Wartość pszczół miodnych nie tylko w doskonałym smaku. Od dawna jest to niezbędne narzędzie do przeziębienia i wielu innych chorób, jako źródło witamin i minerałów. Można mówić o jego zaletach przez długi czas i z prawdziwą rozkoszą. Ale wszystkie cechy tego produktu są ważne tylko z jego pełną naturalnością, a znalezienie na sprzedaż dzisiaj nie jest łatwym zadaniem. Nawet przy nabyciu miodu w pasiece nie można całkowicie ufać jego jakości. W końcu można go po prostu rozcieńczać różnymi surogatami lub uzyskiwać je przez podawanie spunu syropem cukrowym, co zmniejsza jego przydatność do zera.

Więc jak sprawdzić, czy prawdziwy miód, który oferuje się kupić? Na początek musisz kupić próbną małą porcję produktu i spróbować zmaksymalizować jego naturalność.

Jak sprawdzić jakość miodu w domu?

Początkowo oceniamy produkt pod względem koloru, tekstury i zapachu. Miód ten ma zawsze przyjemny, dyskretny kwiatowy aromat, nieco cierpki smak, który prowadzi do lekkiego bólu gardła. Produkt naturalny jest gęsty, spływa z łyżki z wężem, tworząc wzgórze, które stopniowo się rozbiega. Jeśli spróbujesz podnieść łyżeczkę z miodem nad talerz i obrócić ją, wtedy produkt naturalny zostanie nawinięty na nitkę i nie spłynie natychmiast. Jeśli dodasz miód do herbaty, nie powinno być żadnych osadów, płatków i innych wtrąceń.

Bardzo często podrabiane produkty mieszają się z kredą. Można to ustalić dodając do octu odrobinę octu lub kwasu cytrynowego. Jeśli produkt jest nienaturalny, mieszanina będzie silnie pienić się.

Aby upewnić się, że masz naturalny miód, a nie trywialny miód syrop cukrowy , należy rozpuścić niewielką ilość produktu w wodzie destylowanej, wlać 5 mililitrów roztworu i dodać 2,5 g octu ołowiu lub 23 ml alkoholu drzewnego. Bogaty żółtawo-biały osad wskaże na obecność syropu cukrowego w miodzie. Jeśli naturalny miód - osad nie będzie.

Jak sprawdzić miód na naturalny jod?

jak sprawdzić miód na naturalność

Wielu pozbawionych skrupułów sprzedawców miodu oferuje podrobione produkty wytwarzane na bazie skrobi lub mąki. Zidentyfikuj jeden pomoże zwykłego jodu. Konieczne jest dodanie kilku kropli jodu do roztworu miodu w wodzie. Przy dodatniej reakcji ciecz zmieni kolor na niebieskawy.

Warto również zauważyć, że zakup rozwiązania innego odcienia niż żółtawy lub jasnobrązowy wskazywać będzie na zanieczyszczenia stron trzecich.

Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą Ci uniknąć niechcianych zakupów i zaoszczędzą ci zakupów nienaturalnych miodów i nie zawsze przydatnego, a czasem nawet w dużym stopniu szkodliwego produktu.