Wewnętrzny świat człowieka jest przepełniony różnymi uczuciami i doświadczeniami, a czasem emocje nabierają lepszego racjonalnego powiązania. Niektórzy ludzie wiedzą, że lepiej jest przeczekać burzę, poczekać, aż duchowe namiętności opadną, a umiejętność rozumowania powróci do nich ponownie, ale dla innej kategorii ludzi bardzo ważne jest kontrolowanie emocji, aby nie rozbijać drewna opałowego w żarze namiętności. Jak to zrobić i czy można opanować nagle powstające uczucia? Na ten temat porozmawiamy.

Emocje i uczucia danej osoby

Nasze wewnętrzne doświadczenia są rodzajem sygnału o tym, czy nasze potrzeby są zaspokojone. To, co lubimy lub nie lubimy, powie nam nasze emocje. I w wielu przypadkach wszystko, czego doświadczamy w duszy, często pojawia się na naszej twarzy. Kiedy jesteśmy smutni, w dobrym humorze, wściekli, a nawet w czasie - wszystko to zostanie zauważone przez innych i wzięte pod uwagę. Dlatego każda osoba powinna posiadać przynajmniej minimalną ilość informacji na temat uczuć i emocji.

Jeden słynny naukowiec, imieniem Izard, stworzył klasyfikację, której uczucia odczuwa się najczęściej, a raczej wymieniał główne emocje:

 • radość - ta emocja odzwierciedla zaspokojenie jakiejkolwiek potrzeby;
 • zainteresowanie - pozytywny stan, który przyczynia się do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności;
 • cierpienie - negatywna emocja, odzwierciedlająca niemożność zaspokojenia potrzeb. Występuje na tle każdego stresu;
 • gniew lub gniew jako emocja - negatywne uczucie, które może powstać nagle i stać się efektem z powodu pojawienia się jakiejkolwiek przeszkody dla zaspokojenia potrzeby;
 • Pogarda jest negatywną emocją, która powstaje w relacjach międzyludzkich i jest generowana, gdy istnieje rozbieżność poglądów i postaw życiowych, które są przedstawiane podmiotowi jako niskie i niezgodne z normami moralnymi;
 • zaskoczenie jest emocją, która nie jest jasna w sensie pozytywnym lub negatywnym, która charakteryzuje się zatrzymaniem i zahamowaniem wszystkich wcześniejszych emocji i pojawieniem się zainteresowania obiektem, który zaostrzył uwagę;
 • strach - stan negatywny, w którym ciało otrzymuje sygnał o możliwym zagrożeniu życia i zdrowia;
 • wstyd to negatywna emocja, która pojawia się, gdy ktoś uświadamia sobie własną niekompetencję, a także niedopasowanie do oczekiwań innych w zachowaniu i wyglądzie.

Funkcje uczuć i emocji również odgrywają ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nimi zarządzać, ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego potrzebujemy jednego lub drugiego z naszych doświadczeń:

 1. Funkcja motywacyjno-regulacyjna - nasze emocje tworzą pewną motywację i zachęcają do podejmowania wszelkich działań i działań. Czasami emocje zastępują nasz umysł i dyktują nasze zachowanie.
 2. Funkcja komunikacyjna - wyraża się w zdolności emocji do odzwierciedlenia naszego stanu psychicznego i fizycznego. Dzięki tej funkcji możemy zrozumieć, kiedy rozmówca jest zły, a kiedy jest w dobrym humorze itp. Bardzo często pomaga nawiązać kontakt z obcojęzycznymi obywatelami.
 3. Funkcja sygnału - odnosi się do wszystkiego, co nazywa się mimikrą, gestami i pantomimą. Wywodzi się z funkcji komunikacyjnej, ale bardziej szczegółowo bada sposoby komunikacji niewerbalnej.

Wyrażanie uczuć i emocji czasami pojawia się z taką szybkością, że nie mamy czasu na nic i ukrywamy to, co dzieje się w naszym sercu. A jeśli w twoim życiu są sytuacje, w których zdecydowanie musisz zachować spokój, czas pomyśleć o takiej umiejętności, jak kontrolowanie emocji.

Zarządzanie emocjami i uczuciami

W pytaniu: "Jak nauczysz się kontrolować emocje?" Psychologia jest właściwym i głównym pomocnikiem. Stany emocjonalne są często pierwszą oznaką choroby psychicznej. Aby nie stać się pacjentem kliniki nerwic, lepiej nauczyć się wcześniej kontrolować siebie. Można to zrobić na kilka sposobów:

 1. Użyj swojej wyobraźni jako płótna. Jeśli w trudnych negocjacjach nagle chcesz uruchomić sprawcę w rozmowie - zrób to! Ale mentalnie! Narysuj ścieżkę lotu i moment uderzenia osoby, która cię denerwuje. Emocje natychmiast znikną.
 2. Jeśli dyskutujesz o nieprzyjemnych rzeczach, wyobraź sobie, że wokół ciebie jest solidna ściana, przez którą negatywna energia rozmówcy nie przenika. Jesteś tam ciepły, miły i wygodny.
 3. Narysuj na papierze. Jeśli twoje emocje obezwładnią cię w pracy, możesz narysować to, co przychodzi ci na myśl, pozwolić rysiowi rozerwać papier, odcień rysunku z mocą i ostatecznie rozerwać sam arkusz, zgnieść go i wyrzucić.
 4. Naucz się trenować swoje uczucia za pomocą następującego algorytmu:
 • rozpoznaj swoje emocje. Pamiętaj, że są mieszane uczucia, które są trudne do zrozumienia od pierwszego razu;
 • zdaj sobie sprawę z tego, że ta emocja cię porwała;
 • Kontrola emocji
 • przeanalizuj, co spowodowało to. Być może byłeś zły na szefa i odskoczyłeś tylko dlatego, że kawa tego dnia nie była smaczna;
 • Wyobraź sobie, jaka będzie twoja reakcja na emocje i staraj się nie dopuścić do tego, by odbijało się to w twoim wyglądzie z góry.

Jeśli poważnie myślisz o tym, jak nauczyć się kontrolować swoje emocje, będziesz musiał mieć dużo cierpliwości. Nasze emocje są natychmiastową reakcją, która jest bardzo trudna do wykrycia. Ćwicz przed lustrem, grymas i praca nad wyrazem twarzy. A wtedy twój wewnętrzny stan nie wpłynie na twój wygląd. I trochę później emocje nie będą już wam przeszkadzać, będąc pod kontrolą was.