Samokontrola jest głównym warunkiem sukcesu w każdej dziedzinie działalności.

Zdolność kontrolowania własnych uczuć i emocji jest również konieczna do pełnego rozwoju osobowości. Psycholodzy identyfikują następujące główne powody, dla których musisz być w stanie kontrolować siebie:

  1. Po pierwsze, zdolność kontrolowania emocji przyczynia się do zachowania zdrowia. Jak wiadomo, stres i depresja są przyczyną wielu chorób. Nie zawsze można uniknąć stresujących sytuacji, ale kontrolując emocje można uniknąć negatywnych konsekwencji takich sytuacji.
  2. W sytuacjach konfliktowych i ekstremalnych umiejętność kontrolowania siebie jest konieczna do podejmowania szybkich i poprawnych decyzji.
  3. Zdolność do kontrolowania siebie jest konieczna, aby skupić się na osiągnięciu celów.

Oczywiście, każda osoba może mieć dodatkowe powody, aby nauczyć się kontrolować siebie, ale głównym powodem dla każdego będzie chęć poprawienia swojego życia.

Zobaczmy więc, co doradzają psycholodzy, aby nauczyć się kontrolować siebie.

Przede wszystkim należy zrozumieć, co jest najczęściej źródłem negatywnych doświadczeń. Pomoże to zachować specjalny dziennik. W jednej kolumnie musisz wymienić negatywne emocje i uczucia, takie jak strach, złość, gniew, rozpacz, apatia i inne. W następnej kolumnie musisz zarejestrować kilka sytuacji, które spowodowały każde doświadczenie. Ten stół pomoże Ci dowiedzieć się, jakie uczucia potrzebujesz, aby nauczyć się kontrolować w pierwszej kolejności. Możliwe jest także przeanalizowanie sytuacji w dodatkowej kolumnie i zaproponowanie wariantu zachowania, w którym unikniemy negatywnych emocji. Każdego dnia trzeba opisywać sytuacje, które zaszły, które wywoływały negatywne emocje, ich działania i odczucia, konsekwencje i analizę sytuacji. Dzień po dniu, takie zapisy rozwiną zdolność do kontrolowania się.

Oprócz prowadzenia dokumentacji i analizowania sytuacji, poniższe zalecenia psychologów mogą pomóc kontrolować siebie:

  • zacznij rano z pozytywnym nastawieniem. Uśmiechnij się na swoje odbicie w lustrze, chwal się.
  • Nie przesadzaj w pracy. Zdobądź nawyk sporządzania listy spraw na dany dzień. Zaznacz najważniejsze rzeczy i wykonaj je jako pierwsze. Jeśli jest zbyt wiele do zrobienia, zastanów się, w jaki sposób możesz realokować obowiązki, jakie zadania możesz wykonać w dni wolne. Pamiętaj, aby zostawić czas na odpoczynek.
  • nigdy nie spiesz się z wnioskami. Pierwszą reakcją na każde zdarzenie są emocje wywołane osobistym podejściem do sytuacji. Spróbuj najpierw zrozumieć przyczyny tej sytuacji, spróbuj dowiedzieć się więcej faktów. To samo dotyczy komunikowania się z ludźmi - nie spekuluj, czy masz pytania lub wątpliwości, nie bój się wyjaśnić i zapytaj ponownie. Pozwoli to uniknąć wielu konfliktów.
  • Jeśli czujesz, że nie możesz się powstrzymać, wymyśl sposób na uwolnienie się od negatywnych doświadczeń. Dla każdej osoby metody sedacji są indywidualne. Możesz zorganizować bieg po domu, możesz posłuchać ulubionej muzyki lub pójść na zakupy. W każdym razie, po uspokojeniu się, konieczne jest przeanalizowanie, co spowodowało taki emocjonalny wybuch.
  • Nie pozostawiaj nierozwiązanych problemów z bliskimi. Konieczne jest rozwiązywanie pytań w spokojnym stanie, uważnie słuchając przeciwnika. Jeśli nie możesz porozmawiać, pomoże ci list, w którym musisz podać istotę problemu, swoje obawy i sugestie dotyczące rozwiązania sytuacji. Poproś osobę odpowiedzialną za twoje uczucia, aby przeczytała list i napisała odpowiedź. Po takiej komunikacji zrozumiesz, jak możesz osiągnąć kompromis. Samokontrola i rozwiązać problem.
  • jeszcze raz, kiedy dominują negatywne emocje, spróbuj przekazać swój stan. Wybierz najdokładniejszą definicję swoich zmysłów i głośno mów. Nie jest konieczne, aby ktoś to usłyszał, powiedz tylko, co czujesz. W żadnym wypadku nie tłumić emocji, to doprowadzi do kolejnego stresu, ale nie rozwiąże problemu.

Aby nauczyć się kontrolować siebie, musisz codziennie pracować nad sobą. Kontrola emocji i uczuć jest kluczem do sukcesu w biznesie i harmonii w relacjach rodzinnych.