Żurawiny to zimozielony krzew z rodziny wrzosów, preferujący wilgotne siedliska. Korzyści z niewyczerpanej ilości żurawiny, te jagody rubinowe mogą wyleczyć wiele dolegliwości, od próchnicy do pozbawienia, a także uzupełnić podaż niezbędnych witamin w zimie. Jednak cud jagód nie ma szczególnych walorów smakowych: gorzki, kwaśny "medycznego" smak raczej nie jest lubianym przez kogoś. Można jednak uzupełnić zapas niezbędnych witamin i aminokwasów, pijąc szklankę słodkiego soku z żurawiny dziennie. Ale oto jak zrobić sok żurawinowy, zachowując wszystkie przydatne substancje, powiemy ci w tym artykule.

Jak gotować sok żurawinowy?

Sok żurawinowy można przygotować zarówno ze świeżych, dojrzałych jagód, jak i z mrożonych. W pierwszym przypadku owoce muszą najpierw zostać zagniecione tłuczkiem lub łyżką w niemetalicznych talerzach, a powstały kleik jest lekko rozgrzany, aby sok łatwiej było oddzielić od miąższu.

Jeśli zdecydujesz się użyć mrożonych owoców na sok, nie wymagają one wstępnej obróbki cieplnej, wystarczy je dokładnie zmiażdżyć i wycisnąć sok.

Najwygodniej jest wyciskać sok z jagód przez 2-3 warstwy gazy na durszlaku. Otrzymany napój jest natychmiast spożywany, lub sterylizowany i konserwowany przez dodanie odrobiny miodu lub cukru. Przygotowany w ten sposób sok jest dobry do celów leczniczych, ale ma notoryczny specyficzny smak, więc ci, którzy go nie lubią, doradzają następujący przepis.

Składniki:

W przypadku soku:

  • żurawina - 1 kg;
  • cukier - 1 kg.

Dla syropu (30%):

  • cukier - 700 g;
  • woda - 300 ml.

Gotowanie

Myjemy jagody, wkładamy je do emaliowanej miski i napełniamy je cukrem. Pozostaw w lodówce na 12-14 godzin. Po tym czasie wylej uzyskany sok do oddzielnej miski, jak zrobić sok żurawinowy a pozostałe jagody są wypełnione 30% syropem cukrowym, przygotowanym wcześniej i pozostawić na 4-6 godzin. Następnie ponownie połączyć uzyskany sok, mieszając go z wcześniej wykonanym. Włóż mieszaninę do pieca i gotuj, usuwając pianę. Kiedy piana przestaje się formować, wlej sok do pojemników i dobrze je zamknij.

Pozostałe jagody można wlewać do wody i gotować przez około godzinę. Otrzymany sok zazwyczaj miesza się z sokiem, aby zwiększyć jego ilość. Przygotowanie soku żurawinowego na ten przepis zajmie więcej czasu, ale taki napój będzie słodszy, a jego plon - więcej.

Sok żurawinowy to uniwersalna receptura, która wypełnia twoje ciało niezbędnymi witaminami, kwasami, mikro i makroelementami o każdej porze roku.