L-karnityna, której druga nazwa pozostawia karnitynę, jest naturalną substancją związaną z witaminami z grupy B. W przeciwieństwie do witamin, ten aminokwas jest syntetyzowany przez nasze ciało. Dlatego nazywa się substancję podobną do witaminy.

Istnienie L-karnityny odkryto nawet ponad sto lat temu. Stopniowo jego znaczenie dla procesów metabolicznych zostało udowodnione.

Właściwości elkarnitina

  • elkarnitin aktywuje metabolizm tłuszczu;
  • pomaga w regeneracji komórek;
  • poprawia stosunek tłuszczu i masy mięśniowej;
  • zmniejsza oznaki zmęczenia;
  • obniża poziom cholesterolu.

Elkarnitin promuje aktywację procesów metabolicznych, a tłuszcze zamieniają się w energię. Kiedy organizmowi brakuje elkarnitiny, tłuszcze nie są wykorzystywane przez organizm i stają się rezerwą nagłą. Naturalne źródła elkanitiny to: mięso, ryby, drób, mleko, twaróg - produkty pochodzenia zwierzęcego. Dzienna dawka tej substancji wynosi 250-300 mg. Jednakże często przy obróbce cieplnej traci się większość L-karnityny w produktach. Możesz uzupełnić zapasy, przyjmując bezpieczne naturalne suplementy diety.

Czy elkarnitina jest szkodliwa? , można ocenić na podstawie negatywnych wskaźników badań przeprowadzonych przez lekarzy. Umiarkowane spożycie elkararnityny nie powoduje szkód zdrowotnych. Przedawkowanie może powodować tylko miejscowe reakcje alergiczne.

Jeśli korzystasz z suplementu diety w postaci elkarnitina, to musisz wiedzieć o przeciwwskazaniach. Chociaż taki dodatek nie jest uważany za lek.

Przeciwwskazania do otrzymania elkarnitina

Podobnie jak wiele innych leków, leczniczych i nieleczniczych, stosowanie elkarnityny jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci w wieku poniżej 10 lat, a także u osób z nietolerancją poszczególnych składników składających się na leki. Inne przeciwwskazania nie zostały zidentyfikowane.