Jeden z najbardziej kompaktowych i prostych sposobów zbioru grzyby na zimę ich suszenie jest jednak bez znaczenia, jak bardzo tego chcemy, suszenie nie jest w stanie "przeżyć", jak dotąd, nie wszystkie rodziny grzybów. Idealnie jest, gdy grzyby z dużymi i mięsistymi owocami nadają się do suszenia, są określane w kolejności Tubular (borowik, borowiki, grzyby białe, kurki itp.), Nie smakują gorzko i nie tracą swoich właściwości po utracie wilgoci.

Przed suszeniem grzybów należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, tylko zdrowe i całe owoce są odpowiednie do suszenia, a po drugie, w żadnym przypadku grzyby nie powinny być myte, a jeszcze mniej ugotowane, przed umieszczeniem ich w suszarce.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Najtańszym sposobem dla mieszkańców budynków mieszkalnych jest suszenie grzybów piekarnik . Przed rozpoczęciem przygotowania wytrzyj grzyby i czepki suchą ściereczką lub wytrzyj je ze ściółki. Potnij grzyby nożem ceramicznym lub nożem ze stali nierdzewnej (aby nie przyciemnić na cięciach), a następnie rozłóż je na blasze do pieczenia pokrytej pergaminem w jednej warstwie, upewniając się, że kawałki się nie dotykają. Teraz blachę do pieczenia można umieścić w piekarniku podgrzanym do 45 stopni, nie zamykając drzwi do końca, a tym samym zapewniając swobodny obieg powietrza i odparowanie uwolnionej wilgoci. Kiedy kawałki są znacznie zmniejszone i zaczynają pozostawać w tyle za papierem, podnieś temperaturę do 65 stopni przez kolejne 6 godzin. Sprawdź kawałki po 2-3 godzinach, jeśli nie są wystarczająco grube, wtedy grzyb może wysuszyć już na tym etapie. Prawidłowo wysuszone grzyby zachowują swoją elastyczność i nie kruszą się, gdy są wygięte.

Jak suszyć grzyby w domu?

Bardziej powszechną i prostą metodą suszenia jest suszenie na wolnym powietrzu, które jest dostępne niestety tylko w ciepłym sezonie, ponieważ jego warunkiem jest obecność jasnego słońca. Jak przechowywać suszone grzyby Oczyszczone grzyby wystarczą, aby nawlec nogi na nitce i powiesić na balkonie lub ulicy. Po 2-3 dniach pobytu na świeżym powietrzu kęs będzie gotowy.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Przechowywanie suszonych grzybów nie kryje żadnej specjalnej mądrości, wystarczy rozłożyć kawałki na słoiki lub hermetyczne pojemniki, szczelnie zamknąć i pozostawić w ciemnym, chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu. Podczas przechowywania należy unikać sąsiedztwa z silnie pachnącą żywnością, ponieważ grzyby łatwo pochłaniają nieprzyjemne zapachy.