Kreatyna jest składnikiem naturalnym (kwas karboksylowy zawierający azot), stale obecnym w tkance mięśniowej. Jest uczestnikiem metabolizmu energetycznego i stymuluje pracę mięśni - dlatego stosowanie kreatyny do treningu jest niewątpliwe.

Jakie jest zastosowanie kreatyny?

W procesie ewolucji przyroda dostarczała ludziom i zwierzętom takich fizycznych zdolności, które są niezbędne do przeżycia. Kreatyna jest produkowany przez wątrobę i nerki, jest obecny w mięśniach ludzi i zwierząt w celu utrzymania wymiany energii w ramach potrzeb - jest to jego cel i główna korzyść. Zwykle osoba w ciele zawiera 100-140 g kreatyny.

Mechanizm działania kreatyny polega na tym, że gdy cząsteczka pęka, uwalniana jest energia, co powoduje skurcz mięśni. Wyczerpanie zapasów kreatyny prowadzi do zmniejszenia lub przerwania skurczy mięśni. Aby uzupełnić zapasy kreatyny, musisz uwzględnić mięso w diecie. Jednakże, aby uzyskać kreatynę w ilości potrzebnej sportowcom, należy spożywać kilka kilogramów mięsa i ryb dziennie, co nie jest zbyt przydatne dla organizmu. Dlatego wśród sportowców popularne są suplementy diety z kreatyną.

Korzyści i szkody kreatyny w sporcie

Celem kreatyny w sporcie jest zwiększenie siły mięśni do najbardziej intensywnych obciążeń, zwiększenie wytrzymałości i skrócenie czasu potrzebnego na regenerację po treningu. Ponadto, dzięki zastosowaniu kreatyny, następuje wzrost masy mięśniowej. Inną zaletą kreatyny jest to, że woda, gdy jest używana w tkankach, nie kumuluje się, niż nie może pochwalić się sterydami i kortyzolem. Stosując kreatynę, sportowiec może uzyskać około 5 kg masy mięśniowej w ciągu 2 tygodni.

Działania niepożądane podczas przyjmowania kreatyny występują u około 5% osób stosujących kreatynę. Aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów, przestań przyjmować leki. Głównym odsetkiem przypadków działań niepożądanych jest indywidualna nietolerancja i alergia . Wyrażają się one w postaci wysypki, zaczerwienienia i swędzenia skóry, podrażnienia błon śluzowych. U niektórych sportowców kreatyna powoduje pojawienie się trądziku.

Jeśli reżim picia jest nieprawidłowy, kreatyna może spowodować odwodnienie, drgawki i skurcze, w takim przypadku należy zwiększyć ilość wody, którą pijesz. Pożądane jest zmniejszenie objętości solonego, marynowanego i pikantnego jedzenia, w przeciwnym razie wystąpi obrzęk. Nie jest pożądane przyjmowanie kreatyny u osób o wysokiej kwasowości, ponieważ trawienie może być poważnie naruszone.