W tym artykule podzielimy się z Wami na kilka sposobów sprawdzenia, za pomocą których będziesz w stanie określić świeżość kurczaka, kaczki i jaj przepiórczych w ciągu kilku minut.

Jak sprawdzić świeżość jaj w domu?

Sprawdzanie jaj pod kątem świeżości w wodzie jest najprostsze, i to z tego i popularnego sposobu. Aby to zrobić, nie musisz nawet łamać jajka, powodując podejrzenia.

Na czym opiera się ta metoda? Faktem jest, że skorupki jaj penetrują wiele najmniejszych porów, przez które przepływa powietrze, tworząc rodzaj "kieszeni" powietrznych. Im więcej powietrza dostaje się, tym większe stają się kieszenie, tym bardziej samo jajko staje się pływające.

Jak sprawdzić świeżość jaj
 1. Jeśli po zanurzeniu w naczyniach z zimną wodą jajo opada na dno, kładąc się na boku, jest ono na szczycie swojej świeżości.
 2. Jeśli jajko jest uniesione pionowo, ale wciąż znajduje się na dnie - nie jest tak świeże, ale nadal nadaje się do spożycia.
 3. Jajko pływające na powierzchnię jest uszkodzone i należy je wyrzucić.
Jak sprawdzić świeżość jaj

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić świeżość przepiórcze jaja możesz również użyć tej prostej metody.

Jak określić świeżość jajka bez jego łamania?

Innym sposobem, aby dowiedzieć się o świeżości jajka bez uszkodzenia powłoki jest po prostu słuchać dźwięków, które tworzy w powłoce po wstrząśnięciu.

Jak określić świeżość jajka bez rozbijania go

Ponownie, wraz z upływem czasu, dwutlenek węgla opuszcza, a jaja jest wypełnione tlenem. W tym samym czasie białko i żółtko są ściśnięte i mogą swobodnie pływać w skorupie, a zatem po wstrząśnięciu jajko nie powinno wydawać żadnych dźwięków, ani też wywoływać subtelnego bulgotania.

Jak sprawdzić surowe jajko pod kątem świeżości, łamiąc je?

 1. W przypadku tej metody jajko będzie musiało zostać przełamane i wizualnie ocenić jakość białka i żółtka.
 2. Gęstość białka i żółtka jaja zmniejsza się z upływem czasu, a zatem po prostu poprzez rozbicie jajka na talerzu można łatwo dowiedzieć się o jego świeżości. Jeśli skorupa żółtka łatwo pęka i nie przywiera do białka, ale porusza się swobodnie po powierzchni talerza, jajko nie jest świeże.
 3. Białko z czasem staje się bardziej wodniste, uzyskuje przezroczystość.
Jak sprawdzić surowe jajko pod kątem świeżości

Technika określania świeżości jaj

 1. Najprostszym sposobem określenia świeżości złamanego jajka jest jego wąchanie, a zapach jest najważniejszym wskaźnikiem zepsutego jedzenia. Złe jajo może wydzielać ostry zapach siarki, nawet jeśli pozostanie w całości, ale przez jej przełamanie na pewno można złapać ostry zapach.
 2. Możesz również sprawdzić kolor jajka. Żółtko o odcieniach koloru żółtego i pomarańczowego mówi o świeżości jajka i jego bezpieczeństwie konsumpcyjnym, a taką różnicę koloru określa tylko rasa ptaka i to, co go karmiło.
 3. Małe krwawe inkluzje są również bezpieczne i mówią tylko o pęknięciach naczyń krwionośnych podczas tworzenia się jaja.
 4. Jajka o kolorze zielonkawym i różowawym, a także spiczaste inkluzje koloru czarnego, szarego i zielonego wskazują na zakażenie jaj lub ptaków grzybami i bakteriami, które nie są odpowiednie do jedzenia.

Jak sprawdzić jajko na świeżo?

 1. Jajko na twardo Ma zapach siarki, nawet jeśli był całkowicie świeży, ale w przypadku nieświeżego jajka, zapach ten staje się bardziej wyraźny i żrący.
 2. Możesz również sprawdzić świeżość dzięki konsystencji białka i żółtka. Wodna, śluzowa i puree konsystencja to zły znak, który wskazuje, że takie jajka lepiej rzucić.
 3. O świeżości można ocenić przez zielonkawy, szarawy i niebieskawy kolor, ale ta metoda wymaga pewnego doświadczenia, ponieważ nawet świeże jaja mogą mieć trawiony taki kolor.
Jak sprawdzić jajko na świeżo