Schemat gotowania domowego sera bez specjalnych enzymów jest podobny do techniki gotowania. twarożek . Kwas dodaje się do produktu mleczarskiego, który wraz z ciepłem zapewnia fałdowanie białka mleka. Powstałe skrzepy są podstawą sera. Ale jeśli zdecydujesz się ugotować domowy ser z mleka i kefir wtedy nie trzeba dodawać więcej kwasu, ponieważ kwas mlekowy z kefiru wystarczy, aby złożyć mleko i śmietankę. Przy wyjściu dostajesz nie tylko naturalny, ale także produkt wytworzony własnymi rękami, którego smak można zmieniać według własnego uznania.

Przepis na domowy ser wytwarzany z mleka i kefiru

Jeśli korzystasz z zakupionego mleka, radzimy dodać do niego krem, inaczej skrzepy mleka mogą nie powstać. Ponadto dodatek kremu wpływa na smak, dzięki czemu jest bardziej mleczny.

Składniki:

 • mleko - 4 litry;
 • kefir - 1 l;
 • krem - 240 ml.

Gotowanie

Wymieszaj wszystkie produkty mleczne w dowolnym naczyniu emaliowanym i wystarczająco głębokim. Umieszczając naczynia na średnim ogniu i ciągle mieszając, podgrzać mieszaninę mleka i poczekać, aż pierwsze skrzepy zaczną formować się na powierzchni. Ponownie wymieszaj mieszaninę mleka, a następnie poczekaj, aż mleko zagotuje się. Ważne jest, aby złapać moment, w którym mleko zaczyna wrzeć, ale nie gotuje się, ponieważ nadmierne ciepło niekorzystnie wpływa na produkt końcowy: ser okazuje się zbyt gęsty i trzeszczy na zębach. Następnie natychmiast wyjmij patelnię z ognia i pozostaw pod pokrywką na 10 minut. W tym czasie będziesz mieć czas na pokrycie dużego durszlaka kilkoma warstwami gazy. Rzuć bułeczki serowe na gazę i przepuść nadmiar serum, a następnie połącz narożniki i pozostań w stanie zawieszenia przez 15 minut. Z biegiem czasu otrzymasz miękki ser z kefiru i mleka jak ricotta, ale jeśli chcesz, aby produkt stał się bardziej gęsty, pozostaw serwatkę do wyschnięcia na godzinę lub dłużej.

Aby produkt podgrzał się najdelikatniej i równomierniej, przygotuj kefir i ser mleczny w powolnym naczyniu. W takim przypadku należy użyć trybu "Hartowanie" i ustawić godzinę na zegarze.

Ser z mleka, kefiru i jaj

Składniki:

 • mleko - 1,2 litra;
 • jaja - 6 szt .;
 • kefir - 1 l.

Gotowanie

Pokrój jajka szczyptą soli i rozpuść je mieszanką produktów mlecznych. Następnie umieścić mieszaninę na średnim ogniu i rozpocząć, mieszając, aby ogrzać ją do początku gotowania. Jak tylko mleko zacznie wrzeć, ale nadal nie gotuje się, usuń wszystko z ognia i odstaw na 5 minut. Następnie złóż mleczne grudki uformowane na powierzchni na gazę i pozwól surowicy spłynąć na kilka godzin. Mały ładunek umieszczony na powierzchni pomoże przyspieszyć proces.

Przepis na domowy twardy ser z mleka i kefiru

Technologia gotowania tego sera jest taka sama jak poprzednich, ale główna różnica polega na dodaniu kwaśnej śmietany, co sprawia, że ​​produkt jest wyraźnie odważny i pozostaje dłużej pod ciśnieniem, co sprawia, że ​​ser jest twardy.

Składniki:

 • mleko - 1,8 l;
 • Przepis na domowy twardy ser z mleka i kefiru
 • śmietana - 430 g;
 • kefir - 230 ml;
 • jaja - 6 szt.

Gotowanie

Zanim zrobisz ser z mleka i kefiru, przykryj durszlak trzema warstwami gazy. Pokonaj jajka kilkoma łyżkami soli i śmietaną. Dodaj powstałą mieszaninę do mleka i zalej jogurt. Umieść wszystko nad środkowym ogniem i zacznij stopniowo się nagrzewać, zapewniając równomierne ogrzewanie przy ciągłym mieszaniu. Kiedy pierwsze płatki zaczną formować się na powierzchni, uważnie obserwuj mieszaninę i czekaj aż się zagotuje (nie gotuj!). Wyrzuć skrzepy mleka na gazę, odcedź przez pół godziny, a następnie zawiąż gazy i włóż ser pod prasę na 6 godzin.