Legendarna Grecja od niepamiętnych czasów słynie z wyrafinowania i jednocześnie pragnienia prostych ubrań. Rzeczywiście, jak może być łatwiej nosić strój, który można stworzyć po prostu przez owinięcie kawałka tkaniny wokół ciała? W rzeczywistości ta prostota jest widoczna tylko. Grecki kostium jest znacznie bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

Moda starożytnej Grecji

Piękne i wyrafinowane sukienki zostały stworzone przez greckie kobiety za pomocą wełnianej tkaniny z czterech stron. Ogólnie rzecz biorąc, taki kawałek tkaniny był taki sam dla mężczyzn i kobiet, ale żeńska wersja odzieży starożytnych Greków była nazywana pepelos. Wystarczyło owinąć go wokół ciała i zapiąć na barrettach na ramionach. Główną zaletą było to, że taki strój w ogóle nie wymagał cięcia i szycia.

Nieco później ubiory starożytnej Grecji uległy pewnym zmianom. Pojawił się tak zwany "chiton", który był jednocześnie koszulą i spódnicą, pięknie ułożonymi w fałdy. To właśnie jońskie ubranie starożytnych Greków dla kobiet rozpowszechniło się w Atenach pod Peisistratus.

Nawiasem mówiąc, chiton stał się pierwszym zamkniętym ubraniem. Krótki chiton był noszony codziennie, a długi był przeznaczony na uroczystości. Starożytna moda grecka nie zatrzymała się na chitonie i zaczęła się dalej rozwijać. Mistrzowie zaczęli ciąć i szyć odzież wierzchnią z rękawami. Przypominał nowoczesny kształt. bluzki . Specjalna elegancka odzież w tym czasie dała luksusową orientalną tkaninę, z której uszyto stroje. Grecy użyli pięknych elementów dekoracyjnych do uzupełnienia ich wizerunku.

Biorąc pod uwagę zdjęcia z greckimi pięknościami, można zwrócić uwagę na to, że czapki w zasadzie nie były noszone w tym czasie. Po prostu nie były konieczne, ponieważ kobiety nie mogły pojawiać się na ulicy. W tym przypadku najbardziej popularne fryzury.

Jednym z niewielu elementów stroju starożytnych Greków, który często był używany jako nakrycie głowy, było dymi. Jest to prostokątny kawałek materii o długości 1,5 metra i szerokości 3 metrów. Był noszony w następujący sposób: jeden koniec został rzucony do przodu na lewym ramieniu, reszta materii została pociągnięta do tyłu, nawinięta pod prawe ramię, wyjęta z klatki piersiowej i rzucona przez lewe ramię. Aby himatius nie opadł, w jego 4 rogi przyszyto małe ołowiane ładunki. To był ten kawałek materiału, który kobiety czasami zakrywały sobie głowy.

Ale nieco później, już w okresie hellenistycznym, surowe zwyczaje Greków złagodniały, a pierwsze kapelusze pojawiły się w formie słomianego kapelusza. Ten kapelusz był często noszony nad gimatiya i zapinany na szpilki. Poza himatią krótka tkanina pokrywała głowę kobiety greckiej, która lekko sięgała oczu, a za nią swobodnie zakrywała tył głowy i plecy.

Nawiasem mówiąc, kolor tkaniny, z której została uszyta bielizna starożytnych Greków, miał szczególne znaczenie. Tak więc, czerwone sukienki były przeznaczone dla Spartan, żółte sukienki były zwykle noszone na uroczystości, ubrania wrzosowe używane były naprzemiennie w kolorowych paskach.

Różne naszyjniki, bransoletki, tiary, kolczyki, pierścionki, opaski na głowę dodawały jeszcze większego bogactwa damskiej odzieży starożytnych Greków.

Ubrania greckie są tak piękne i wyrafinowane, że nie mają najmniejszych ekscesów, co po raz kolejny potwierdza estetykę narodu greckiego. W tym samym czasie moda zachowała się w zadziwiający sposób do dnia dzisiejszego. Zbierają się nowoczesne kobiety mody z wielką przyjemnością sukienki w stylu greckim co do codziennego noszenia i różnych uroczystości. Szczególnie popularne sukienki greckie są używane wśród narzeczonych. Tutaj możesz w pełni stworzyć wizerunek greckiej bogini, uzupełniając ją luksusową elegancką fryzurą.

Ubiór starożytnych Greków 1Starożytni Grecy Odzież 2Ubiór starożytnych Greków 3
Ubiór starożytnych Greków 4Ubiór starożytnych Greków 5Ubrania starożytnych Greków 6
Ubiór starożytnych Greków 7Ubiór starożytnych Greków 8Ubiór starożytnych Greków 9