Archaiczna moda Słowian jest zarazem prosta i tajemnicza, więc interesujące jest studiowanie pre-słowiańskiej mody. Co kryje się za tymi sprzecznościami i jakie ubrania dawnych Słowian dla kobiet znane są do tej pory? Zrozummy to.

Z czego zrobiono odzież damską starożytnych Słowian?

Studiując dane językowe z czasów starożytnych, wiadomo, że pierwotnie głównym materiałem do produkcji ubrań była przetworzona skóra zabitego zwierzęcia, a także futro. Skóry dzikich zwierząt uznano za przedmioty luksusowe, dlatego najczęściej używano skór zwierząt domowych. Słowiańscy rzemieślnicy nauczyli się robić buty ze skóry, a także pasy i czapki. Głównym materiałem o nazwie usma jest skóra traktowana z krów, kóz, a także koni.

Wiadomo, że od pierwszej połowy I tysiąclecia naszej ery do produkcji odzieży używano tylko lnu i konopi. Z tych powodów główny kolor był biały i szary, nic nie wiadomo o barwieniu tkanek.

Tkanina, sermyaga lub fresk to wełniana tkanina, która zaczęła być używana w XI-XIII wieku. W każdej rodzinie słowiańskiej kobiety tłoczyły się i kręciły przy pomocy wrzecion.

Oczywiście ta bogata szlachta i książęta kupowali za granicą tkaniny, takie jak bizantyjska jedwabna materia.

Ubrania starożytnych Słowian

Starożytne ubrania Słowian różniły się znacznie od ubrań sąsiednich ludów. Według pisemnych dowodów, a także materiałów archeologicznych, niewiele wiadomo na temat odzieży damskiej. Według późniejszych danych można stwierdzić, że były to głównie długie koszule (do około kolana), czasami zdobione haftem i wzorami z tkaniny. Koszule były codzienne i świąteczne, pogrzebowe i weselne, nęcone i zalesione.

Dla wszystkich segmentów populacji cięcie było takie samo - wygięty kawałek materiału z otworem na głowę, zapinany na pasek, później zaczął szyć rękawy. Proste kobiety nosiły koszule wykonane z lnu, ale szlachetne dziewczęta - z importowanego jedwabiu. W XIII wieku pojawiła się tkanina bawełniana.

Kobietom nie wolno było nosić pasków, tylko dziane lub tkane.

O sukienkach starożytnych Słowian wspomnianych tylko w XVI wieku, a oni zostali wezwani sundresses . Długie, haftowane rękawy, zamiast kołnierzyka, naszyte, ozdobione kamieniami i macicą perłową. Szycie mankietów i ukośna brama pojawiły się w XVII wieku. Ubieranie sukienki zawsze miało głęboki sens, głównie połączenie nadmorskiej i wołyńskiej symboliki (konie, ptaki, Drzewo Życia, obraz bogów i ozdoby w paski). Zastosowano wzorzyste paski i wstążki w postaci patchworku.

Tradycyjny kolor w Rosji jest czerwony i było ich około trzydziestu odcieni.

odzież starożytnych Słowian 1ubrania starożytnych Słowian 2ubrania starożytnych Słowian 3
ubrania starożytnych Słowian 4ubrania starożytnych Słowian 5ubrania starożytnych Słowian 6

Ubrania i dekoracje starożytnych Słowian

Słowiańscy mistrzowie na całym świecie słynęli ze swojej zręcznej biżuterii. Wielu zagranicznych mistrzów patrzyło na wspaniałe dzieła, kopiując je.

Hrywna to metalowy obręcz noszony na szyi, dla wielu narodów był to talizman, który nie pozwalał duszy na opuszczenie ciała. Według innych źródeł była to dekoracja, którą dopuszczali się tylko niektóre warstwy społeczeństwa.

Pierścienie temporalne są ozdobami nakryć głowy, które są mocowane w pobliżu świątyń. Nosili je niezamężne dziewczyny, zwisające z wstążek i wieńców.

Kolczyki Hoop to duże druty. Zwykle były noszone na kilka kawałków.

Bransoletki - Najsłynniejsze słowiańskie ozdoby, najczęściej spotykane w wyrobiskach. Ozdobiono je klejnotami, perłami i złotymi łańcuchami.

Wisiorki to duże metalowe wisiorki, które noszone są na sznurkach lub łańcuszkach. Popularnością cieszyły się zawieszki w postaci swastyk, krzyży, rombów, półksiężyców, a także w postaci zwierząt.

Ubrania starożytnych Słowian zmieniły się bardzo szybko, ale zawsze pozostały wierne ich tradycjom i kulturze. Dlatego jest tak interesujący i oryginalny!

ubrania starożytnych Słowian 7ubrania starożytnych Słowian 8ubrania starożytnych Słowian 9
ubrania starożytnych Słowian 10ubrania starożytnych Słowian 11Ubrania starożytnych Słowian 12
ubrania starożytnych Słowian 13ubrania starożytnych Słowian 14ubrania starożytnych Słowian 15