Podróżni złapani Izrael Przede wszystkim starają się zapoznać z kulturowymi tradycjami tego kraju. Ważną rolę odgrywają święta Izraela, które w przytłaczającej większości są ściśle związane z kanonami religijnymi i wierzeniami i są oparte na wydarzeniach ujętych w świętych księgach. Są też święta związane z tragicznymi datami, które miały miejsce w historii narodu żydowskiego.

Cechy świąt Izraela

Jedną z głównych cech świąt żydowskich jest to, że ich daty są ustalane w kalendarzu lunisolarowym, który charakteryzuje się zastosowaniem specjalnego systemu obliczeń. Początek miesięcy koniecznie spada na nowiu, na podstawie tego, w każdym miesiącu jest 29-30 dni. Dlatego rok powstały z takich miesięcy nie pokrywa się z "słonecznym", różnica wynosi około 12 dni. Jeśli weźmiemy pod uwagę 19-letni cykl, to podczas jego 7 lat jest dodatkowy miesiąc, który nazywa się adar i obejmuje 29 dni.

W zależności od tego, jak surowo zakaz jest nakładany na pracę, święta Izraela można podzielić na następujące kategorie:

 1. Święta, w których praca jest surowo zabroniona - Szabat i Jom Kippur .
 2. Żadna praca nie jest dozwolona poza gotowaniem - Rosz Ha Szana , Szawuot , Simhat Tora , Pesach , Szmini Atzeret , Sukot .
 3. Dni, które przypadają między świętami Pesach i Sukot - dozwolone jest tylko dzieło, które nie jest dozwolone w innym czasie.
 4. Purim i Chanuka - nie zaleca się prowadzenia działalności gospodarczej, ale w razie potrzeby - jest to możliwe.
 5. Święta, które nie mają statusu przykazania ( 15 Shvat i Lag Baomer ) - podczas nich możesz pracować.
 6. Święta, w których nie wolno pracować, to Dzień Niepodległości , Dzień Pamięci Bohaterów Izraela , Dzień Jerozolimy , symbolizują pewne pamiętne daty w historii narodu żydowskiego.

Święta Izraela charakteryzują się takimi charakterystycznymi cechami:

 1. Zakaz pracy, który jest ustanowiony przez normy religijne.
 2. Przyjmuje się dobrą zabawę (nie dotyczy to postu i święta Yom Kippur). W przypadku, gdy data święta zbiegła się z siedmiodniową żałobą śmierci, należy ją przełożyć na następny dzień.
 3. Zwyczajem jest posiadanie posiłku, przed którym wymawiane jest błogosławieństwo na wino (kidusz).
 4. Spotkanie wszystkich członków wspólnoty odbywa się z myślą o uroczystej ceremonii.
 5. Początek wakacji zbiega się z zachodem słońca, które w Żydach symbolizuje narodziny nowego dnia.
 6. Instrukcja dobrej zabawy dotyczy wszystkich osób bez względu na płeć, wiek, status społeczny.

Święta narodowe Izraela

W Izraelu obchodzone są święta narodowe, które są związane z tą czy inną religijną datą. Najbardziej znane z nich to:

 1. Szabat obchodzony jest w każdą sobotę. Wynika to z przekonań religijnych, które mówią, że 6 dni w tygodniu są do pracy, a siódmy dzień jest na odpoczynek. W sobotę nie wolno gotować jedzenia, więc w tym dniu spożywa się żywność przygotowaną dzień wcześniej w piątek i ogrzaną na małym ogniu. Jeśli jakikolwiek post pokrywa się z szabatem, należy go odłożyć na następny dzień. Są świąteczne posiłki, którym towarzyszy specjalna modlitwa - Kidusz. W sobotę zapalają świece i noszą eleganckie ubrania. Organizacje publiczne przestają pracować, a od transportu tylko taksówki.
 2. Празднование Шаббата в Израиле
 3. Rosh Chodesh (nowy miesiąc) - odnosi się do święta, zbiega się z początkiem nowego miesiąca. Tego dnia towarzyszą również świąteczne posiłki z rodziną i przyjaciółmi. Prowadzona jest usługa, której cechą jest rytuał dmuchania rur. Praca może być wykonywana tylko przez osobę, której nie można odłożyć na inny czas, szczególnie w przypadku kobiet.
 4. Posty - są obchodzone na pamiątkę zniszczenia Świątyni i symbolizują smutek narodu żydowskiego. W dzisiejszych czasach zwyczajowo analizuje się wasze działania i prosi o przebaczenie grzechów.
 5. Chanuka to święto świec. Opowiada o cudzie, kiedy Żydzi znaleźli olej w świątyni, który miał pozostać tylko przez jeden dzień. Mimo to ogień z świec trwał 8 dni, więc obchodom święta Chanuka towarzyszy zapalanie świec przez 8 dni. Ponadto istnieje tradycja dawania prezentów dzieciom.
 6. Ханука - праздник свечей
 7. Purim - jest obchodzony na pamiątkę zbawienia Żydów w królestwie perskim. To niezmiernie zabawne wakacje, ludzie piją wino, aranżują posiłki, uczestniczą w przedstawieniach teatralnych i karnawałach.
 8. Pascha jest żydowską Paschą i symbolem nadejścia wiosny i odnowy. Jego czas trwania wynosi 7 dni, w tym czasie jedzą one macę - są to przaśniki, które pieczone są jako pamiątka po chlebie używanym przez Żydów podczas ucieczki z faraona z Egiptu.
Песах - Пасха в Израиле

Wrześniowe wakacje w Izraelu

W okresie jesiennym w Izraelu obchodzone są liczne uroczystości, a podróżni, którzy chcą zapoznać się z obyczajami tego kraju, chcieliby wiedzieć, które święta są we wrześniu w Izraelu? Wśród nich możesz wymienić:

 1. Rosz Ha-Szana jest żydowskim Nowym Rokiem, zwanym także festiwalem trąb w Izraelu, wraz z jego przybyciem liczą się dni w nadchodzącym roku, symbolizuje ono stworzenie świata. W tym dniu zwyczajowo Żydzi przeprowadzają dokładną analizę swoich działań, ponieważ uważa się, że w nowym roku osoba zostanie nagrodzona zgodnie ze swoimi własnymi sprawami w roku wychodzącym. W tym dniu odbywa się taki rytuał, o którym mowa w Pismach Świętych, taki jak dmuchanie w szofar (róg barana), który symbolizuje potrzebę pokuty przez grzeszników przed Bogiem. Na świątecznym stole z pewnością są obecne takie potrawy: ryby, które są symbolem płodności, marchewki, pocięte na koła - Żydzi kojarzą ją ze złotymi monetami, jabłka z miodem - stawiają na słodkie życie.
 2. Рош а-Шана – еврейский Новый годПраздник труб в Израиле
 3. Jom Kippur jest Dniem Sądu, w którym rozumie się grzechy. Powinien on być poświęcony wyłącznie zrozumieniu wartości życia i ich działań, Żydzi proszą o przebaczenie innym. Urlopowi towarzyszy szereg surowych ograniczeń: nie można jeść, myć i stosować kosmetyków na twarzy, jeździć, wchodzić w intymne relacje, rozmawiać przez telefon komórkowy. W tym dniu radio i telewizja nie działają i nie ma publicznego transportu.
 4. Święto Sukkot opowiada o tym, jak Żydzi żyli w krzakach po exodusie z Egiptu. Na pamiątkę tego zwyczajowo opuszczają swoje domy i osiedlają się w namiotach lub tawernach, tak jak Żydzi podczas swoich wędrówek po pustyni Synaj. Namioty są zakładane przez mieszkańców w ogrodach, podwórzach lub na balkonach. Kolejnym rytuałem jest proklamacja błogosławieństw dla czterech roślin, które są związane z niektórymi gatunkami narodu żydowskiego.
Суккот - праздник кущей

Izrael - majowe święta

W majowym okresie w Izraelu są takie pamiętne daty:

 1. Dzień Niepodległości Izraela - wydarzenie to miało miejsce 14 maja 1948 r. I obchodzone jest na cześć utworzenia niezależnego państwa Izrael. Święto to jest wyjątkiem wśród oficjalnych dni wolnych od pracy, w tym dniu jazdy środkami transportu publicznego, nie ma zakazu, aby dostać się za kierownicę, więc wiele osób woli spędzić go w przyrodzie. Również Izraelczycy uczestniczą w paradach i festiwalach, które odbywają się w dużej liczbie w całym kraju.
 2. День независимости Израиля
 3. Dzień Jerozolima - oznacza ponowne zjednoczenie Izraela po 19 latach rozdzielone murami z betonu i drutu kolczastego.
 4. Szawuot (w rosyjskim kościele prawosławnym obchodzony jest jako Pięćdziesiątnica) - symbolizuje nie tylko datę w historii religii, ale także koniec sezonu pracy rolniczej. Pamięci Żydów powracających z Synaju i jedzących przetwory mleczne jest również na stole świątecznym.

Izraelskie święta państwowe

Oprócz Święta Niepodległości w kraju obchodzone są takie święta państwowe. Izrael :

 1. Dzień Holocaustu i Heroizmu poświęcony jest 6 milionom Żydów, którzy ucierpieli podczas II wojny światowej. Na ich pamiątkę o 10 rano na terenie całego stanu znajduje się syrena żałobna.
 2. Dzień Pamięci poległych żołnierzy Izraela poświęcony jest Żydom, którzy zginęli w walce o niepodległość Izraela. Na ich cześć syrena żałobna jest włączana dwukrotnie - o 8 wieczorem io 11 rano, odbywają się spotkania żałobne w całym kraju.