Kolendra znana jest od dawna. Jego inna nazwa to kolendra. Jest to jedna z niewielu roślin, które są spożywane w całości. Ludzie używają nasion, ziół i korzeni kolendry. Jest to wynikiem wysokiej zawartości korzystnych substancji i bezpretensjonalnych roślin. Kolendra, czyli kolendra, może rosnąć na obszarach górskich, jest to spowodowane jego popularnością na Kaukazie, w południowo-wschodniej Azji, a także w Meksyku i Peru. W tym artykule rozważymy zalety kolendry i możliwości jej zastosowania.

Zastosowanie kolendry

Nazwa cilantro jest najczęściej używana do zielonej kolendry. Jest z powodzeniem dodawana do sałatek i zup, wykorzystywanych jako przyprawa do przyrządzania mięsa i innych gorących potraw. Cilantro jest stosowany w żywności w swojej surowej postaci. W gorących naczyniach dodaje się kilka minut przed podaniem. Dania z kolendrą mają wyraźny smak i wspaniały korzenny aromat.

Nasiona kolendry są suszone przed użyciem. Czasami są używane w całości, ale częściej są rozdrabniane na proszek. Warto jednak pamiętać, że mielona kolendra szybko traci swój smak. Dlatego zaleca się mielenie suszonych nasion kolendry bezpośrednio przed użyciem. Zwykle dodaje się je jako przyprawę w gorących daniach mięsnych i rybnych. Ponadto kolendra jest wykorzystywana w przemyśle do produkcji kiełbas, serów i sałatek.

Korzenie kolendry są również bardzo popularne do stosowania w żywności, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej. Mają mniej wyraźny smak i zapach niż liście kolendry. Do stosowania w żywności są suszone i mielone. To pozwala dodać je jako przyprawę z różnymi sosami, które dobrze pasują do mięsa i ryb.

Korzyści z kolendry

Oprócz zastosowania w kuchni i przemyśle spożywczym, w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym, mydło kolendrowe znalazło szerokie zastosowanie. Szczególnie cenne są owoce kolendry. Zawierają dużą ilość olejków eterycznych. Liście kolendry zawierają kompleks korzystnych mikroelementów i witamin, takich jak witamina A, PP, B1, B2 i witamina C. Kolendra ma silne właściwości wzmacniające naczynia ze względu na wysoką zawartość kwasu askorbinowego i rutyny. Może być użyteczny w przypadku żylaków, obrzęk nóg . Ponadto, kolendra ma dobry wpływ na tworzenie czerwonych krwinek i pomaga radzić sobie z niedokrwistością.

Sałatka z kolendry letniej

Składniki:

  • ogórek - 2szt;
  • pomidor - 1 sztuka;
  • czosnek - 1 ząbek;
  • oliwa z oliwek;
  • zielona cebula - 1 mała pęczek;
  • zielona kolendra - kilka liści.

Gotowanie

Posiekaj warzywa, posiekaj czosnek, posiekaj zielenie. Dodaj kolendrę. Uważa się, że przy przygotowywaniu sałatek lepiej jest rozdrobnić zieleninę rękoma jak najmniejszymi kawałkami. Dzięki temu fitoncydy korzystnych substancji pozostają w produktach. Podczas cięcia zielonego nożem większość z nich wyparowuje.

Tak prosta sałatka letnia byłaby świetnym sposobem na naładowanie układu odpornościowego. Oliwa z oliwek zawiera dawkę nasycającą. witamina E który pomaga zwalczać procesy utleniania w organizmie i aplikacja kolendry zapobiega starzeniu. Ogórki i pomidory zawierają dużo błonnika i błonnika pokarmowego. Pomaga znormalizować proces trawienny i poprawić jelito. Czosnek i kolendra zawierają dużą ilość lotnych składników. Obecnie udowodniono naukowo, że lotne substancje lotne mogą zwalczać nie tylko bakterie, ale także wirusy. Mogą być dobrym środkiem zapobiegawczym przeciwko epidemii grypy. Od czasów starożytnych ta własność kolendry jest dobrze znana. To właśnie sprawiło, że przyprawa do kolendry była tak popularna do jedzenia. Poza tym, że ma niezwykły zapach i nadaje potrawom wyśmienity aromat, kolendra pomaga uaktywnić obronę organizmu.