Patrząc na obrazy Picassa lub nowe wynalazki techniczne, które ułatwiają życie ludzkości, bezwiednie zaczynasz myśleć o tym, jak sama myśl o stworzeniu takiego arcydzieła może powstać w głowie człowieka! W rzeczywistości wszystko jest dość proste i prawie każdy może stać się niezwykłą osobą. Ale jak rozwijać kreatywne myślenie, przestać myśleć wzorcami i przekraczać granice zwykłego rozumienia świata? Powiemy o wszystkim w porządku.

Rozwój kreatywnego myślenia

Nauczanie osoby twórczego myślenia nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że ​​od dzieciństwa nie jest przyzwyczajony do fantazjowania i ma skłonność do racjonalności. Jednak w razie potrzeby niemal każdy, niezależnie od wieku, może zacząć myśleć inaczej. Ale zanim to się stanie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

 1. Nasze życie jest konsekwencją naszych myśli. Tj każdy krok w życiu sprawia, że ​​człowiek dzięki idei, która narodziła się w jego głowie.
 2. Potencjał mentalny człowieka jest nieograniczony. Może generować myśli w dowolnym kierunku.
 3. Osoba może zrobić wszystko! W związku z tym może osiągnąć wszystko, co sobie wymyślił i co wierzył.
 4. Wyobraźnia jest ważniejsza niż jakiekolwiek fakty i argumenty, i rządzi światem.

Po opanowaniu tych zasad i wierzeniu w siebie, każdy może przenosić góry. Na przykład, w oparciu o cechy współczesnego świata, kreatywne myślenie doskonale pomaga w biznesie. Pozwala nie tylko na zwiększenie skuteczności firm, projektów, które są interesujące, ale także na popyt. Sama praktyka generowania genialnych i niecodziennych pomysłów czasami popycha zwykłych obywateli do tworzenia własnego biznesu, co przynosi im dochód i sukces. Ale jeśli tak się jeszcze nie stało, musisz zacząć od nieskończonej wiary w siebie i zacząć stosować techniki kreatywnego myślenia.

Metody twórczego myślenia

Uniwersalna technologia twórczego myślenia, niestety, nie została jeszcze wymyślona. Istnieją jednak różne opcje jego rozwoju:

 1. Metoda poszukiwania alternatyw i analogii. Charakteryzuje się spontanicznym myśleniem z wieloma różnymi zadaniami i rozwiązaniami. Nie wymaga to szczególnej pracy nad każdą opcją narodzoną w głowie. W ten sposób pozwala znaleźć rozwiązanie, wykorzystując całe doświadczenie zgromadzone na całe życie.
 2. Zgadywanie Czasami zdarzają się sytuacje, w których niemożliwe jest przemyślenie przebiegu ich działań. W tym przypadku najlepiej jest zaufać swojemu mózgowi i działać instynktownie, aby rozwiązać problem niepewności. Innymi słowy - zaufaj intuicji.
 3. Burza mózgów. Ta popularna metoda powstała w latach 30-tych XX wieku. Jego szczególną cechą jest zakaz krytyki, tj. oddzieli się od generowania pomysłów. Na przykład grupa składa się z 10 uczestników, w ciągu 40 minut będą musieli wyrazić swoje pomysły na dany temat. Dozwolona jest każda fantazja: od humorystycznej do fantastycznej i błędnej (nie można ich krytykować i wszystkie pomysły są mile widziane). W pewnym momencie zaczyna się ekscytacja, w której pomysły tworzą się mimowolnie wśród uczestników, a mózg zaczyna wysuwać najbardziej niewiarygodne hipotezy. Koniec burzy mózgów wiąże się ze szczegółową analizą i oceną opcji zaproponowanych przez uczestników. Główną zaletą tej metody jest doświadczenie niestandardowego myślenia, które nabywa każdy z uczestników.
 4. Mapy mentalne. Świetna technika kreatywnego myślenia, którą można wykorzystać do podejmowania decyzji, pisania nowych informacji lub organizowania myśli w głowie. Jak pracować z mapami:
 • kartka papieru musi być duża (A4 to minimum);
 • w centrum musisz narysować obraz problemu lub sytuacji;
 • gałęzie są rysowane od środka z podpisami (główne słowa kluczowe problemu), z których emanują mniejsze "gałęzie";
 • konieczne jest używanie drukowanych liter, różnych kolorowych znaczników itp.

Technika pomaga narysować schemat relacji, zapamiętać ważne punkty problemu i przywrócić wizualny obraz zadania do rozwiązania.

Twórcze myślenie można także rozwinąć dzięki niecodziennym zagadkom. Oto kilka przykładów zadań. rozwój kreatywnego myślenia z "brudną sztuczką" i opcjami odpowiadania na nie:

 • W żyrandole paliło się 5 lamp, 2 z nich zgasło. Ile pozostało do spalenia w żyrandolu? (Zostało ich 5, zadanie nie mówi, że odkręcono je, gdy wychodzili);
 • trzy wróble weszły do ​​wody. Jeden odleciał. Ile ptaków zostało? (Pozostała tylko ta, która odleciała, pozostali utonęli).

W ten sam sposób możesz rozwiązać każdy problem z podręcznika dla dzieci na temat matematyki. A w przyszłości i każde trudne zadanie życiowe. Najważniejsze to nauczyć się nie zwracać uwagi na stereotypowe myślenie, być bardziej pewnym siebie i wierzyć w moc własnych myśli!