Miasto Givatayim ( Izrael ) znajduje się na wschód od Tel Aviv i wchodzi do aglomeracji Gusz Dan. Nazwa miasta jest tłumaczona z hebrajskiego jako "Dwa wzgórza", ponieważ miasto znajduje się na dwóch wzgórzach - Borosow i Kozłowskim.

Givataim - historia i opis

Givatayim został założony 2 kwietnia 1922 roku przez repatriantów z Drugiej Aliji, który nabył 30 hektarów ziemi. Pierwsza grupa powracających, dowodzona przez Davida Schneidermana, nabyła ziemię we wschodniej części Tel Awiwu. Postanowiono nazwać to miejsce dzielnicą Borokhov na cześć założyciela grupy roboczej Poalei Syjon, ponieważ była to pierwsza dzielnica robocza. Później kolejne 70 rodzin przyłączyło się do repatriantów, którzy także kupili działki za swoje oszczędności, ale przydzielono im mniejsze działki.

Wszystkie ziemie zostały zakupione za prywatne pieniądze, ale później zostały przekazane Żydowskiemu Funduszowi Narodowemu, który zajmował się dystrybucją ziemi. Wystąpiły w "socjalistycznych przekonaniach", które dotrzymywano pierwszym repatriantom.

Z biegiem czasu zaczęły pojawiać się inne obszary - Shenkit, Givat Rambam, Arlozorov, Kiryat Yosef. W 1942 r. Zostali oni włączeni w lokalne rady, a później nadano im status miasta. Według najnowszych statystyk około 60 000 ludzi mieszka w Givatayim.

Status miasta otrzymał Givatayim w 1959 roku. Dziś poziom życia i edukacji jest na wysokim poziomie. Skład ludności - 99% Żydów. Powierzchnia miasta wynosi 3,2 km².

Kultura i wypoczynek

Z roku na rok poziom wypoczynku w mieście wzrasta. Turyści mogą spacerować wzdłuż schludnych zaułków miejskiego parku i zwiedzać przedstawienia w teatrze. Wśród instytucji kulturalnych Givatayim znajduje się również oranżeria , miejska galeria sztuki i instytut artystyczny .

Obszar, na którym znajduje się miasto, jest znacznie starszy niż wioska, więc archeolodzy są artefaktami należącymi do epoki brązu. Lepiej przyjechać do Givatayim wiosną lub jesienią ze względu na klimat śródziemnomorski, ponieważ zimą będzie zbyt deszczowo, a latem będzie bardzo gorąco.

Театр Гиватаима

Zabytki miasta

Najciekawszym miejscem w Givatayim jest Obserwatorium Astronomiczne , które jest najstarszym działającym w Izraelu. Mieści się w nim Izraelska Komisja Astronomiczna. Nadchodzą fani astronomii i naukowcy pracujący w tej dziedzinie. Odwiedzającym mówi się ciekawe fakty o wszechświecie, a także oferują podziwiać gwiazdy.

Астрономическая обсерватория

Givataim to bardzo zielone miasto, jego ulice pełne były drzew i krzewów, ale najbardziej malowniczym miejscem jest centralny park miejski. W cieniu wysokich drzew można się ukryć przed palącym słońcem. Spacer po niedawno wybudowanym kładzie dla pieszych doprowadzi z dzielnicy Ben Zvi do Parku Miejskiego , gdzie rosną drzewa pomarańczowe i mandarynkowe.

Городской парк Гиватаима

Ciekawie będzie wspiąć się na jedno z gór, by zobaczyć z pierwszej ręki duże betonowe konstrukcje , dzieło słynnej rzeźby i projektanta Dani Karavan.

W Givatayim jest coś do zrobienia dla turysty z dowolnym zakresem zainteresowań, ponieważ wydarzenia sportowe i muzyczne odbywają się w mieście. Duchowe jedzenie można uzyskać odwiedzając festiwale jazzowe i bluesowe . Dowiedz się o nadchodzących wydarzeniach na oficjalnej stronie internetowej gminy.

Gdzie się zatrzymać?

W Givataim jest wiele dobrych hoteli i pensjonatów, które różnią się ceną, więc każdy może znaleźć odpowiednie zakwaterowanie tymczasowe. Na przykład możesz wymienić takie popularne hotele:

  1. Hotel Tom`s Place zasługuje na dużą liczbę pozytywnych recenzji ze względu na komfortowe pokoje. Możesz zarezerwować pokój dla niepalących. Usługi obejmują: śniadanie w pokoju, czyszczenie butów i prasowanie, suchy prowiant na lunch. W razie potrzeby personel hotelu spotka się i pojedzie na lotnisko.
  2. Apartamenty Sun Studio oferują wspaniałe widoki. Ma wszystko, co potrzebne do komfortowego i relaksującego pobytu - kuchnia z pełnym wyposażeniem, salon dla przyjaznych spotkań.
  3. Апартаменты Sun Studio
  4. Możesz wynająć na czas wakacji i apartamenty Shenkin Givataiym . Usługi - jest to bezpłatny transfer zi na lotnisko, czyste ręczniki i pościel. Zainstalowano klimatyzację.

Gdzie zjeść?

Turyści mogą uzupełnić energię w różnych kawiarniach, a dzieci mają dużo do zrobienia w specjalnie wyposażonych miejscach. Pamiętaj, aby odwiedzić kawiarnię "Zeliq" , która serwuje dania kuchni rosyjskiej i żydowskiej, znajduje się na ulicy Sheinkin.

Centrum handlowe, znajdujące się przy ulicy Icchaka Rabina , jest świetne na zakupy. Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, od jedzenia po ubrania. Karty do robienia zakupów, możesz usiąść i odzyskać siły w jednej z kawiarni. Różnica w stosunku do innych centrów handlowych to bezpłatny parking i plac zabaw na piętrze dla dzieci.

Wśród drogich restauracji z wykwintną kuchnią są Topolopompo , Messa , Taizu , Nithan Thai , a wśród innych opcji budżetowych: Falafel Hakosem , Falafel Gabai , Frishman Falafel i Frishman Sabich , Shakshukia .

Jak się tam dostać?

Dotarcie do Givatayim nie jest trudne, ponieważ graniczy Tel Aviv po wschodniej stronie. Ze stolicy Izraela w jego kierunku regularnie kursują autobusy.