Wszyscy wiedzą o dobroczynnych właściwościach zsiadłego mleka. Ten gęsty produkt z kwaśnego mleka z zamierzchłych czasów był używany w Rosji, w krajach Europy Południowej, w tym na Ukrainie, a także w Zakaukaziu: w Armenii i Gruzji.

Zsiadłe mleko, dokładnie jak domowy napar lub tang , doskonale gasi pragnienie. W gorący letni dzień, zamiast napojów gazowanych, będzie o wiele zdrowsze dla zdrowia wypicie szklanki zimnego jogurtu.

Kiełku jest lepka ciecz o kolorze białym lub lekko kremowym z jednorodnymi skrzepami, w zależności od odmiany, produkt ma kwasowy lub przaśny smak.

Gospodyni jest zainteresowana tym, jak samemu przygotować Clabbera. Istnieje opinia, że ​​mleko niegotowane osiadłe w ciepłym miejscu to jogurt. Ale tak otrzymany fermentowany produkt mleczny jest odpowiedni jako składnik w ciastach i naleśnikach. Picie jest niepożądane, ponieważ może spowodować uszkodzenie układu trawiennego.

Jogurt domowej roboty - przepis

Składniki:

  • mleko - 1,5 l;
  • śmietana - 700 g

Gotowanie

Przygotowanie jogurtu w domu nie jest łatwą sprawą. Ważne jest tylko przestrzeganie wymagań higienicznych i przestrzeganie technologii.

Mleko w emaliowanym rondlu doprowadza się do wrzenia, następnie schładza się, aby było lekko ciepłe (około 30 stopni). Dodaj świeżą śmietanę, najlepiej - domowej roboty. Składniki są dokładnie wymieszane i zamykają naczynia z pokrywką. Aby zapewnić, że przygotowany produkt z fermentowanego mleka jest wysokiej jakości, utrzymujemy temperaturę na poziomie 30 stopni. Aby to zrobić, umieść garnek z mieszanką w misce z ciepłą wodą i pozostaw na kilka godzin, nie zapominając dodać wrzącej wody, gdy woda się ochładza.

Ochłodzony jogurt chłodzony. Produkt jest gotowy!

Zsiadłe mleko w domu można gotować w inny sposób.

Składniki:

  • mleko - 3 litry;
  • bułka tarta (na zakwas) - 150 g;
  • cukier - 2 łyżki. łyżki.

Gotowanie

Mleko podgrzej do temperatury wrzenia, ale nie gotuj. Ochłodź do temperatury ludzkiego ciała i dodaj zaczyn - chleb i cukier. Wlać do szklanego słoika. Pojemnik umieszczamy z mlekiem w ciepłym miejscu na 5 godzin. Następnie wkładaj powstały jogurt do lodówki na dolnej półce na kolejne 8-10 godzin, aby napój dojrzał: uzyskał odpowiednią konsystencję i smak.

Jak zrobić domowy kwaśny jogurt?

Szczególnie przydatny do stosowania kwaśnego kwaśnego mleka. Jest to konieczne dla osłabionych pacjentów, dzieci. Ponadto, napój jest stosowany w dniach postu przy ścisłej diecie. Acidophilic bacillus, z którego wytwarza się zakwas, można kupić w aptekach i ośrodkach zdrowia.

Składniki:

  • mleko - 1,5 l;
  • starter (acidophilus bacillus) - 75 ml.

Gotowanie

Mleko pasteryzuje się przez 30 minut w temperaturze 90 stopni, a następnie schładza do 40 stopni. Umieść starter w ciepłym mleku, wymieszaj i pozostaw na 10 godzin w temperaturze pokojowej. Otrzymany produkt można nie tylko spożywać, ale także stosować do dalszej fermentacji mleka - będzie on służył jako starter.

Prostokwasza w stylu monastycznym

To kolejny przepis na przygotowanie jogurtu, który powie Ci, jak zrobić napój, który ma szczególną delikatność konsystencji i pyszny kremowy smak.

Składniki:

  • mleko - 1 l;
  • śmietana - 100 g;
  • krem - 1 szklanka.
Jak zrobić jogurt

Gotowanie

Mieszanka mleka pasteryzowanego ze śmietaną i kwaśną śmietaną. Dzień stać w temperaturze pokojowej. Ripen produkt wysłany do lodówki na kilka godzin.

Zsiadłe mleko można spożywać wraz z aromatami: cynamonem, wanilią, miodem, koperkiem.

W tradycji rosyjskiej jogurt dodaje się do okroshki zamiast kwasu chlebowego. Jeśli dodasz małe pokrojone owoce i zmiażdżone jagody do napoju z kwaśnego mleka, otrzymasz wspaniały domowy jogurt. Smaczny jogurt z sucharkami, szczególnie żyto i świeże wypieki jest również smaczny.

Wypij zdrowy napój i zyskaj zdrowie!