nie jest to konieczne. Bardzo ważne jest również, aby wybrać właściwe mleko.

Jeśli używasz rustykalnego, naturalnego mleka, nie ma tu niuansów. Możesz go tylko polecić pasteryzując - zabijając niechciane bakterie. Twaróg pasteryzowanego mleka własnego może być podawany nawet małym dzieciom.

Jeśli używasz mleka w sklepie, ważne jest, aby wybrać tak naturalny, jak to możliwe. To oczywiście w naszych czasach brzmi śmiesznie. Tymczasem większość mleka w plastikowych butelkach, które są sprzedawane w supermarketach, nie kwaśny. Na początku może trwać kilka dni w temperaturze pokojowej, a potem natychmiast staje się zjełczały i zepsuty. To mleko nie nadaje się do gotowania domowego twarogu. Do gotowania twarogu z mleka wybierz tańszą pasteryzowaną (nie sterylizowaną!), Najlepiej w plastikowych torebkach. Mleko to całkiem dobrze, jak gotować twarożek z mleka nie ma nieprzyjemnego posmaku.

W zależności od początkowej zawartości tłuszczu w mleku zawartość tłuszczu w powstałym serze może być różna. Używając naturalnego mleka, otrzymujesz tłusty ser, którego recepturę opisano powyżej. Dla tych, którzy podążają za liczbą, możemy polecić mleko 1,5% i 2,5% tłuszczu. Tłuszcz nie wpływa na przepis, jak gotować ser z mleka. Bakterie, które zamieniają mleko w jogurt są obecne w produkcie, niezależnie od jego zawartości tłuszczu. Warto jednak wiedzieć, że podczas fermentacji większej ilości tłustego mleka można uzyskać takie "produkty uboczne" jak naturalny krem ​​i śmietanę.