Współczesny rytm życia sprawia, że ​​obrzęk nóg staje się coraz bardziej powszechny i ​​powszechny. I, niestety, prawie każda kobieta ma ten problem. Co zrobić, gdy nogi puchną? Jak pozbyć się obrzęku nóg? Jak wybrać lekarstwo na obrzęk stóp? Te pytania są zadawane przez coraz więcej kobiet. W tradycyjnej medycynie i w każdej aptece można znaleźć wiele leków, które pomagają usunąć obrzęki, ale niestety obrzęk nóg nie zawsze jest wynikiem przepracowania lub noszenia niewygodnych butów. Jeśli zaczniesz zauważać, że nogi bolą i puchną zbyt często, może to być sygnałem zaburzeń w ciele. W takich przypadkach lepiej jest podjąć natychmiastowe działanie, ponieważ radzenie sobie z chorobą jest znacznie łatwiejsze na samym początku, niż gdy przyjmuje ostrą lub przewlekłą postać. Przede wszystkim należy określić, dlaczego nogi puchną.

Przyczyny obrzęku nóg

Najczęstszą przyczyną obrzęku jest przemęczenie, nieodpowiednie buty, intensywne upał. W takich przypadkach pomoże gimnastyka.

na nogi, zmianę butów, dobry odpoczynek.

Jeśli masz ciężki obrzęk nóg bez wyraźnego powodu (nie przepracowałeś się, nie nosiłeś niewygodnego obuwia itp.), Należy przeprowadzić badanie.

Obrzęk stóp i nóg może wskazywać na rozwój niewydolności serca. W takich przypadkach obie kończyny zwykle pęcznieją symetrycznie. Konieczne jest ograniczenie spożycia soli, ponieważ usuwa on potas niezbędny do pracy serca. Wprowadź do diety pokarmy o wysokiej zawartości potasu - ryżu, płatków owsianych, kapusty, pieczonych ziemniaków. Rodzynki, kiwi, pomarańcze, róża psa, suszone morele zawierają również potas. W przypadku niewydolności serca po obrzęku kończyn dolnych może dojść do ogólnego obrzęku.

Obrzęk kostek nóg może pojawić się z nadwagą, z powodu zaburzeń metabolicznych.

W przypadku problemów z nerkami, oprócz obrzęku kończyn dolnych, zwykle obserwuje się obrzęk twarzy, zwłaszcza w okolicy oczu, nie tylko miejscowy, ale także ogólny obrzęk.

Przyczyną obrzęku jednej nogi lub asymetrycznego obrzęku może być powstawanie skrzeplin w naczyniach żylnych. W tym przypadku skóra w obszarze skrzepliny ulega zapaleniu, pojawiają się zaczerwienienia i bolesne odczucia. Zakrzepica może świadczyć zarówno o chorobie żylakowej, jak io problemach z sercem.

Żylaki są prawdziwą katastrofą dla kobiet. W przypadku żylaków obserwuje się wyraźny wzrost żył i naczyń włosowatych, ciężkość nóg, obrzęk pojawiający się późnym popołudniem, są asymetryczne. Przyczyną rozwoju jest naruszenie odpływu krwi, co zwiększa ciśnienie w żyłach i naczyniach. W żadnym przypadku żylaki nie mogą być leczone gorącymi kąpielami. Nie zaleca się również korzystania z gorącego prysznica.

Leczenie obrzękiem

W przypadku obrzęku kończyn dolnych leczenie należy rozpocząć od przyczyny ich wystąpienia.

Ogólne zalecenia dotyczące obrzęku to zmniejszenie spożycia soli, noszenie wysokiej jakości obuwia, które nie powoduje nadmiernego wysiłku nóg i wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych. Jeśli jesteś w pracy, następnie ugniataj nogi, stojąc na palcach i przesuwając ciężar ciała na piętach, wykonuj okrężne ruchy stopą. Jeśli praca jest "siedząca", wstawaj częściej i pozbądź się nawyku siedzenia na nodze. Zaleca się spać z podkładką pod stopami.

Proste środki ludowej pomogą pozbyć się obrzęku. Oto kilka przepisów na usuwanie obrzęków nóg w domu:

  • nalewka z Kalanchoe. Pół litrowy słoik napełnić go pół świeżymi mielonymi liśćmi Kalanchoe i napełnić wódką do górnej części słoika. 2 tygodnie nalegają Как снять отеки ног , a uzyskana nalewka pocierać nogi przed pójściem spać;
  • kąpiel wykonana z mocnego wywaru trawy wszy;
  • zmiażdżyć korzenie świeżego liścia kapusty za pomocą wałka do ciasta i przymocować do obszaru problemowego, zapiąć tynkiem;
  • kąpiel 1 łyżki. l sól morska na litr wody. Temperatura 35 ° C;
  • jeśli nogi puchną w węzłach żylnych, pomocne jest zastosowanie liści czarnego bzu na parze.

Używając różnych środków, nie zmieniaj się w świnkę morską, ponieważ usunięcie obrzęku nogi bez ustalenia przyczyny może być bardzo trudne. Co więcej, ryzykujesz zaostrzeniem sytuacji, wybierając metodę, która jest przeciwwskazana w twoim przypadku. Zdrowie jest kluczem do piękna i witalności. Jeśli twoje ciało ostrzega cię o problemach, słuchaj go, a następnie uratujesz się od wielu problemów spowodowanych przez zaniedbane choroby.