Zdarza się, że warunki zawodowe znajdują miejsce w życiu codziennym. Tak więc słowo zugzwang, oznaczające specjalną obecność szachów na tablicy, jest czasem używane do opisania sytuacji, w której nic nie można zrobić dla twojej korzyści, ale nie będzie działać, aby nic nie robić.

Zugzwang - co to jest?

Tajemniczy termin wywodzi się od niemieckiego słowa Zugzwang, co oznacza "zmuszony iść". W warcabach lub szachach wskazuje na beznadziejne warunki dla gracza, gdy którykolwiek z jego ruchów doprowadzi do pogorszenia istniejącej pozycji. Przesuwanie każdego kształtu oznacza celowo zły wynik. W szerokim sensie są to okoliczności, w których jedna ze stron gry jest ograniczona w swoich działaniach. Zugzwang to nie tylko miejsce szachów. Obecnie termin ten ma zastosowanie w życiu codziennym w sensie przenośnym i jest również wykorzystywany w takich sportach i zajęciach, jak:

 • curling;
 • bilard;
 • gry planszowe i karciane.

Czym jest zugzwang w polityce?

W życiu politycznym, podobnie jak w szachach, ważne jest, aby obliczyć swoje działania "kilka kroków do przodu". W pewnych okolicznościach, u władzy, przeciwnicy są zmuszani do niekorzystnego działania lub stawiają się w sytuacji niemożliwej, a następnie powstaje polityczne zugzwang. Może to być wynikiem wzajemnego sprzeciwu lub po prostu błędnych obliczeń. Osoba, a nawet całe państwo w takiej sytuacji, nie może z niej wyjść, ponieważ każdy kolejny ruch tylko ją zaostrzy.

Zugzwang w życiu

W nowoczesnych mediach modne jest prezentowanie codziennych rzeczy jako modeli gier. Posługując się pojęciami w znaczeniu figuratywnym, politycznym i społecznym, nawet relacje między ludźmi można opisać jako przebiegłą grę. W tym przypadku "sytuacja zugzwang" opisuje kryzys w różnych dziedzinach:

 • gospodarka;
 • system państwowy;
 • sfera zawodowa (nauka, sztuka);
 • miłość itp.
czym jest zugzwang w polityce

Krzyż zugzwang

Pojęcie zugzwang jest niejednoznaczne i szerokie. Nie tylko gracze wchodzą w delikatne sytuacje. Ale jeśli mówimy o pierwszym znaczeniu tego słowa, można wyróżnić kilka jego rodzajów. Zugzwang w szachach to:

 • wzajemne - gdy dwóch graczy nie ma żadnych przydatnych ruchów naraz;
 • jednostronny (ważny tylko z jednej strony);
 • pozycja - pozycja gracza pogarsza się, ale nie ponosi materialnych strat;
 • wyobrażony - kiedy jeden przeciwnik biernie czeka na porażkę.

Najtrudniej jest wyjść z sytuacji, w której obie strony przegrywają pozycje. Każdy krok przeciwnika zostanie spełniony przez działanie, które ma nieodwracalne negatywne konsekwencje. Żadna ze stron nie ma możliwości wykonania nawet neutralnego ruchu, tylko bezużytecznego. Ale kiedy termin ten jest stosowany do sytuacji psychologicznej, a nie do gry w szachy, jest nieco łatwiej znaleźć rozwiązania, ponieważ trzeba kierować się nie tylko logiką, ale także uczuciami. Często psycholodzy uważają pozycję zugzwanga między bliskimi: w miłości, w rodzinie, w przyjaźni.

Jak wyjść z zugzwang w związku?

W stosunkach międzyludzkich sytuacja zugzwang jest stanem jednego z partnerów, gdy zmuszony jest popełnić sam dla siebie bezużyteczne lub negatywne działania. Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tego jako zwycięzcy:

 1. Zamień role z partnerem.
 2. Podejmuj wspólne decyzje, konsultuj.
 3. Dodaj energię lub odwróć ją na właściwe tory. Oznacza to, że należy odłączyć się od innych konsumentów: pieniędzy, pracy, przyjaciół. Skoncentruj się na partnerze. Nie bądź leniwy.
 4. Odejdź od rutyny. Wprowadź znajomy komunia napęd, kreatywność i pasja.
 5. Podejście do podejmowania decyzji z humorem.
 6. Bądź cierpliwy. Być może zatrzymaj się.

Dzisiaj termin zugzwang jest powszechnie używany: opisują relacje między politykami, krajami, państwami wspólnoty itd. Na przykład można powiedzieć, że Rosja i UE grają ostatnio w trudną grę, w której czasami trzeba wycofać się z przyjętych stanowisk i nieco zmniejszyć zajmowaną pozycję. Stosunki dwustronne to zawsze trudne związki, błędy, które prowadzą do negatywnych konsekwencji.