Wieprzowina z sosem teriyaki to nowoczesna klasyczna japońska receptura. Opowiedz o tym, jak przygotować takie danie w domu (to nie takie trudne).

Wieprzowina w sosie teriyaki z warzywami

Oczywiście można kupić gotowy sos teriyaki w wyspecjalizowanym dziale supermarketu lub na tematycznym rynku, ale jest to w pierwszej kolejności drogie, a po drugie, nie ma takich sklepów na całym świecie.

Podstawowa funkcja sos teriyaki , nie tylko i nie tyle nadając smak, ale przede wszystkim karmelizację głównego produktu.

Składniki:

  • polędwiczki wieprzowe - 400 g;
  • olej sezamowy;
  • sos sojowy;
  • mirin lub sake;
  • cukier;
  • nasiona sezamu - 2 łyżki. łyżki;
  • słodka papryka - 2 szt. różne kolory;
  • pory - 1 szt. (lekka część łodygi);
  • marchewki - 1 szt .;
  • zielenie (koperek, kolendrę, dziki czosnek, pietruszkę).

Przygotowanie

Zmieszaj sos sojowy z mirrą lub sake (cóż, w ekstremalnych przypadkach z wódką) w stosunku 1: 1. Dodaj trochę cukru do sosu i rozpuść go. Do lepkości można dodać bardzo mało skrobi. Wieprzowina pokrojoną w paski i marynowana w sosie teriyaki przez co najmniej pół godziny, a następnie przez około pięć minut przenosimy do durszlaka lub sitka.

Słodka papryka i marchew pokrojone w paski i plasterki pora. Możesz dodać małą fasolkę sznurka do tego zestawu.

Ogrzewamy olej sezamowy w woku lub na głębokiej patelni (nie żałujemy oleju). Lekko podsmażyć zmiażdżony ząbek czosnku, gdy zacznie gildić - wyrzucić. Smaż mięso przez 8 minut, ogień jest silny, energicznie potrząśnij rondlem i obróć mięso szpatułką. Usuwamy mięso z patelni i teraz smażymy posiekane warzywa przez 5 minut, następnie wlewamy trochę więcej sosu, w którym było mięso i przez kolejne 5-8 minut jesteśmy gotowi do drogi.

Wieprzowina i warzywa z sosem teriyaki do podania z ryżem lub makaronem.

W kuchni japońskiej wykorzystuje kilka tradycyjnych rodzajów makaronów. Makaron ryżowy przed gotowaniem wieprzowina z sosem teriyaki zazwyczaj spłukiwano wrzącą wodą, a następnie gotowano przez 3-5 minut.

Makaron gryczany i pszenny varim oraz inne produkty makaronowe, czyli przez 8-12 minut, a następnie wrzucić z powrotem do durszlaka (nie płukać, jeśli makaron jest wysokiej jakości).

Na talerzu ułóż porcję ryżu lub makaronów, w pobliżu lub na górze mięsa i warzyw. Pamiętaj, aby obficie posypać wszystkie nasiona sezamu i posiekane warzywa. Możesz posypać sokiem z cytryny. Chleb nie jest potrzebny do takiego jedzenia, można podawać surowe tartego daikon, świeże ogórki, sake lub mirin.