Miód od dawna jest produktem szanowanym ze względu na jego wyjątkowe właściwości. Złożony i bogaty skład chemiczny zwiększa swoją popularność w medycynie, ponieważ ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Naturalnie tylko naturalny miód ma wszystkie te użyteczne właściwości, a sztuczne analogi tracą znacznie, także pod względem smaku. O tym, czym jest sztuczny miód i jak przetestować go pod kątem autentyczności, porozmawiamy w tym artykule.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rodzaj miodu, którego staramy się unikać. Po pierwsze rozcieńcza się dodatkami miodu - w końcu nikt z nas nie chce i nie powinien przepłacać ze względu na nieuczciwego sprzedawcę. Po drugie, nie dojrzały - co jest również oznaką pędu pszczelarskiego w dążeniu do zysku, ponieważ ten miód zawiera więcej wody, szybko zaczyna wędrować i traci smak. Po trzecie, jest to miód otrzymywany przez pszczoły, które żywiono zwykłą sacharozą. Bardzo trudno nazwać to przydatnym i pożywnym.

Jak możesz natychmiast sprawdzić miód na naturalność?

Ponieważ nie zawsze możliwe jest sprawdzenie, czy prawdziwy miód, bez dodatkowych "eksperymentów", musi najpierw polegać na własnych odczuciach. Na początek naturalny miód ma wyjątkowy, pachnący aromat, który jest trudny do syntezy chemicznej. Spróbuj miodu - po chwili język może lekko mrugnąć, pojawi się przyjemna lepkość - pewny znak dobrego miodu. Smaki podpowiedzą Ci, jak sprawdzić fałszywy lub gryczany miód - te odmiany mają specjalne smaki, które wyróżnią nawet niezbyt wyrafinowaną osobę w tym obszarze. Ponadto prawdziwy miód jest często niejednorodny: wosk z plastrów miodu, skrzydeł pszczół i innych naturalnych materiałów może wyciekać podczas filtracji i wskazywać na autentyczność tego miodu.

Jak sprawdzić miód na suplementy w domu?

Na kredce pomoże ocet lub jakikolwiek mocny kwas. Miód z kredą z pewnością "syczy" i oszukuje.

Jak sprawdzić miód z jodem dla skrobi? Jeśli dodając kilka kropli do produktu, zauważysz niebieski na twarzy - nie kupuj miodu od tego sprzedawcy.

Na wodzie: wysokiej jakości miód, jeśli zawiążesz go na łyżce, będzie ciągle rozciągał się, ale rozcieńczał - by pęknąć i pluskać się. Innym sposobem, zanurz kawałek czarnego chleba w miodzie - chleb pochłania wilgoć miodu i będzie pokryty "skórką". Pamiętaj także, że litr miodu waży około 1,4 kg. Jeśli mniej, pszczelarz próbuje cię przechytrzyć.

Jak sprawdzić miód na cukier?

Miód jest charakterystyczny dla cukru, staje się bardzo twardy i skrystalizowany. Niestety, wiele osób myli taki miód z podróbkami, chociaż od czasu do czasu staje się tylko bogatszy i smaczniejszy. A sprzedawcy nieczyste często go używają. Miód z cukrem jest naprawdę trudny do odróżnienia od "martwych", głównych znaków - bardzo biały kolor, słaby aromat i brak cierpkości.

Dodajemy, że czasami pszczelarze nie mogą sprzedawać dobrego, ale suszonego miodu, i dlatego rozpuszczają go przez powolny ogień. Ale pod warunkiem, że ogrzewanie nie będzie więcej niż 40 ° C, możesz śmiało powiedzieć, że miód nie straci swoich korzystnych właściwości.

Как правильно проверить мед

Jak inaczej sprawdzić, czy naturalny miód?

Najpewniejszym sposobem jest znalezienie "twojego" sprzedawcy. Jeśli to możliwe, byłoby miło kupić miód od pszczelarza, którego znasz osobiście i którego uczciwości nie masz wątpliwości. Ten pszczelarz jest obłędnie zajęty od maja do października swoją pasieką, którą łatwo można śledzić.

Niestety, wszystkie te metody nie dają 100% gwarancji naturalności produktu, ponieważ tylko laboratorium chemiczne może testować miód na naturalność z absolutnie dokładnymi wynikami. Jednak nie powinno to powstrzymać cię przed znalezieniem uczciwego i odpowiedzialnego pszczelarza, który może dostarczyć doskonałego miodu.