Przysmaki mięsne są ozdobą świątecznego stołu w wielu rodzinach, ale ponieważ ich ceny są dość wysokie, rzadko można je rozpieszczać takimi produktami. Tymczasem większość przysmaków mięsnych oferowanych przez sieci handlowe można gotować w domu, zwłaszcza, że ​​takie potrawy jak suszona wołowina są gotowane przez długi czas, ale bardzo proste.

Wybór mięsa

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, że nie wszystkie mięso można uschnąć w domu. Aby zrobić pyszny przysmak, wybierz polędwicę, najlepiej cienką, oczywiście, od młodego zwierzęcia. Mięso starej krowy, chociaż jest wyleczone, okaże się całkowicie nieapetyczne i bardzo twarde, być może z obcymi smakami i aromatami, więc lepiej przepłacić i wybrać świeżą porcję cielęciny. Szczególną uwagę zwraca się na to, że mięso nie powinno być zamrażane - nie jesteśmy plastry ryby gotują.

Przygotowanie

Wybrany kawałek mięsa w domu musi zostać przetworzony. Na wysuszoną wołowinę w domu okazało się smaczne, odciąłem wszystkie filmy, żyły, tłuszcz z fileta. Ostrożnie umyj wołowinę i wysusz ją papierowymi ręcznikami lub serwetkami. Do suszenia potrzebujemy dość dużo gazy lub innych rzadkich tkanin. Powinien to być materiał wykonany z włókien naturalnych, który dobrze wchłania wilgoć. Powiemy Ci, jak przygotować przetwory z suszonej wołowiny w domu.

Klasyczna opcja

Składniki:

 • wołowina lub cielęcina - 1,3-1,4 kg;
 • sól morska duża - ½ szklanki;
 • biały cukier krajowej produkcji - 5 łyżek. łyżki;
 • mieszanka papryki (czarny, biały, czerwony, pachnący) - 1 łyżka. łyżka;
 • mielona czerwona papryka - 1 łyżka. łyżka;
 • jagody jałowca - 1 duża garść;
 • mieszanka suszonych ziół (chmielu suneli) - 2-3 łyżki stołowe. łyżki;
 • pikantny - 2 łyżki. łyżki;
 • kolendra - 1 łyżka. łyżka.

Gotowanie

Aby zrobić pyszną, delikatną, dosłownie topiącą się w ustach wołowinę, przygotowujemy to danie w kilku etapach. Pierwsze solone mięso. Wymieszaj sól z cukrem, włóż wołowinę w głęboko emaliowany pojemnik, dobrze wymieszaj sól z paniruem, ustaw ucisk. W lodówce trzymamy mięso przez 6-8 dni, dwa razy dziennie wyciskamy sok. Następnie zeskrobać resztki mieszaniny soli lub umyć kawałek mięsa i wysuszyć. Wszystkie przyprawy i suszone zioła są zmielone na jednorodną mieszaninę, lekko rozcieńczoną wodą i dobrze nawilżającą powierzchnię wołowiny. Owiń filet kilkoma warstwami gazy lub czystym płótnem, mocno zawiązany i wysuszony, zawieszony w przeciągu na około 12-18 dni. Czas trwania procesu zależy od grubości kawałka mięsa oraz od tego, jak gęstą i suszoną wołowinę chcesz uzyskać.

Jeśli nie ma miejsca na zawieszenie mięsa, w lodówce przygotowuje się garbaty z wołowiny - przepis nie jest inny, wystarczy zmienić materiał, gdy robi się mokro - mniej więcej raz na 4-6 dni.

Szybka wołowina

O wiele szybsze gotowanie wołowiny w piekarniku. Ten przepis jest również dość prosty, nie trzeba zmieniać tkaniny i owijać wołowiny warstwami gazy.

Składniki:

 • cielęcina lub młoda wołowina (cienka krawędź) - 1,2-1,4 kg;
 • gruboziarnista sól - 1/3 szklanki;
 • Suszone warzywa (mieszanka cebuli, marchwi, czosnku) - 3-4 łyżki stołowe. łyżki;
 • przepis na wołowinę
 • mieszanka suszonych ziół - 3-4 łyżki stołowe. łyżki;
 • świeżo zmielony czarny pieprz - 1 łyżeczka ze zjeżdżalnią.

Gotowanie

Przygotuj mięso, wymieszaj sól z ziołami, warzywami i pieprzem. Nalewamy mięso tą miksturą i przechowujemy ją przez dzień lub dwa w lodówce, obracając ją w kółko. Następnie połóż kawałki filetu na grillu, umieść je w środkowej części piekarnika, włóż pojemnik pod mięso, do którego będzie przepływał sok. Suchą wołowinę około 18-20 godzin w temperaturze około 30 stopni. Ważne jest, aby kawałki wołowiny nie były zbyt grube - miały nie więcej niż 3 cm średnicy, w przeciwnym razie nie więdną.