Historia starożytnego rzymskiego stroju rozpoczęła się prostą i niepozorną formą, a zakończyła się niezwykłą pompą! Rzymianie uwielbiali zaskakiwać każdego swoim oryginalnym wyglądem i ubraniami. Na przykład nikt nie był zaskoczony, że młody mężczyzna może ubrać się w damską tunikę z różnymi rękawami. A tym bardziej, że nikt nie zwracał uwagi na rzymskich filozofów, nieporządnych i obdartych. Spójrzmy, jak nazywano odzież starożytnych Rzymian, o sprzecznościach, o których wciąż dyskutuje wielu historyków.

Odzież wierzchnia starożytnych Rzymian

Toga to tradycyjne ubranie rzymskiego obywatela. Nieletni chłopcy nosili togi z szerokimi czerwonymi paskami, także kapłani mogli nosić takie kolory. Casual togi były wykonane z białej wełny, bez wzorów i dekoracji. Żałobne kobiety i mężczyźni nosili szaro-czarne. Zwycięzcy nosili fioletowe togi zdobione złotym haftem.

Paludamentum jest długim wojskowym płaszczem, do produkcji krawieckiej użyto wysokiej jakości czerwonego materiału.

Palla - kawałek materiału owinięty wokół talii i przewieszony przez ramię. Najczęstszym kolorem jest fioletowy, ale istotne są również odcienie żółtego, białego i czarnego.

Penula to wąska peleryna bez rękawów zapinana z przodu. Wykonane z grubego płótna lub wełny. Można go nosić na togach.

Starożytna rzymska odzież

Ubrania kobiet starożytnych Rzymian nie miały być kolorowe i jasne - sądzono, że tylko zepsute kobiety mogą nosić kolorowe kolory.

Tła - długa i luźna sukienka starożytnych Rzymian z krótkimi rękawami. Przywiązano ją w talii pasem, a na dole szyto purpurową falbankę. Stół był noszony przez kobiety tylko z wyższych sfer. Nie wolno jej nosić niewolników i kobiet o łatwej cnocie.

Rzymianie używali różnych materiałów do produkcji ubrań: skóry, wełny, jedwabiu, tkaniny i płótna Amorgian.

Jeśli chodzi o buty rzymskie, było ich wiele odmian: sandały z paskami, wysokie skórzane buty w przeważającej mierze czerwone lub czarne, a także bogato zdobione buty.

Kobiety uwielbiają nosić biżuterię. Kolczyki, pierścionki, bransoletki i naszyjniki - wszystkie wykonane z metali szlachetnych i kamieni.

Surowe i proste ubrania starożytnych Rzymian powstały pod wpływem zmilitaryzowanej natury i systemu niewolników. Na kulturę i modę wpłynęły bogactwo i luksus niektórych i biednych oraz brak praw innych.

ubrania starożytnych Rzymian 1ubrania starożytnych Rzymian 2odzież starożytnych Rzymian 3
ubrania starożytnych Rzymian 4ubrania starożytnych Rzymian 5odzież starożytnych Rzymian 6
ubrania starożytnych Rzymian 7odzież starożytnych Rzymian 8ubrania starożytnych Rzymian 9