Strach przed dziurami w klastrze naukowo nazywany tryptofobią. Nie cierpi z powodu tak małej liczby osób. Istotą tego warunku jest to, że człowiek doświadcza niewytłumaczalności strach na widok małych dziur lub małych rytmicznie powtarzających się wzorów. Psychologowie uważają, że w ten sposób objawia się archaiczny strach przed jadowitymi wężami i owadami.

Jaki jest strach przed dziurami w gromadach?

U niektórych ludzi manifestacje te sięgają nawet lęku przed dziurami w ciele. Są przerażeni i zniesmaczeni na widok rozszerzonych porów, blizn, śladów pozostawionych przez oparzenia itp. Zaczynają się denerwować, drżeć, czuć się źle na ich widok lub nawet stracić przytomność.

Fobia dziur w klastrze pojawia się czasami na widok nieszkodliwych, a nawet pięknych rzeczy: nasion w głowie słonecznika, bulgoczącej powierzchni lemoniady, wzoru na płatkach roślin.

I nie każda gromada małych dziur prowadzi człowieka do zgrozy. Niektóre rzeczy, na przykład, unoszą komórki, porowaty chleb zbożowy, kapilarę czerpiąc z surowego mięsa - powodują panikę, podczas gdy inne - obraz na czekoladzie, tkanie koszy lub ręcznik frotte nie powoduje żadnych emocje . Studiując te zjawiska, eksperci doszli do wniosku, że tylko to, co przypomina pewne niebezpieczne rzeczy, budzi strach zwierząt, a inne przedmioty, które nie wydają się szkodliwe, pozostawiają go obojętnym.

Choroba lub cecha psychologii?

Fobia klastra nie jest uważana za chorobę w Rosji, fobia gronowa chociaż zagraniczni psychologowie odróżniają go w osobnym stanie psychicznym, który wymaga korekty, a nawet specjalnego traktowania.

W związku z tym, triphobobia - strach przed dziurami w klastrach, nie jest tak rzadki. Według niektórych raportów cierpi ona na 16% światowej populacji. Dlatego praktykujący psychologowie opracowali już szereg technik walki z tą dolegliwością. Zwykle wiąże się to z ogólną nerwowością, zaburzeniami psychicznymi lub ogólnie z lękiem. Psycholog pracujący z osobą chorującą na tryfofobię ma na celu nie tylko uratowanie go przed tym nienaturalnym lękiem, ale także ujawnienie jego podstawowych przyczyn i wyeliminowanie źródeł tego zaburzenia psychicznego w ciele. W ciężkich przypadkach pacjenci otrzymują leki uspokajające.