Żurawina to chyba najbardziej znana i popularna jagoda bagienna. Można go kupić na rynku o każdej porze roku, ponieważ ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy w swoim składzie, pozostaje świeży przez długi czas.

Z tej kwaśnej jagody wytwarzane są również różne bloki: są zamrożone i suszone; zamknij napoje owocowe, napoje owocowe i soki; gotowane dżemy, pastila i dżem żurawinowy .

Suszone żurawiny całkowicie zachowują swoje właściwości użytkowe iw żaden sposób nie gorsze niż świeżo zebrane jagody. Suszone jagody są wykorzystywane głównie do celów terapeutycznych.

Aby przechowywać suszoną żurawinę jak najdłużej, owoce są zbierane w pełni dojrzałe, wolne od uszkodzeń i zanieczyszczeń, z dala od ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych. Lepiej zbierać się w suchej, chłodnej pogodzie, jagody zbierane w upale psują się szybciej.

Świeżo oskubane jagody nie mogą być umieszczane w galwanizowanych naczyniach, ponieważ gdy sok z jagód wchodzi w interakcję z cynkiem, tlenek cynku jest toksyczny dla organizmu człowieka.

Przepis na suszoną żurawinę

Składniki:

  • żurawina - 3 kg.

Gotowanie

Jagody są sortowane, sortowane i oczyszczane ze śmieci roślinnych i części niejadalnych. Myjemy pod bieżącą wodą i blanszujemy jagody we wrzącej wodzie lub trzymamy nad gorącą parą (80-90 stopni) przez 3-5 minut. Blanszowanie jest konieczne w celu ograniczenia aktywnego działania enzymów znajdujących się w żurawinie. Utrata witamin i kolor jagód będą w tym przypadku znacznie mniejsze niż podczas suszenia świeżych jagód. Im bardziej kwaśna jest jagoda, tym wyższa powinna być temperatura do blanszowania, które suszą żurawinę w naturalny i sztuczny sposób.

W naturalny sposób jagody układają cienką warstwę na szerokiej płaszczyźnie z płótnem lub drewnianą powłoką w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub w cieniu na świeżym powietrzu. Możesz również wysuszyć na słońcu. Suszenie na wolnym powietrzu jest szybsze niż w pomieszczeniach. Zbieramy jagody w lnianym worku po tym, jak przestają zlepiać się i farbować palce.

Sztucznie osuszyć żurawinę gorącym powietrzem w piekarniku lub w specjalnej suszarce. Do szybkiego suszenia można nawet użyć kuchenki mikrofalowej.

Jagody zaczynają wysychać w niskiej temperaturze, około 40-45 stopni. A gdy żurawina lekko się wysuszy, ustawiamy temperaturę na 60-70 stopni i utrzymujemy żurawinę do całkowitego wyschnięcia.

W mikrofali jagody układane są na dielektrycznej siatce w pojedynczej warstwie. Włącz piekarnik na trzy minuty, a następnie zrób przerwę na minutę, delikatnie mieszając jagody podczas przerwy. Włącz kuchenkę mikrofalową na trzy minuty i wyłącz ją na jedną. Włączaj i wyłączaj mieszając naprzemiennie, aż jagody będą całkowicie suche.

Okres trwałości suchych żurawin wynosi trzy lata. Od czasu do czasu pożądane jest ich posortowanie i wyrzucenie ciemnych jagód.

suszone żurawiny przydatne właściwości

Co to jest przydatna suszona żurawina?

Z suszonej żurawiny przygotować buliony na przeziębienia, w leczeniu chorób nerek i pęcherza. Jagody są spożywane, aby zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych. Żurawina pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zwiększa wytrzymałość, poprawia sen.

Kompoty , wykonane z suszonej żurawiny, zwiększają odporność organizmu w zimnych porach roku, a także poprawiają ogólne samopoczucie i nastrój osoby.