Wiedząc, jak wysuszyć grzyby, będzie można skutecznie przetwarzać zebrane plony grzybów i zapewnić sobie cenny zapas domowy. Dzięki takiemu przygotowaniu produkt nie traci swoich odżywczych i cennych właściwości, a nawet staje się jeszcze bardziej aromatyczny i bogaty w smak.

Jakie grzyby można suszyć?

Suszenia grzybów jest kwestią odpowiedzialności i aby nie zaszkodzić rodzinie, musisz dowiedzieć się, które gatunki grzybów są odpowiednie do takiego zbioru.

 1. Z grzybów rurkowych można suszyć borowiki, grzyby osiki, borowiki, borowiki, duboviki, borowiki, kozy i polskie grzyby.
 2. Ławice torbaczy mogą wyschnąć naturalnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Grzyby są zawieszone w workach z tkaniny lub gazy i pozostawiane do wyschnięcia przez co najmniej 4-5 miesięcy, podczas których tracą toksyny pod wpływem tlenu. Wcześniejsze stosowanie tego typu suszonych grzybów jest niebezpieczne dla zdrowia.
 3. Grzyby suszone i blaszkowate są również dozwolone: ​​grzyby letnie, jesienne i zimowe, grzyby, grzyby parasolowe, pieczarki, grzyby wierzbowe, grzyby jelenie.
 4. Pieprzatki są dobrze tolerowane do suszenia, jednak są one jedynym gatunkiem kurkami, które można zbierać w podobny sposób na zimę. Te grzyby nie zawsze mają właściwy smak. Chanterelles gorchat często w gotowych posiłkach.

Grzyby suszone - korzyści i szkody

suszone grzyby przynoszą korzyści i szkodzą

Korzyści z suszonych grzybów ze względu na wysoką zawartość wszystkich rodzajów związków białkowych, aminokwasów, kwasów organicznych, beta-glukanów, melaniny i witamin: A, grupy B, D, E, PP.

 1. Grzyby suszone mają działanie przeciwnowotworowe i są stosowane jako profilaktyka przeciwko rakowi.
 2. Zawarta w produkcie ryboflawina pomaga w normalizacji funkcji tarczycy, poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów.
 3. Alercaloid herzedinowy, obecny w suchych włóknach grzybowych, stosowany jest w celu złagodzenia stanu dławicy piersiowej.
 4. Zestaw cennych substancji w kompleksie ma korzystny wpływ na pracę wszystkich układów ciała, poprawia odporność, poprawia procesy metaboliczne.
 5. Suszone grzyby mogą powodować z ich indywidualną nietolerancją lub niekontrolowanym użyciem w dużych ilościach.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

jak przygotować grzyby do suszenia

Jeśli zbiory zostaną zebrane i oczekiwane jest dalsze suszenie grzybów, cechy wstępnego przygotowania produktu, opisane poniżej, pomogą prawidłowo i skutecznie wykonać ten etap.

 1. Grzyby są przetwarzane pierwszego dnia po pobraniu, nie wychodząc na jutro.
 2. Przygotowanie grzybów do suszenia zawsze rozpoczyna się od wyboru niezbędnych surowców. Zebrano obfitość uporządkowaną, pozbywając się miękkich, skażonych lub robaczywych owoców.
 3. Próbki grzybów przeznaczone do suszenia nie mogą być myte. Zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni owoców są myte czystą ściereczką, szczotką lub starannie oczyszczone nożem, usuwając wierzchnią warstwę.
 4. Małe kopie można wysuszyć jako całość, a ważniejsze kawałki pociąć wzdłuż 4-8 części lub pokroić płytkami o grubości nie większej niż 1 cm.
 5. W zależności od wybranej metody suszenia, fragmenty grzybów rozprowadza się na kratach z małymi komórkami, tacami, blachami do pieczenia, robiąc je pergaminem lub nawlekając na sznurku, szpikulcach lub długich igłach.

Jak suszyć grzyby w piekarniku elektrycznym?

jak suszyć grzyby

Dalej, jak wysuszyć grzyby w piekarniku z opalenizną elektryczną. Ta metoda jest jedną z najlepszych w warunkach mieszkania w mieście i pozwoli w krótkim czasie skutecznie wysuszyć cenny produkt do późniejszego długotrwałego przechowywania. Większość urządzeń jest wyposażona w konwekcję, która przyspiesza proces suszenia i usprawnia proces.

 1. Wybrany do suszenia grzybów czysty, jeśli to konieczne, pociąć i umieścić na ruszcie. Możliwe jest również stosowanie do pieczenia tacek do pieczenia wyłożonych pergaminem, ale surowce będą musiały być odwracane od czasu do czasu podczas podgrzewania.
 2. Na początkowym etapie temperatura w urządzeniu powinna wynosić 45-50 stopni.
 3. Jeśli urządzenie nie jest konwekcyjne, drzwi są lekko otwierane, aby nie dopuścić do uwolnienia odparowanej wilgoci.
 4. Po wysuszeniu produktu stopnie są podnoszone do 75 i utrzymywane przez kilka godzin.
 5. Suszenie grzybów w domu uważa się za zakończone, jeśli cięcie lub całe próbki zaczynają się łatwo zginać i łamać. Nie przesuszaj produktu, gdy jest kruchy. Wysuszony produkt nie powinien kruszyć się w rękach.

Jak suszyć grzyby w kuchence gazowej?

jak suszyć grzyby

Po zapoznaniu się z poniższymi zaleceniami właściciele pieców gazowych dowiedzą się, jak suszyć grzyby. W podobny sposób będzie równie łatwo przygotować cenny produkt.

 1. Zebrane grzyby są krojone talerzami i układane na kratach lub tacach pokrytych papierem pergaminowym.
 2. Otwórz drzwiczki urządzenia i wysusz masę grzyba przez około godzinę w temperaturze 50 stopni i aż uzyskasz pożądany stopień wysuszenia, podnosząc temperaturę do 75 stopni.
 3. Z reguły grzyby suszone w piekarniku nabierają pożądanej struktury i stają się odpowiednie do długotrwałego przechowywania po 5-7 godzinach.

Jak suszyć grzyby w aerogrill?

jak suszyć grzyby

Ci, którzy mają aerogry, ciekawe będzie, jak nauczyć się suszyć grzyby za pomocą takiego gadżetu. Stosunkowo niewielka ilość krojonego grzybka dostępna dla pojedynczego suszenia jest kompensowana przez szybsze suszenie produktu.

 1. Wybrane grzyby są krojone na talerze i układane na ruszcie pieca konwekcyjnego.
 2. Połóż szpikulec lub dowolny metalowy przedmiot pod przykryciem, aby uniknąć parowania.
 3. Suszenie grzybów w aerogrill odbywa się z dużą prędkością i temperaturze 60-70 stopni, trwa 1,5-2 godzin.

Suszone grzyby

suszone grzyby

Wielu uważa, i nie jest nierozsądne, że właściwe suszenie grzybów powinno odbywać się wyłącznie na słońcu. Pod wpływem światła słonecznego surowce są nasycone witaminą D i stają się niezbędnym narzędziem do uzupełniania rzadkich i niezbędnych substancji w organizmie.

 1. Jeżeli warunki pogodowe pozwalają na małe grzyby w całości lub pocięte na kawałki, grzyby są rozrzucane na kratkach w jednej warstwie i umieszczane na słońcu.
 2. Jako opcję możesz przeciągnąć grzyby na szaszłykach , szaszłyki lub długie igły do ​​robienia na drutach.
 3. Od dawna wiadomo, że suszy grzyby w domu na sznurku. Całe owoce lub ich fragmenty, nawleczone na sznurki, wiszą w słonecznym wentylowanym miejscu i pozostawiają co najmniej tydzień.
 4. Idealnie, jeśli istnieje taka możliwość, przed suszeniem grzybów w piekarniku, suszarce elektrycznej, piecu lub w inny sposób, należy je suszyć na słońcu, co skróci czas późniejszego procesu i pozwoli surowcom na podawanie części cennej witaminy.

Jak suszyć grzyby w powolnym piecu?

jak suszyć grzyby

Wielu właścicieli nowoczesnego gadżetu kuchennego będzie zainteresowanych tym, czy suszenie grzybów w powolnym piecu jest możliwe. Większość modeli urządzenia nie jest wyposażona w podobną funkcję, a produkt będzie prawdopodobnie mógł być uruchamiany raczej niż suszony. Istnieją jednak jednostki, które mogą wykonać takie zadanie, ale są znacznie droższe.

 1. Grzyby są przygotowywane, krojone w cienkie plasterki, które układa się w misce urządzenia, w którym istnieje możliwość wyboru temperatury.
 2. Ustaw reżim temperatury na 60 stopni, wybierając program "Pieczenie" na kilka godzin.
 3. Dalsze suszenie kontynuowane jest w "Ogrze- waniu", a proces trwa 10-12 godzin.

Jak suszyć grzyby w suszarce elektrycznej?

jak suszyć grzyby

Poniższe zalecenia pomogą dowiedzieć się, jak suszyć grzyby dla właścicieli elektrycznych suszarek. W warunkach mieszkania ta metoda przygotowania produktu jest prawdopodobnie najwyższym priorytetem i pozwala uzyskać doskonały rezultat bez kłopotów.

 1. Grzyby czyste, pokrojone na talerze.
 2. Cięcie jest ułożone na paletach elektrycznej suszarki.
 3. Wybierz reżim temperatury 60 stopni i maksymalny przepływ powietrza.
 4. Z reguły suszenie grzybów w suszarce elektrycznej trwa 5-6 godzin, ale czas może się różnić w zależności od mocy urządzenia i grubości plasterków.

Jak suszyć grzyby w kuchence mikrofalowej?

jak suszyć grzyby

Możliwe i suszenie grzyby w kuchence mikrofalowej . W pewnym momencie możliwe będzie uzyskanie niewielkiej ilości obrabianego przedmiotu, ale czas trwania procesu w porównaniu z innymi metodami jest znacznie mniejszy.

 1. Grzyby są odpowiednio przygotowane, oczyszczone i pokrojone na talerze.
 2. Rozłóż cięcie na płaskiej płytce, nadającej się do gotowania w urządzeniu mikrofalowym i włącz urządzenie z mocą 100 W przez 20 minut.
 3. Po sygnale ciecz jest spuszczana, preparat pozostawia się na 10 minut przy otwartych drzwiach, a następnie powtórzono dwadzieścia minut suszenia i dziesięciominutową wentylację.
 4. Liczba etapów zależy od grubości plasterków pieczarek.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

jak suszyć grzyby

Dalej, jak prawidłowo suszyć grzyby w rosyjskim piecu. Metoda ta była od dawna stosowana przez gospodynie domowe do produktywnego zbioru obfitości grzybów, jeśli warunki pogodowe nie pozwoliły na naturalne wyschnięcie produktu na słońcu.

 1. Przygotowane grzyby są kładzione na przygotowanych podłogach ze słomy. Wcześniej piec jest oczyszczany z popiołu i popiołu.
 2. Alternatywnie grzyby są zawieszane na szaszłykach lub drutach i umieszczane na cegłach lub deskach położonych w pewnej odległości.
 3. Suszenie grzybów w rosyjskim piecu odbywa się w dwóch etapach. Pierwszego dnia produkt suszy się w temperaturze 50-60 stopni, a drugiego dnia, jeśli jest potrzebny na trzeci dzień, suszy w tej samej temperaturze.

Jak przechowywać suszone grzyby w domu?

jak przechowywać suszone grzyby w domu

Po opanowaniu subtelności podobnego przetwarzania masy grzybowej i zastosowaniu w praktyce jednej z dostępnych metod, pozostaje dowiedzieć się, ile suszonych grzybów jest przechowywanych i jak zapewnić odpowiednie warunki dla zachowania cennych właściwości odżywczych produktu, bogatego aromatu pieczarek i charakterystycznego smaku.

 1. Upewniając się, że surowiec jest dokładnie wysuszony i nie zawiera wilgoci, o czym świadczy kruchość, ale nie kruchość krojenia, włożyć masę do papierowych torebek, torebek z tkaniny lub drewnianych skrzyń.
 2. Umieścić pojemnik z elementem obrabianym w suchym, przewiewnym i koniecznie chronionym przed nieprzyjemnymi zapachami miejscu.
 3. Alternatywnie do suszenia można użyć pojemników próżniowych lub suchych szczelnie zamkniętych słoików.
 4. W odpowiednich warunkach przechowywania produkt zachowuje swoje właściwości przez długi czas. Istnieje opinia, że ​​zbiory należy zużyć w ciągu 3-5 lat, ale w rzeczywistości okres właściwego przechowywania suszonych grzybów jest nieograniczony.