Uważa się, że ta choroba dotyka głównie nastolatków i osoby w wieku poniżej 35 lat, ale istnieją dowody na to, że cierpią na to osoby powyżej 50. Psycholodzy i socjologowie brzmią alarmująco, ponieważ ta dolegliwość jest niebezpieczna, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie objawy mówią. o jego obecności i jak pozbyć się tego problemu.

Uzależnienie od komputera

Eksperci twierdzą, że każdy, kto poświęca więcej niż 2-4 godziny dziennie na gry wideo i rozrywkę internetową, prawdopodobnie cierpi na tę chorobę. Uzależnienie psychiczne z komputera jest rodzajem niewolnictwa, człowiek przestaje zwracać uwagę na stosunek społeczny, własny rozwój, nie interesuje się romantycznymi i przyjacielskimi relacjami. Wszystko, co jest dla niego ważne, to przejść na nowy poziom, zdobywać wirtualne bonusy, stać się najlepszym w grze, studiować na forach.

Oznaki uzależnienia od komputera

Na wczesnych etapach trudno jest określić obecność problemu, nie jest to jeszcze oczywiste, ale są oznaki uzależnienia komputerowego, które oznaczają, że pora porozmawiać z osobą o jego priorytetach lub skierować go na apel do psychologa. Objawy te obejmują:

 1. Obecność chorej osoby o silnej irytacji podczas próby zamknięcia ludzi w celu ograniczenia czasu gry lub surfowania po Internecie.
 2. Poprawia nastrój w okresach, które spędza przy komputerze.
 3. Uzależnienie od komputera przejawia się w tym, że człowiek unika osobistej komunikacji, preferuje korespondencję za pośrednictwem Internetu lub sieci społecznościowych.
 4. Pacjent odmawia wyjścia, nie jest zainteresowany niczym innym, jak grami lub szuka czegokolwiek w sieci, mówi tylko o swojej pasji lub po prostu ignoruje komunikację z krewnymi i przyjaciółmi.
uzależnienie od komputera1

Wymienione objawy są podstawowe, ale nawet ich obecność nie zawsze świadczy o tym, że uzależnienie zaczęło się rozwijać. Czasami zdarza się, że pojawiają się oni w pracoholikach lub w nadopiekuńczych ludziach, którzy siedzą przy monitorze i próbują ukończyć ważny projekt. W takiej sytuacji objawy znikną natychmiast po zakończeniu trudnego okresu związanego z dużymi nakładami pracy. Dlatego ważne jest, aby u bliskiej osoby wyjaśnić, co jest związane z jego drażliwością i obserwować rozwój wydarzeń.

Przyczyny uzależnienia komputerowego

Psycholodzy i fizjolodzy identyfikują dwa główne czynniki wpływające na pojawienie się choroby. Według badań można zidentyfikować następujące przyczyny uzależnienia komputerowego:

 1. Niewystarczająca adaptacja społeczna, brak poczucia bezpieczeństwa podczas osobistej komunikacji z ludźmi. Ten czynnik psychologiczny, uzależnienie od komputera występuje u młodzieży, która nie ma intymności z rodzicami, nie rozwinęła związku z rówieśnikami i nie ma poczucia własnej wartości.
 2. Izolacja hormonu przyjemności. Ten powód jest już fizjologiczny, gdy gra lub komunikuje się w komfortowym otoczeniu, ciało syntetyzuje określoną substancję, może uzależniać i osoba stara się zrobić wszystko, aby otrzymać nową dawkę. Sam hormon przyjemności nie jest zły, wyróżnia się zarówno w sporcie, jak iw użyciu czekolady, negatywne konsekwencje zaczynają się dopiero wtedy, gdy ludzie rezygnują z wszystkiego innego, próbując stymulować jego wygląd.
uzależnienie komputerowe2

Etapy uzależnienia od komputera

Czas leczenia zależy od tego, jak silny jest. Są takie etapy rozwoju psychologicznej zależności od gier komputerowych, w których każdy ma swoje odrębne cechy:

 1. Niewielkie poświęcenie . Osoba zaczyna się angażować w grę, ale może jej odmówić, jeśli wymaga tego sytuacja. Drażnienie i negatywne nastawienie do innych sfer życia jeszcze się nie pojawia.
 2. Wzrost entuzjazmu . Osoba w swojej własnej hierarchii wartości daje coraz większy priorytet zabawom, spędza więcej czasu przy komputerze, ale nie zaprzecza jeszcze innym obszarom życia.
 3. Etap przyłączenia . Gra jest coraz bardziej fascynująca, ale też nie stanowi głównej wartości. Osoba kontroluje czas spędzony na komputerze, ale robi to mniej chętnie.
 4. Uzależnienie . Gra staje się najważniejszą rzeczą w życiu człowieka, gdy próbuje usunąć go z komputera, zaczyna się histeryczny atak i manifestuje się agresja. Stara się zrobić wszystko, aby pobudzić produkcję hormonu przyjemności.

Etapy zależności komputerowej od komunikacji sieciowej i surfowania po Internecie są dokładnie takie same, ale trudniej jest zauważyć rozwój tej dolegliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o dorosłą osobę pracującą. Eksperci zalecają przeglądanie historii zgłoszeń, jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia problemu. Pomoże to ustalić, czy dana osoba poświęca czas na rozwiązywanie pewnych problemów zawodowych lub osobistych, czy po prostu spędza czas w Internecie.

Co powoduje uzależnienie od komputera?

Konsekwencje tej choroby są najsmutniejsze. Negatywne zmiany przejawiają się nie tylko w życiu społecznym, ale także w karierze, poziomie fizjologicznym. Zły nawyk Uzależnienie od komputera prowokuje pojawienie się zespół tunelowy , bóle głowy, dyskomfort w obrębie łopatek i mięśni szyi. Choroba przyczynia się do rozwoju kompleksów niższości, zwątpienia w siebie, odmowy wykonywania obowiązków zawodowych. Wszystko to prowadzi do tego, że dana osoba traci życie, w tym perspektywy i szansę na założenie rodziny, aby zbudować karierę.

uzależnienie od komputera3

Jak pozbyć się uzależnienia od komputera?

Właściwy psychoterapeuta pomoże poradzić sobie z tym problemem. Leczenie uzależnienia komputerowego obejmuje sesje hipnozy, rozmowy ze specjalistą, mające na celu identyfikację problemów osobistych, zajęcia grupowe i szkolenia. Czas uwolnienia zależy od tego, na jakim etapie znajduje się dana osoba, jak długo rozwinęła się choroba, jakie kompleksy i cechy psychologiczne doprowadziły do ​​jej wystąpienia. Niezależnie radzić sobie z problemem na samym początku, kiedy ludzie nadal kontrolują się i ustalają priorytety prawidłowo.

Uzależnienie od gier komputerowych

Podobne problemy często pojawiają się w okresie dojrzewania, a u mężczyzn od 30 do 35 lat. Uzależnienie od gier komputerowych jest często spowodowane niezadowoleniem z własnego życia, brakiem żywych wrażeń. W początkowej fazie krewni nadal nie zauważają problemu, uważają, że jest to tymczasowe hobby, które szybko przejdzie. Należy zachować ostrożność, jeśli dana osoba zacznie spędzać cały swój wolny czas w grze. Niebezpiecznym znakiem jest to, że odmawia on innych czynności, komunikuje się i ignoruje swoje obowiązki, pracowników i dom.

Implikacje uzależnienia od gier

Nastolatkowie mają problemy z wynikami w nauce, nie chcą budować relacji społecznych, w niektórych przypadkach popełniają zbrodnie, nie potrafią odróżnić wirtualności od realnego świata. W przypadku dorosłych, uzależnienie od gier komputerowych może prowadzić do zniszczenia rodziny i kariery, żony często opuszczają partnerów z takimi problemami, ponieważ zachowanie faceta często przypomina działanie dziecka. Zmienia się system wartości mężczyzn, nie ma już miejsca dla dzieci, małżeństwa, materialnych osiągnięć.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od gier komputerowych?

We wczesnych etapach pomoże ograniczyć czas lub zakończyć awarię. W tym okresie osoba wciąż jest w stanie odpowiednio ocenić rzeczywisty stan rzeczy. Od stadium przywiązania uzależnienie psychologiczne od gier komputerowych traktowane jest wyłącznie z pomocą specjalisty. Wszystko, co mogą zrobić krewni, to wziąć nastolatka do niego lub przekonać dorosłego do odwiedzenia tego lekarza.

Uzależnienie od komputera - netegolizm

Jeśli ukochana osoba spędza zbyt dużo czasu w Internecie, tworzy tam znajomych i po prostu surfuje po Internecie, to prawdopodobnie problem. Networkolism charakteryzuje się przejawem nieporządku, niespełnienia pracowników i obowiązków domowych, pojawieniem się pozycji, która tylko w wirtualności jest interesująca. Osoba często zaczyna wydawać pieniądze na zakup dodatkowego sprzętu, stale korzysta z internetu. Na wczesnym etapie pomagają programy ograniczające czas dostępu do sieci, działania mające na celu pojawienie się innych przyjemności w życiu.

uzależnienie od komputera4

Zapobieganie uzależnieniu komputerowemu

Proste działania pomogą zapobiec rozwojowi problemu. Walka z uzależnieniem od komputera zaczyna się od tego, że bliscy ludzie powinni robić wszystko, aby dana osoba czuła się komfortowo i szczęśliwa nie tylko przez Internet, wspólne spacery, sport, rozmowy i obecność rodzinnych tradycji - wszystko to odnosi się do działań zapobiegawczych. Równie ważne jest ustalenie limitu czasu korzystania z Internetu, odbywa się to za pomocą specjalnych programów lub umowy między partnerami lub dziećmi i rodzicami.

Interesujące fakty o uzależnieniu komputerowym

Chociaż problem pojawił się stosunkowo niedawno, pojawiło się już kilka szokujących przypadków, które wyraźnie pokazują jego znaczenie. Fakty na temat uzależnienia od komputera pokazują, że nastolatkowie i dorośli mogą nawet zabić z powodu tej choroby. Wiadomo, że:

 1. W Chinach zabronione są gry, w których dochodzi do obrażeń cielesnych bohaterów wirtualnych, co zdaniem ekspertów powoduje wzrost przestępczości wśród nastolatków.
 2. Amerykański nastolatek, który zastrzelił nauczycieli i kolegów z klasy, był zależny od komputera. Nie zdawał sobie sprawy, że w rzeczywistości popełnia morderstwo.

Uzależnienie od komputera jest niebezpieczne, dlatego ważne jest, aby śledzić, czy cierpią na niego krewni i przyjaciele, a samokontrola podczas korzystania z Internetu nie jest zbyteczna. Jeśli podejrzewasz podobny problem, natychmiast skontaktuj się z psychoterapeutą. Pozytywny efekt zaczyna objawiać się natychmiast po pierwszej sesji, leczenie pomaga, ale musisz zacząć od razu.